1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Maden -İş Kazaları Ve Türkiye
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Maden -İş Kazaları Ve Türkiye

A+A-

Zaman zaman yazar, söyleriz.

Biz Avrupa’dan 50 yıl, Asya ve Afrika ise bizden 50 yıl geride diyoruz. Ancak bazen de bakıyoruz. O Afrika dediğimiz yerde bazı ülkeler yine bazı konularda bizden daha iyi durumda. İşte size bir örnek. Güney Afrika’da bir-iki gün önce bir altın madeninde patlama oldu ve yerin 2 km. derinliğindeki bu madende yaklaşık 500 kişi çalışıyordu. İlk planda madenden 390 kişi kurtarıldı. Daha sonra da kalan işçiler sağ salim kurtarıldılar. Soma ve Ermenek’te mahsur kalan vefat eden işçilerin cesetlerine nerede ise bir ayda zor ulaştık. İşte Afrika, İşte Türkiye. Aramızdaki farkı görün.
Çünkü bu maden ocağında ve benzer ocaklarda, bir patlama yada başka bir faciada işçi sığınma odaları, havalandırmalar ve işçiyi koruyacak bölümler hazırlanmakta ve olası bir kazada işçiler burada kendilerini korumaktadır.

Türkiye’deki iş kazaları ve maden ocakları gerek devletin işlettikleri, gerekse özel sektörün çalıştırdığı yerlerde olmakta ve işçiler Allah’a emanet. Tabi ki, bu sıkıntılara işçiler de katılmalı ve bunu işverenden istemelidirler. Çıkartılan kanunun işçileri korumaya yönelik olsa da çoğu zaman denetimden uzak kalmaktadır.
İşte bunlara en sıcak örnekler Ermenek faciası, Bundan önce Soma’da kaybedilen yüzlerce can. Yine yakın zamandaki asansör faciasıdır. Ermenek faciasında kusurun tamamen şirkete ait olduğu tespit edildi. Soma hala kanayan yara. Bu kanayan yaraya birde Galatasaray yönetiminin taahhüt edip, kazazedelerin ailelerine verilmesi planlanan 1.4 trilyon para hiç edilmiş iddiaları var. Asansör faciasında tutuklu bulunan ve suçlu görülen kimseler salınıverdi.

İş güvenliği ve iş yasaları Türkiye’de yeniden gözden geçirilmelidir. Dünya’da Maden kazalarında en çok can kaybının olduğu ülkenin Türkiye olduğu da bir gerçektir.
Türkiye'deki madencilik kazaları, geçmiş yıllardan günümüze kadar Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki kömür ve diğer maden ocaklarında meydana gelen kazalardır. 1941 yılından bu yana 3 binden fazla insan maden kazalarında hayatını kaybetmiştir. 100 binden fazla insan ise yaralanmıştır. Madenlerde en çok görülen kaza sebepleri ise grizu patlaması, göçük ve yangınlardır. Türkiye'de geçmişten günümüze kadar birçok kaza yaşanırken, bu kazaların en çok görüldüğü il ise Zonguldak olmuştur. Cumhuriyet tarihinden beri yaşanan en büyük maden kazası, 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelmiş ve 301 kişi hayatını kaybetmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu'nun yaptığı bir araştırmada, Türkiye'de maden ve taş ocakçılığı iş kazalarının en fazla yaşandığı sektör olmuştur.
Türkiye, maden kazaları sonucu yaşanan ölümlerde dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Dünyanın en büyük kömür üreticilerinden bir tanesi olan Çin'de, 2008 yılında 100 milyon ton başına düşen ölüm sayısı 127 olurken, Türkiye'de bu rakam 722 olarak kaydedilmiştir. Çin'de, 2008 yılında 100 milyon ton başına 127 kişi hayatını kaybederken, bu sayı 2013 yılında 37'ye düşmüştür. Dünyanın en büyük kömür üreticilerinden birisi olan Amerika Birleşik Devletleri'nde de, 100 milyon ton üretim başına 1 ile 6 kişi yaşamını yitirmiştir. Türkiye'de ise 2000 yılında 100 milyon ton başına 710 kişi hayatını kaybederken, 2008 yılına gelindiğinde bu rakam 722'ye çıkmıştır.
Dünya üzerinde bugüne kadar en fazla ölümün yaşandığı madencilik kazası, 26 Nisan 1942 tarihinde kömür tozu patlaması sebebiyle Çin'de yaşanmış ve toplam 1.549 kişi yaşamını yitirmiştir.
 

Bu yazı toplam 229 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.