1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. MADDİ GÜÇ HER ŞEY DEĞİLDİR
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

MADDİ GÜÇ HER ŞEY DEĞİLDİR

A+A-

Her şeyin mutlak sahibi ve  yaratıcısı olan Allah, mahlûkatın tekmili için cari (geçerli) adına Sünnetullah dediğimiz kanunlar koymuştur. Zerreden kürreye,  arştan kürse her şey bu kanunlara tabidir. Akıllı kişiler ve cemiyetler,  bu gerçeği bilip hayatlarına uygulayanlardır. Adına Sünnetullah dediğimiz bu kanunlar ezelden ebede kadar hükmünü icra edeceklerdir. 

Etrafımızda cereyan eden ve ilk bakışta hikmetini çözemediğimiz hatta kafamızı, gönlümüzü bulandıran hadiselere, eğer İslami şuur ve İslami düşünce perspektifinden bakmazsak maazallah dinimizden, inancımızdan şüphe etmeye başlarız.  Ki bu durum bizlerin sadece dünyayı değil ukbayı da kaybetmemize sebep olabilir.  Kendimizi, ailemizi bu azim tehlikeden kurtarmak için ne yapmalıyız? Şunu yapmalıyız:  Olayları her şeyin sahibi ve yaratıcısı olan, ilmine, gücüne sınır olmayan Allah’ımızın son kitabı olan Kur’an  ve onu açıklamak  üzere gönderdiği peygamberinin sünneti ışığında akıl nimetini kullanarak bakmalıyız.

YAŞANANLAR AKLIMIZI ÇELİYOR 

Suriye’de, Irak da, Yemen’de Afganistan’da, Arakan’da,  Filistin’de… Çoluk çocuk yaşlı kadın… Bombalarla, tanklarla öldürülürken, küçücük günahsız bebeler açlıktan, soğuktan terki dünya ederken Ve buna sebepte bazen Acımasız kafirler, lakin çoğu zaman da etnik veya mezhebi ayrılıktan dolayı Müslümanlar olurken… Biz nasıl,  “en son ve mükemmel din İslam. Son Kitap Kuran, son nebi Hz Muhammed (SAV) , Ahirette Müslümanlar cennete gayri Müslümler ise cehenneme gidecek…” diyebileceğiz? İslami bir hikmete sahip olmayan bizler,   bu vicdanları kanatan hadiseleri, İslami tarih bakış açısından mahrum, “ güdük akıl” ve” yaralı vicdan” ile  nasıl değerlendireceğiz?  Bu acılar aklımızda yüzlerce istifham bırakmıyor mu? Bu çelişki gibi görünen hadiseleri kendimiz başta olmak üzere, sorumluluğumuz altındaki kişilere nasıl izah edeceğiz? “ Allah’ım! Niye hep ezilenler, gadre uğrayanlar, sürünenler,  perişan durumda olanlar… Müslümanlar?” sorusu aklımızı ve gönlümüzü şüphe bulutları ile örtmüyor mu?  

TARİH BİZE YOL GÖSTERİYOR

Başta dediğimiz gibi sünnetullaha uyan fertler ve toplumlar başarılı ve güçlü,  uymayanlar ise perişan olurlar. Bu kanunlardan biri de Rabbimizin Rahman kanunudur.  Buna göre Allah’ımız Rabbül âlemindir. Yani herkesin ve her şeyin rabbidir. Allah,  bu dünyada çalışana veriyor. “Bilsin ki insan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur. necm 39 “    

Birkaç tarihi misal: a- 700 lü yıllardan 1700 lere kadar İslam Dünyası ilimde, sanatta, askeri güçte bir numarada idi. Gayri Müslim dünya ise perişandı. b-  Bu günün İslam Dünyasının iç savaşları bizi çok üzüyor lakin daha dün  II. Dünya savaşında bu günün efendileri birbirlerini yediler. 50 milyon gayri Müslim bu savaşta öldü. 1. Dünya savaşı ha keza c-  Orta Çağ boyunca Hristiyan âlemi başta mezhep savaşları olmak üzere birbirlerini yediler.      

Gücün sadece madde de olmadığını haykıran,  "…Nice az topluluk çok topluluğa Allah'ın izniyle üstün gelmiştir, Allah sabredenlerle beraberdir...”  diyen ayetin uygulamasına bakalım.  Mesela, Haçlı seferlerine katılan haçlılar ve daha sonra İslam dünyasını paramparça eden Moğollar döneminde Müslümanlar  her alanda askeri, ekonomi bilim sanat… Daha ileri  idiler.Ama Moğollar zafer kazandı. Haçlıların bir bölümü hedeflerine vardı.  Peyamberimiz ve 4 halife döneminde ise tersi oldu: Müslümanlar Bizans’tan, Perslerden maddi yönden çok geri idiler. lakin bakara 249 hükmünü icra etti ve Allah’ın yardımı  sayesinde Müslümanlar zafere erdiler.

Sonuç,  bize ters gibi gelen, muhteviyatını tam anlayamadığımız hadiselere Allah’ın kitabı Kuran ve peygamberimizin sünneti ve İslami tarih perspektifinden bakarsak her şey normal ve güzel.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.