1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Maaşlar bankaya yatacak!
Maaşlar bankaya yatacak!

Maaşlar bankaya yatacak!

Konya Mali Müşavirler Odası Başkanı Seyit Faruk Özselek, İş yerlerinde 5 ve üzerinde işçi çalıştıran işverenler, çalışanların maaşlarını bankalar aracılığıyla ödeyeceklerini belirtti.

A+A-

21 Mayıs 2016 Tarihli Ve 29718 Sayılı Resmî Gazetede yayınlanan Ücret, Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle birlikte ücretlerin bankalar aracılığı ile ödenmesinde 10 olan işçi sayısı alt sınırının 5'e çekildiğini belirten Başkan Seyit Faruk Özselek ”Yönetmelik ile ücretlerin bankalar aracılığı ile ödenmesinde 10 olan işçi sayısı alt sınırı 5'e çekildi. İş yerleri ve işletmelerinde İş Kanunu hükümleri uygulanan işverenler ve üçüncü kişiler de, çalıştırdıkları işçi sayısının en az 5 olması halinde, ücretleri bankalar aracılığıyla ödemekle yükümlü tutuldu. Yönetmelikte yapılan değişiklikler, 1 Haziran'da yürürlüğe girecek” dedi.

BASIN İŞVERENLERİNİ DE KAPSIYOR
Yapılan değişikliğin basın işverenlerini de kapsadığı belirten Seyit Faruk Özselek “5953 sayılı kanuna tabi olarak daha önce en az 10 gazeteci çalıştıran işverenin, personel ücretlerini bankalar aracılığıyla ödemesini öngören hüküm, en az 5 gazeteci olarak değiştirildi. Basın işverenleri, kurumda çalışan gazeteci ve İş Kanunu'na tabi işçi sayısının toplamının en az 5 olması durumunda da ücretleri banka aracılığıyla ödemesi gerekiyor. Ayrıca yönetmelikte yapılan değişiklik ile Deniz İş Kanunu'na tabi olarak en az 5 gemi adamı çalıştıran işletmeler de çalışanlarına maaş ödemelerini bankalar aracılığıyla yapacak.” şeklinde belirtti.

1 HAZİRAN'DA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK
Başkan Seyit Faruk Özselek yönetmelikte yapılan değişikliklerin, 1 Haziran'da yürürlüğe gireceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.