1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. LYS’nin Ramazan’a denk getirilmesine tepki
LYS’nin Ramazan’a denk getirilmesine tepki

LYS’nin Ramazan’a denk getirilmesine tepki

Ramazan ayına denk gelen LYS'ye ilişkin bir düzenleme yapılmamasına tepki geldi...

A+A-
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, Ramazan ayına denk gelen LYS sınavlarına ilişkin bir düzenleme yapılmamasına tepki gösterdi. MEB’e ve ilgili kurumlara seslenen Tongüç, “Öğrencileri imtihan ile inancının gerekleri arasında bırakmaya hiç kimsenin hakkı yok. Oruçlu öğrencilerin durumu ne olacak” diye sordu.

ANKARA BÜROSU
Ramazan ayına denk getirilen Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)’de oruçlu öğrencilerin performansının olumsuz yönde etkileneceğine ilişkin düzenleme yapılmaması tepkiye sebep oldu. Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, “Üniversite giriş sınavı bu ay yapılacak Ramazan ayına rastlayan sınavla ilgili ses soluk çıkmıyor. Oruçlu öğrencilerin durumu ne olacak” diye sordu.

ZİHİN DÜNYALARINDA TAHRİBATA SEBEP OLUR
“Üniversite imtihanları gençlerimizin hayatları açısından önemli bir aşamadır” diyen Tongüç, bu güne kadar düzenlemelerin yapılmamasına tepki gösterdi. Tongüç, “Böyle önemli bir konuda Ramazan ayında LYS sınavlarının iki haftaya yaygınlaştırılmış bir şekilde yapılacak olması yanlıştır. Müslüman bir toplumda yaşıyoruz.  Oruç da malumunuz tutulması farz olan bir mükellefiyettir. Müslüman öğrencilerin oruç tutmak ile tutmamak arasında bir seçime zorlanması büyük bir yanlıştır. ‘Bir günde oruç tutmayı versin’ denebilir. Ama bu çocuklarımızın zihin dünyasında bunun karşılığı tahribattır. Bu ne din ne de ibadet özgürlüğü ile açıklanabilir. Böyle bir mühim konuda nasıl olur da çok basit bir düzenlemeler yapılmadı, yapılamaz. Gençlerimizin iç dünyasındaki tahribatı kimse bilemez. Orucunu bozmak durumunda kalacak çocuklar için bu önemli bir sıkıntı olur. Öğrencileri imtihan ile inancının gerekleri arasında bırakmaya hiç kimsenin hakkı yok” di-ye eleştirdi.

BU İLGİSİZLİK NEDENDİR
Tongüç, bunun din ve vicdan özgürlüğü ile bağdaşmadığını kaydederek, “Müslümanların oruç tutmasının farz olduğu bir konuda öğrencileri tercihe zorlamanın insan Hakkı ve din vicdan özgürlüğüyle bağdaşır mı? Gençlerin geleceğinin belirleneceği sınavda bir sorunun öğrenciyi on binlerin önüne veya arkasına düşüreceği bu konuda ilgisizlik nedendir” diyerek tepkisini ortaya koydu.

HÜKÜMETİ GÖREVE DAVET EDİYORUM
Müslüman bir ülkede dahi bunlar yaşanırken İngiltere gibi bir ülkede Müslüman öğrenciler için pozitif düzenlemelerin yapılmasını manidar olarak niteleyen Tongüç, “Girmek için uğraştıkları AB ülkelerinden İngiltere’de, bu gerçekleştirildi. İngiltere bile Müslüman öğrenci için dezavantaj teşkil edeceğinden Ramazan’a rastlayan üniversite giriş sınavını Ramazan öncesine çekti. Millî Eğitim Bakanlığı’nın inancımızla ilgili bu çok önemli konuda karar alması görevidir. Hükümeti göreve davet ediyorum” değerlendirmesini yaptı. 

Kaynak: Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum