1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. M.Akif Ve Değerlerimiz
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

M.Akif Ve Değerlerimiz

A+A-

M.Akif Ersoy Türk milletinin değerlerindendir.

İstiklalimizi ve İstiklal Marşı’mızı düşünen, yazan bir değer olarak Türk Milleti onu her zaman rahmetle anacaktır.

O’nun dediği gibi:
“Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın”

Ne yazık ki, böylesi önemli günlerimizi bile yeterli şekilde kutlamak için çok zamanımız yok. Avrupa ve Haçlı zihniyetinin çirkefliği yüzünden bu değerlerimiz belki gölgede kalmaktadır. Ancak bu millet hepsinin hakkından gelecek güçtedir. Yeter ki bölünmeyelim ve birlik olalım.

Konya’da ve Türkiye’de M. Akif Ersoy en iyi şekilde yeni nesile anlatılacak, eski nesile M. Akif hatırlatılacaktır. Bunun için de Konya Valiliği dün bir program düzenledi ve izledik.

Mehmet Akif Ersoy, bir aksiyon adamıydı. Akif bir dert adamı, bir çile adamı, bir asalet abidesi ve bir derviş yürekli, mangal yürekli Müslümandı. Gerçi son zamanlarda onunda etnik kökenini karıştıranlar oldu ama, ne yaparlarsa yapsınlar, bu millet onun değerini bilir. Merhum Ersoy bu memleketin haykıran sesiydi. Şairdi, yazardı, memurdu, vekildi, imamdı, alimdi, şairdi, hocaydı, arifti, gazeteciydi ve üst seviyede bir entelektüeldi. Mehmet Akif Ersoy bu memleketin en zor ve çetin günlerinde cepheden cepheye, meydandan meydana koşan, vaazlarıyla, yazılarıyla, şiirleriyle yüreğiyle vatan dolu bir insandı.

Bazı iddia sahipleri, Bediüzzaman ve Mehmet Akif gibi İslâm âlimlerinin meşru dairedeki hürriyet ve meşrutiyeti istemeleri ile Abdülhamid düşmanlığını birbirine karıştırmışlar aralarına fitne sokmaya çalışmışlardır ama, bunda başarılı olamamışlardır.

Kurtuluş Mücadelesi başlamadan önce İstanbul Darülfünun’unda hoca olarak görev yapıyor bir yandan da Sebilüreşad Dergisinde yazılar yazıyordu. Osmanlının en önemli kurumlarının başında gelen Dârü’l- Hikmeti’l- İslamiye’de Baş Kâtipti. Üstad Bediüzzaman ile en zor günlerde vatanın selameti için hükümler vermeye ve kararlar almaya çalıştılar.

Kurtuluş Savaşı başladığında bu görevinden istifa edip Anadolu’ya geçen ve her türlü meşakkate, baskıya ve acıya göğüs gerip vatanın selamete kavuşması için canhıraş bir gayretle çalışan bu gönül erinin dünyalık hiçbir arzusu ve isteği yoktur vatan savunmasından başka.Merhum Mehmet Akif’i anlamak, anlatmak gerekir.Hem de her yönü ile

Merhum Akif’in bir şiiri ile bitirelim yazımı:
Yıkmak, yapmak gibi

İnsanlara kıymet mi verir?

Onu en çulha heriflerde,

Emin ol ki, becerir.

Sen sade gösteriver,

İşte gök kubbe budur diye.
Şimdi iki ırgatla iner Süleymaniye

Ama , gel kaldıralım dendi mi, heyhat ! ..

O zaman bir Süleyman daha lazım.

Yeniden birde Sinan.

Bunların sizin lehcenizde,

Var mı benzeri, yok.

Ya ne var ?

Bir kuru dil.

Siz buyurun,karnım tok.

Bu yazı toplam 768 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.