1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. LYS maratonu için geri sayım başladı
LYS maratonu için geri sayım başladı

LYS maratonu için geri sayım başladı

LYS maratonu için geri sayım başladı. Adaylara Rehberlik Öğretmeni Şeyma Eken’den uyarılar geldi. Eken, “Sınav kaygısı ve stresi olumsuz duygu ve düşüncelerden kaynaklanıyor. O yüzden olumlu düşünerek sınavlara girin” tavsiyesinde bulundu.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Binlerce öğrencinin iyi bir üniversiteye girmek için yarıştığı Lisans Yerleştirme Sınavları(LYS) 10-11 ve 17-18 Haziran’da yapılacak. Adaylar bu yıl ilk defa açık uçlu sorularla karşılaşacak. Pusulam Özel Eğitim Kurumu Felsefe ve Rehber Öğretmeni Şeyma Eken, LYS’ye girecek olan adaylara altın değerinde önerilerde bulundu. Bu hafta sonu yapılacak sınavlarda açık uçlu soruların sorulacağını ve adayların mutlaka cevaplaması gerektiğini vurgulayan Rehber Öğretmeni Eken, “Açık uçlu sorularda yanlış doğruyu götürmeyecektir. Yani doğru yaparsanız puan alacaksınız aksi durumda ise bir kaybınız olmayacaktır. Bu sorularda yanıtları önce cevap kâğıda yazacaksınız sonra kodlayacaksınız. Açık uçlu soruların dağılımı ise şöyledir: LYS1, LYS2, LYS3, LYS4 ve LYS5 sınavlarında 3’er açık uçlu soru bulunmaktadır” dedi. 15 dakika kuralı hakkında adayları uyaran Eken, “Sınav başlamadan 15 dakika önce sınav salonlarına alma işlemi sona eriyor. Bir dakika nedeni ile YGS’de onlarca aday sınava alınmadı. Vaktinde sınava gireceğiniz kurumda olun” diye konuştu.

SINAV STRESİ VE SINAV KAYGISI

Sınav stresi ve sınav kaygısının adayların aşması gerektiğini dile getiren eken, sınav kaygı ve stresinin olumsuz duygu ve düşüncelerden kaynaklandığını bildirdi. Eken, “Yani “Eyvah çok kötü olacak, hiçbir şey hatırlayamayacağım, sorularımı yetiştiremeyeceğim, aileme rezil olacağım” gibi olumsuz düşüncelerden kaynaklanır. Halbuki “Ben yeteri kadar çalıştım, elimden geleni yaptım, yeteri kadar soru çözdüm, her şeyi gözden geçirdim” demek kendinize güvenmenizi sağlar ve kaygınızı azaltır. Bundan dolayı olumsuz duygu ve düşünceleri terk edin” sözlerini dile getirdi. Sınava girildiğinde pozitif düşüncülere sahip olunması gerektiğine değinen Eken, “Sınav öncesinde sizi başarılı kılacağına inandığınız doğru bir strateji geliştirin ve YGS sonucunu değil LYS’nin gücünü düşünün. Sınavdan birkaç gün önce size zarar verecek ya da sizi yoracak hareketlerden kaçının. Beslenmenize, uyku düzeninize ve sağlığınıza dikkat edin” dedi.

HATA YAPMAMAK İÇİN TAVSİYELERE DİKKAT

Adayların sınava girerken hata yapmamaları için tavsiyelerde bulunan Rehberlik Öğretmeni Şeyma Eken, şunları söyledi: “Soruyu küçümsemeyin, gerekli özeni mutlaka gösterin. Çabuk olmalıyım, hızlı çözmeliyim düşüncesinden uzaklaşarak sakince sorulara odaklanın. Çözemediğiniz soruyu hızlıca geçin ve vakit öldürmeyin. Sorunun tamamını okuyun, bu hem zaman kaybını hem de yanlış yapma olasılığını azaltır. Altı çizili sözcükleri kısaltmaya dikkat edin. Sorular çok kolay olabilir bunun arkasında başka bir şey aramayın.”

ANNE ve BABALARA ÖNEMLİ UYARILAR

LYS öncesi adaylardan çok anne ve babalarında tavsiyeye ihtiyaç duyduğunu bildiren Eken, ailelere sınavı kazanmak tek seçenekmiş gibi bir anlayışla çocuğa yaklaşılmaması gerektiğini söyledi. Eken, “Yıkıcı eleştiriden ve yargılamaktan kaçının. Çocuğunuzla doğru bir iletişim kurun. Çocuğunuzu başkaları ile kıyaslamayın. Çocuğunuza değerli olduğunu hissettirin. Sınav öncesi çok abartılı ve ani değişiklere gitmeyin” şeklinde konuştu. Bu yıl itibari ile pek çok programın puan türü değişti diyen Eken, Bu nedenle öğrencilerin tercih aşamasında mutlaka profesyonel bir yardım alması gerektiğini söyledi. Son olarak Eken, “2017 LYS’ye girecek tüm adaylara Pusulam Özel Öğretim Kursu Ailesi olarak başarılar dileriz” dedi.
img-20170608-wa0026-001.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.