1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Mada Adası köprü istiyor
Mada Adası köprü istiyor

Mada Adası köprü istiyor

Beyşehir Gölü’nün en büyük adası olan Mada Adası sakinleri, karayla ulaşımlarının sağlanması için Başbakanlığa mektup yazdı. Yaklaşık 200 kişinin yaşadığı adaya Milli Parklar mevzuatı nedeniyle köprü yapılamıyor

A+A-

Dilhan DUMANOĞLU
Beyşehir Gölü’nde 8 bin 220 hektar alana sahip gölün en büyük adası 35 haneli Mada Adası’nda yaklaşık 200 kişi yaşıyor. Yaşanan ulaşım sıkıntıları ile gündeme gelen Mada Adası sakinleri, Başbakanlığa yazdıkları açık mektupta sorunlarının çözümü için destek istedi. 
BAŞBAKANLIĞA MEKTUP YAZDILAR
Mada Adası sakinleri imzasıyla www.madaadasi.com adresinde yayımlanan mektupta, “İlçeye olan uzaklığı otuz beş kilometre olan ve ulaşımın en büyük problem olduğu bu adada otuz beş hanede iki yüz kadar kaderine razı olmuş insan, yoksulluğun ve çaresizliğin farkında olarak derme çatma kayıklarıyla kimi zaman erzak almak için kimi zaman iki yüz kilometre uzakta daha on yaşında yatılı okumak zorunda kalan çocuklarını okutabilmek için kimi zaman da mal pazarında hayvanlarını satmak için geçerler. Fakat asfalt bir yoldan ya da asma bir köprüden değil, o zamanki hava ve mevsim şartlarına göre kendi yaptıkları polyester kayıklarla geçerler.  Bu yolculuk sanıldığından da zordur ve sadece kısa bir kayık yolculuğundan ibaret değildir. Burada tabiat şartları insanı esir alır. Mevsimlerden kış ise ve göl buz tutmuş ise ki çoğu zaman tutar ve her şeyi çekilmez hale getirir. Bu gidememek gelememek yaklaşık iki ay sürer ve hiç bir yaşamsal ihtiyacını karşılayamadan çaresizlik içinde kış şartlarının hafiflemesini beklersin.”denildi.
Karayla bağlantılarının sağlanmasını isteyen ada sakinleri, mektubu şu ifadelerle sonlanırdı: “Sayın Başbakanım; Burada yaşayan insanların sıkıntılarından ve çaresizliğinden etkilenerek size bu mektubu yazmak zorunda kaldık. Buradaki insanların hak etmediği bu kaderi artık yaşamalarını istemiyor ve sizden medeniyete uzanan bir köprü istiyoruz.”
mada-adasi-3.jpg
KÖPRÜ NEDEN YAPILAMIYOR?

Gedikli Köyü (Mada Adası) Muhtarı Ömer Görür ise adada yaşam şartlarının iyi olduğunu, adalıların beklediği köprünün ise Milli Park mevzuatına uymadığı için yapılamadığını söyledi. Zorlu geçen kış aylarında gölün donması sebebiyle ulaşımın zorlaştığını belirten Muhtar Görür, “Sert geçen kış aylarında göl donuyor. Bu durum ulaşımı güç hale getiriyor. Ada halkı köprü yapılmasını istiyordu fakat Milli Park Mevzuatına uymadığı için yapılamadı. Valilik ve Kaymakamlık bu durum ile ilgili çalışmalar yapıyor. Bir duba sistemimiz var buzu kırmaya yardımcı oluyor. Valilik ve Kaymakamlıkta bunun üzerinde çalışıyor. Sorunumuzu bu şekilde çözüyoruz” diye konuştu. 
mada-adasi1.png
YAŞAM ŞARTLARIMIZ İYİ

Mada Adası halkı tarafından Başbakanlığa yazılmış olan mektup ile ilgili konuşan Gedikli Köyü Muhtarı Ömer Görür, “Gariban edebiyatı yapılıyor. Burada şartlarımız gayet iyi. Adayı ve köyümüzü bilmeyen insanlar sadece balıkçılıkla geçindiğimizi ve yoksul bir yaşam sürdüğümüzü düşünüyor. Biz balıkçılık, hayvancılık ve meyvecilikle geçiniyoruz. Kış ayları iklim şartlarına göre değişiyor. Her yerde olduğu gibi geçen sene zor bir süreç atlatmıştık ama bu yıl çok daha kolay geçti. Çok zararını görmedik. Ada halkının eğitim, ekonomi ve yaşam şartları iyi durumda. Adada okul olmamasının sebebi ise yeterli sayıda öğrenci olmaması. Halk düşünüldüğü gibi yoksul değil. Herkesin hayvanları, arazileri ve kayıkları var” dedi. 
mada-adasi2.png
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.