1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Mağribi Gördük Sıra Maşrıkta
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Mağribi Gördük Sıra Maşrıkta

A+A-

Fas deyince aklınıza neler geliyor? Mağrip , Morocco, Fas! Aynı ülkenin değişik adları. Kuzey Afrika'da yaklaşık olarak 32 milyon nüfusa ve 447,000 km2 yüz ölçüme sahip bir İslam diyarı. Kazablanka, Tanca, Atlas okyanusu, Tarık Bin Ziyad, Ukbe bin Nafi, Marakeş, 2.Hasan Cami, Tajin, kuskus…
Gemileri yakıp İspanyayı fetheden Tarık Bin Ziyadın, Atını Okyanusa sürüp ;”Rabbim eğer şu uçsuz bucaksız derya karşıma çıkmasaydı senin namını daha ilerilere götürecektim “ diye haykıran UKBE BİN NAFİ Hazretlerinin yürüdüğü topraklarda yürümek, baktıkları okyanusu seyretmek at sürdükleri denize at sürmek, Vadisseyl Muharebesinin ( ki 3 kral savaşı olarak da bilinir. Osmanlıların zaferi ile sonuçlanıp Portekiz’in İnkırazına sebep olmuştur) geçtiği arzı görmek…Bir tarihçiye gerçekten heyecan veriyor. Öte yandan siyasi fikir olarak Ümmetçiliği savunan bir insan olarak da Ümmetin bir parçası olan Mağripli mü’minlerle tanışıp kaynaşmak da ayrı bir güzellik.

İHL'de okurken köyümüzde ilk hutbeyi okuduğumda hutbenin mevzuu hiç unutmam “biz Kimiz?” idi. Ömer Öztop’un hutbe kitabında ki bu hutbe pek coşkulu, çok edebiyatlı idi. Bir paragrafında şunlar yazıyordu: Biz, Orta Asya’da aldığı abdestin namazını Atlas Okyanusu kıyılarında kılan bir neslin… torunlarıyız” Allah şükür çocukluğumda okuduğum bu süslü cümleler adeta gerçek oldu. Orta Asyada değil lakin Konyada aldığımız abdestin namazını Atlas okyanusu kıyılarında kılmak nasip oldu fakire. İsteseydik Konya’da yediğimiz Sahurun iftarını da yine Okyanus kıyılarında açabilirdik. Böyle bir imkânı bize bahşeden Allah sonsuz hamd ediyorum.


İzlenimlerime gelince: bir kere baştan şunu söyleyeyim. 5-6 günde gezdiğimiz 3-5 şehirle, karşılaştığımız 50- 100 insanla bir ülke hakkında teşhis koymak mümkün olmaz. Bu nedenle Fas la ilgili yazacaklarımın hakikatin tümünü yansıtmadığını bilinmesini isterim. Binalara, yollara, taşıtlara, dükkânlara baktığımız zaman Türkiye’den geri bir ülke. Güvenlik, ibadet, ( oruç ve namaz) açısından ise Türkiye’den çok ileri bir ülke. Maşallah Mağripli kardeşler gerek merkez camilerde gerek mahalle camilerinde hem teravihi hem de gece kıldıkları teheccüdü çok uzun (hatimle) kılıyorlar. Biz Casablankayı, Merakeşi, savirayı gezdik, bir tek oruç yiyene rastlamadık. Casablanka Merakeş arası yaklaşık 250 km en az 7-8 yerde polis kontrolü var. Büyük şehirlerin önemli caddelerinde, istasyonda her an bir polise rastlayabilirsiniz. Bu benim çok hoşuma gitti. Ülkemizin en çok ihtiyaç hissettiği güvenlik ve kanun hâkimiyetini Mağripte görmek çok hoş. İnsan rahatça gezebiliyor bu sayede. Seyahat ettiğimiz trenin ve otobüslerin zamanında kalkıp zamanında menzillerine varmaları da çok güzel. Hasan 2 camisinde tanıştığımız adı Muhammed olan kardeşin bize şehri gezdirmesi para teklifimize kızması cömertliklerinin ve misafirperver oluşlarının bir belgesi. Ülkemizden Erdoğan, Arda Turan, Polat Alemdar’ı tanımaları bir başka ölçü. Kazablanka da birkaç yerde BİM rastlamamız ise bize sürpriz oldu doğrusu.

Okyanus Kıyılarında Yükselen Tekbir/Amin Sesleri

Bu yazıyı okuyan okuyucu elbette internetten bu ülke ve şehirleri ile ilgili bilgilere rahatça ulaşabilir. Benim emelim kendi gözlemlerimle farklı bir bakış açısı sunmak okuyucuya. Okyanus doldurularak yapılan Dünyanın en yüksek minaresine sahip, en büyük üçüncü camisi olan Hasan 2 camiinde teravih kılarken insanın heyecan duymaması, geleceğe ait umutlarının yeşermemesi mmkn değil. Okyanus kıyısındaki bu büyük mabede teravih yaklaşırken kadınlı erkekli binlerce insanın fevç fevç akını insanın gözünü yaşartıyor. Yüz bine yakın insanın birlikte namaz kılabildiği bu mekan ümmetin enerji havzalarından birini oluşturuyor. On binlerce insanın kurulan güçlü ses sistemi ile birlikte ALLHÜ EKBER demesi, ardından İmamın Fatihayı bitirdikten sonra cemaatin yüksek sesle “Amiiin” çekmesi Okyanusun dalgalarına karışıyor. Denizin ve cemaatin yükselen sadaları büyük dalgalarla birlikte adeta tüm dünya Zalimlerine, dünya şeddatlarına, dünya müstevlilerine şunu hatırlatıyor, “ Allah Büyüktür. Allah hâkimdir, Allah kahhardır. Biz Müslümanlar buradayız ve inşallah yakında Rabbimizin yardımı ile hakkı hakim kılacağız….”

Ümmetin güzel diyarlarından biri olan Mağrip memalikini imkânı olan herkes ziyaret etmeli. Böylece Gavur görmekten bıkan mağripli kardeşlerin gözlerine umut aşılamalı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.