1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. M. İnce Hacca Gitmek İsteyen Yaşlı Kedi Gibi
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

M. İnce Hacca Gitmek İsteyen Yaşlı Kedi Gibi

A+A-

Baştan şunu söyleyeyim Kılıçdaroğlu’na göre Sayın İnce daha pozitif, daha gerçekçi. Davranışları, konuşmaları daha etkileyici biri. Sayın İnce, Heyecanlı, zaaflarını gizlemeyi başaramayacak kadar amatör. Kılıçdaroğlu gibi büyük tezatları normal karşılayacak bir ruh yapısına sahip değil. Kılıçdaroğlu seçildiği ilk gün yaptı en büyük dönüşü.  Akşam Baykal’la görüşmeden çıkarken “aday değilim” Deyip sabahtan “adayım” demesi ve bunu söylerken yüz ifadesinden hangi duygular içinde olduğunu gizleyebilmesi milleti bilmem ama beni korkutmuştu.
Sayın İnce’nin dezavantajlı yönleri şunlar:  Olaylara hala CHP gözüyle bakar olması. CHP lilik ruhunun ana karakteri ne? CHP lilik, ne batılı olabilen, ne kendine ait Doğu/islam/ Anadolu kültürünü benimseyebilen,  kekliğin yürüyüşüne özenip öz yürüyüşünü unutan saksağanlık vaziyeti. Bu nedenle Sayın İnce,   İstediği kadar muhafazakârlar gibi düşünmeye çalışsın bunu başaramaz, Çünkü düşünce kökenleri, ruh yapısı buna müsaade etmez. Birkaç örnekle açıklayalım bu durumu:  :
Sayın ince Batıyı ve batılı düşünceyi her zaman doğudan Türk’ten üstün gören bir zihniyetten geliyor. Bundan dolayı ABD den arandığını iddia ederken aslında içindeki kompleksin esaretini gösteriyor bizlere.
Kendisi HDP Başkanını hapiste, eşi de Demirtaş’ın hanımını Diyarbakır’da ziyaret ederken Demirtaş’ın çağrısıyla ölen 53 vatandaşın yakınları, hele de Yasin Börü’ nün annesini ziyaret hiç akıllarına  gelmiyor. Çünkü düşünce yapılarını etkileyen Marksizm’e göre solcu olmayan insanların pek bir değeri yoktur bu dünyada.  Sol ve CHP “Maraş” der, “Sivas” der “Çorum” der. Lakin  “Başbağlar” demez pkk nın yaptığı yüzlerce katliamdan hiç bahsetmez. Milan, Pınarcık, Kovancılar, Çevrimli, Savur, Derince, Dürümlü, 6-7 Ekim... Demez.
Sayın ince diyor ki “başörtüsü ile, sakalla, kıyafetle işimiz olmaz bizim!” İnanalım mı? Muhafazakâr kesimi buna inandırmanın yolu laf değil icraattır. Sayın İnce, “iktidara gelmedim ki nasıl icraat yapayım?”  diyecek haklı olarak . CHP li belediyelerden işe başla sayın İnce. İzmir, Beşiktaş, Kadıköy… Belediyelerinde başörtülü çalışan var mı mesela? Buna müsaade ederimisiniz?
Kindar nesil derken kimi kast ediyor anlamdım. Gezide, 1 Mayıslarda, 6-7 Ekim olaylarında, pkk eylemlerinde devlet binalarını okulları, camileri,  harabeye çeviren, devletin arabalarını, kamu binalarını yakan Yasin Börüleri paramparça eden, bebek katliamlarına imza atanları mı? Bunlar AKP li, milliyetçi, milli görüşçü gençlik değil,  “Kindar Nesil” kimler?   Açıklaması lazım Sayın İnce’nin. IŞİD diyorsa bu katiller Batının ürünü. Çünkü bu katiller hep Müslüman öldürür gâvura dokunmaz…
Sayın ince, yaşlandığı için fare avlayamayan yaşlı kediye benziyor. Hikâyenin başlangıcını yazayım gerisini siz kaynağından okuyun:   Köyün kedisi yaşlanmış. Artık eskisi gibi, fareleri yakalayamaz olmuş. Bir çare düşünen yaşlı kedi fareler haber salmış; “yaşlandım çok günah işledim size zulmettim. Hacca gideceğim, gelin helalleşelim” demiş
Genç fareler, sevinç çığlıkları atarak  kıdemli  fareye haber vermişler:“Müjde baba !” demişler. “Artık, kedi Hacca gidiyor, bizimle helalleşmek istiyor… Yaşlı fare, toy farelere demiş ki: ”Evladlar ! Gitmeyin. O, neticede bir kedi” O’nu dinlemeyen fareler yaşlı kedinin çağrısına uyuyor ve… Gerisini siz tamamlayın hikayenin.
Sayın inceyi dinlerken niyeyse bu yaşlı kedi geliyor gözümün önüne. Toy muhafazakarlar dikkat.
Hayırlı bayramlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum