1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Lütfen, Seçenekleri Düşün!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Lütfen, Seçenekleri Düşün!

A+A-

Hayat telaşesinin bütün duygu ve düşüncelerimizi esir aldığı günümüzde, sorunlara zaman ayırmak gün geçtikçe daha da zorlaşmaktadır. Herkesin bir acelesi var ve her zaman daha önemli! işlerimiz olduğundan, önemli işlere de zaman ayıramıyoruz.
Bu koşturmacanın içerisinde her yaşadığımız sorun ve olay üzerine düşünüp rasyonel bir tepki vermek de her zaman mümkün olmamaktadır. İşte, evde, yolda, alışveriş yaparken veya trafikte, toplu ulaşım araçlarını kullanırken vb. bir çok yerde hoşumuza gitmeyen tutum ve davranışlara ilişkin mantıklı tepkiler vermek yerinde bir tutum olmasının yanında maliyeti ucuz bir sorun çözüm yöntemidir.
Doğrusunun bu olduğunu hepimizin bildiğini de bilmekle beraber, ne oluyor da sevdiklerimizle, tanıdıklarımızla ya da tanımadıklarımızla sorun ve kavgalar yaşıyoruz. Aslına baktığımız zaman herkes iyi niyetli, herkes yapıcı, herkes haklı, iyi ama sorunların kaynağı nereden kaynaklanıyor? Buna cevap vermek hem kolay, hem zordur, derseniz sorunların kaynağı, iletişim engelleri, kişisel sorunlar, yanlış anlamalar, manevi sorunlar, maddi sorunlar vesaire, hatta belediyelerden muhalefete ve hatta iktidardan NATO’ya kadar gider bunun sonucu, çünkü sebepleri sıralamanın amacı sorunları yok etmekse elbette bir şeyler bulunur ve yazılır.
Sorunları yok etmek çok rasyonel bir karar değildir. Çünkü insanın olduğu, kaynakların sınırlı olduğu yerlerde sorunlar olmuştur ve olacaktır. En önemli nokta bizlerin bu sorun ve problemlere vermiş olduğumuz tepkidir. Problemleri sıfıra indirmek mümkün olmadığına göre bizim problemlere vereceğimiz tepki üzerine yoğunlaşmak ve en rasyonel, en az maliyetli tutum ve davranışları tercih etmemiz gerekmektedir. Çünkü aklı başında, sağduyulu her insan doğal olarak maliyeti az olan meşru çözüm yollarını denemek isteyecektir.
Bu problemlerden en önde gelenleri de şiddet, çocuk ve kadına şiddet, kavga ve cinayete kadar giden maddi ve manevi problemlerdir. Problemleri şiddetle, döverek, öldürerek çözmek mümkün olmadığı gibi, değerlerimiz, dinimiz ve evrensel hukuk buna cevaz da vermemektedir. Burada problemle karşılaştığımızda bütün bunları düşünecek zamanı bulamayacağımız ya da sağlıklı bir değerlendirme yapamayacağımız gerçeği üzerinde durmak gerekmektedir. Telafisi olmayan şiddet, cinayet gibi eylemlere girmeden önce sağlıklı bir değerlendirme yapacak bir zaman düşünmek ve değerlendirme yapma imkânına fırsat vermek gerekir.
Günümüz insanı, baş etmekte güçlük yaşayacağı bir problemle karşılaştığında, hemen tepki göstermek, kırıp, dökmek yerine, öncelikle sakin kalabilmelidir. Biraz beklemeli ve olayı anlamaya ve öğrenmeye çalışmalı, bütün seçenekleri düşünmelidir. Seçeneklerin ne olduğunu görmeli ve içlerinden en az zararlı olanını tercih etmeli ve öyle harekete geçmelidir. Her problem yaşayıp öfkelendiğimizde kızıp, bağırıp çağıracağımıza, sakin ama mantıklı, tutarlı ve meşru çözüm yollarından birini tercih etmek gerekmektedir.
Burada anahtar kavramlar, olay ya da problemi anlayıp öğrenmek, çözüm için en uygun seçenekleri görmek, makul olan birini tercih edip harekete geçmek olarak özetleyebiliriz. Bütün bunların yanında en önemlisi bu süreçte en önemli desteğimiz yine sakin olabilmektir. Sakin olabildiğimizde daha etraflı bir değerlendirme yapmak mümkün olabilmektedir. Çünkü öfkelendiğimizde, heyecanlandığımızda duyu, duygu ve düşüncelerimiz sınırlanabilmekte, akli melekelerimiz, bilgi ve tecrübemizden istifade edebilmemiz güçleşmektedir. Kişisel becerilerin yanında, sakin olmak, problemi anlamak, seçenekleri düşünmek ve meşru seçeneklerden birine karar vermek, işte bu adımları atmak, en uygun problem çözme becerisidir.
Bu bilgiler ışığında, önemli bir problemle karşılaşıldığında, kabaca şu adımları takip etmek gerekir, sakin olmak, seçenekleri düşünmek ve toplumca meşru görülen seçeneklerden birini tercih ederek problemi çözebilme becerisi hayatı kolaylaştıracak önemli bir problem çözme becerisi olacaktır. Selam ve dua ile.
 

Bu yazı toplam 473 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.