1. HABERLER

  2. KONYA

  3. M. Fatih Çıtlak, Konya'da konferans verdi
M. Fatih Çıtlak, Konya'da konferans verdi

M. Fatih Çıtlak, Konya'da konferans verdi

Tantavi buluşmaları kapsamında Araştırmacı - Yazar M. Fatih Çıtlak, ‘İnsan ve Zaman’ konulu sunumu ile Konyalılarla bir araya geldi. Çıtlak, insanın zamanla, zamanın da ancak insanla anlaşılabilen bir kavram olduğuna dikkat çekti. 

A+A-

ÇITLAK; “İNSAN ZAMANLA, ZAMAN DA İNSANLA ANLAŞILABİLİR”

İnsanın zamanla, zamanın da ancak insanla anlaşılabilen bir kavram olduğuna dikkat çeken Araştırmacı Yazar Fatih Çıtlak, “Niye bu kadar önemli gün ve geceleri Allah nazarımıza veriyor: Üç aylar, Ramazan ayı, Kadir Gecesi vb. Namaz vakti diyoruz. Bütün bunlar insanın zamanla, zamanın da insanla anlaşılabileceğinin bir göstergesidir” dedi.

“EN BÜYÜK ÖLÜM ALEMETİ DOĞUM”

En büyük ölüm alametinin doğmak olduğunu kaydeden Çıtlak, “Bir insan doğdu mu mutlaka ölecektir. Allah Teâla bizi beka aleminden fena alemine gönderiyor. Zaman insanı yaşlandırıyor. Güneş ve ay senin vücudunda gerekli işlemleri yapıyor ve seni ifna(fena)ya doğru götürüyor. Allah adeta kuluna diyor ki; ‘Ben seni beka aleminde yarattım. Sana beka sırrı verdim. Ruhumdan ruh üfledim. Seni baki alemden fani aleme gönderdim. Sen bu fani alemde sadece yaşayıp ölmek için yaşarsan haşa hayvanlar da bunu yapıyor” ifadelerini kullandı. 

“İNSAN KELİME OLARAK İKİLİK İFADE EDİYOR”

İnsanın  kelime manası olarak ikilik ifade ettiğini vurgulayan Çıtlak, “Hem hilkate bakıyor hem kudrete. Hem hâlika bakıyor hem mahluka. Hem fani alemde hem baki aleme bakıyor. Böyle yaratılan tek varlık insandır. Allah Teala, adeta bize diyor ki; ‘Ben senin parmak ucuna kadar özendim. Senin gibi bir insan daha var mı alemde; yok. Hepinizi tek yarattım.’ Hz. Adem’den son insana kadar gelecek tüm insanları Allah tek yaratıyor. Peki toprağa girip lmek için mi bu? Çürüyüp gitmen için mi? Hayır. Zaman insanı öğütüp faniye götürüyor, mekan da seni öğütüp faniye götürüyor. Allah diyor ki; ‘Sen bu zaman içinde Ben’imle beka zevkini, o ölümsüzlük zevkini tatmak istemez misin?” diye konuştu.   

Araştırmacı Yazar M. Fatih Çıtlak, yaklaşık iki saat süren sohbetini dua ile tamamladı. Fatih Çıtlak, okurlarına kitaplarını imzalarken Meram Belediyesi tarafından katılımcılara şivlilik ve ballı süt ikram edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.