1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. MAHALLİ İDARE SEÇİM SONUÇLARI SAĞLIKLI MI?
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

MAHALLİ İDARE SEÇİM SONUÇLARI SAĞLIKLI MI?

A+A-

Mahalli idareler seçiminin üzerinden nerdeyse bir haftaya yakın zaman geçti. Ama herkesin aklında bir kuşku, endişe! Oyların gerçek adresini bulup bulmadığına dair her kesim duruma kendi açısından bakarak yorum getirmeye çalışıyor. Yaşananlara bağımsız bir gözle baktığımız zaman AK Parti’nin ortaya attığı iddiaların gerçek payına sahip olduğu gibi bir düşünceye kapılıyoruz.
Genel bir çerçeveden ele almak gerekirse Binali Yıldırım cenahınca seçim sonuçları henüz netleşmeden bilboardlara “Teşekkürler İstanbul” yazılı ilanlar asılması yanlış olmuştu. Bunu tasvip etmedim. 
Ama tasvip edemeyeceğim diğer bir konuda Ekrem İmamoğlu’nun henüz mazbatasını almadan, seçim sonucuna yapılan itirazlar sürerken gidip te Anıtkabir’de imzaladığı defterde isminin sonuna “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” yazmasıdır. Kusura bakmayın bu durum fecaattir. İlan edilmeksizin kendi kendine gelin güvey olmaktır. Mazbatasını almadan yetkisiz sıfat yakıştırmaktır.
Ekrem Bey niçin acele etmekte?
Eğer hakkıysa o makama eninde sonunda oturacaktır. 
Demek ki kuşku duyulan hususların ayyuka çıkması ihtimaline dair var bir şeyler… 
Bu tür bir durum oluştuğu zaman duruma makam hırsıyla yaklaşmak yerine oyların kameralar önünde halka göstere göstere tekrar sayılarak sonuç tutanaklarına yazılan rakamların doğruluğunun özellikle teyit edilmesi sonrasında da gereğini yapmaktır. 
Şimdi gelelim asıl soruya!          
CHP bu kadar net bir çağrıya yani oyların yeniden halka göstere göstere sayılmasına niçin yanaşmamıştır? Bu yazımı çarşamba yazıyorum. Bugün belki durum netleşmiş olur ya da olmaz bilemem ama benim değinmek istediğim husus ortada hiç hoş olmayan kokuların olduğudur. 
CHP kaçak güreşmek yerine net olarak sayımın yenilenmesine destek vererek “Hodri Meydan” diyebilseydi halkın zihninde kuşku oluşmayacak belki de üzerinde ki şüpheyi de bertaraf etmiş olacaktı.
Artık durumun mecraı farklı noktaya kaymış, bu seçim sonuçlarının şaibeli olduğu halkın zihninde yer etmiştir. Onca ilçede birinciliği elde eden AK Parti’nin Büyükşehirde kaybetmesini mantıklı buluyor musunuz?
Kusura bakmayın ama CHP tuzu kokutmuştur.
Ardında kimler varsa bilmeliyiz.
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin seçim öncesinde CHP'nin Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun seçildikleri takdirde, bunun HDP'lilerin oyları ile olacağını söylemesi ne anlama gelmektedir?
Siz PKK terörünü destekleyen liderini onore ederek heykelini dikeceklerini bağıracak kadar bayağılaşmış bir örgütün siyasi ayağıyla sırf seçim kazanma uğruna kapalı kapılar ardında gizli ittifak mı yaptınız?
Seçim sandıklarından çıkan sonuç tutanaklarının oynanmasıyla alakalı durumu bir izah eder misiniz? Kusura bakmayın ama bu taktik bana FETÖ terörünü çağrıştırıyor.
Şu an suçlamada bulunmuyorum. Ama zihinlerde ki bu kuşkuları kazımadığınız müddetçe bu yaftayla siyaset yapmak durumunda kalacaksınız.
Seçim sonuçları halkın seçimi midir?
Yahut ta birilerini el altından ülkeye yamamaya çalışan vatan düşmanlarının kendi arzuları doğrultusunda ortaya döktükleri seçimler midir?
Bunu netleştirerek meydana çıkın.
Bu kuşkudan halkı arındırın. Buyrun, meydan sizin!
Bundan sonrasını izleyerek takip edeceğiz. YSK içinde sızıntılar var mı? Düğüm işte bu noktada çözülecek.
Bu arada kendi vatanımızın içerisinde yaptığımız bu seçime ilişkin Amerika ve Avrupa’nın kendi arzuları doğrultusunda açıklama yetkisini nereden buluyor? 
Kuşkular, kuşkular, kuşkular!...
Çünkü FETÖ ve PKK için onca destek veren, hainlere ülkelerinde kucak açanların bu işin içinde pay sahibi olduklarını anlamak zor olmasa gerek.
Her fırsatı olabildiğince değerlendiriyorlar. Halkın zihnini bulandırarak iç barışı bozmaya yönelik her türlü oyunu anında kurguluyorlar.
Hükümete bir çağrıda bulunuyorum. Seçim sonuçlarına şaibe bulaşmaksızın halkın tercihi doğrultusunda tasnif ve sayım gerçekleştirecek elektronik bir sistemden bahsediliyordu. Bu yapılamıyor mu? Her seçim sonrasında itiraz üstüne itiraz yaşamaktansa otomatik bir sistem kanalıyla sonuçlar anında ve en doğru şekliyle ekranlara yansıtılsın. Oy verme işlemi kabinde kiosk vb bir cihazdan kolaylıkla yapılabilir, yüksek güvenlikli yazılımlarla korunan sistem çok daha sağlıklı veriler sağlar. Kazanan kazansın, kaybeden kaybetsin.
Son olarak, Sayın Bahçeli’nin önerisi olan İstanbul merkezi ilçe belediye başkanlarını tespit yetkisinin Büyükşehir’e seçilen reis tarafından tayin edilmesi bana fena fikir gibi gelmedi. 

Bu yazı toplam 1178 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.