1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Mahmud Esad Seydişehrî Konya’da ilk defa anıldı
Mahmud Esad Seydişehrî Konya’da ilk defa anıldı

Mahmud Esad Seydişehrî Konya’da ilk defa anıldı

Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, “Vefatının 100.Yılında Mahmud Esad Seydişehrî” hayatı, bilimsel çalışmaları, eğitimci, hukukçu kişiliği ve eserleriyle birlikte ele alınarak hayırla yâd edildi. 

A+A-

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Mahmud Esad Efendi’nin bilimsel çalışma yaptığını, hukukla uğraştığını, Şeyhülislâm’lık makamına aday olacak birikime sahip olduğunu, biyoloji temelli sağlık alanında önemli eserler ortaya koyduğunu, fıkıh, tefsir ve tarih alanında önemli çalışmaları olduğunu belirterek “Mahmud Esad Efendi birçok bilim dalında önemli çalışmalar ortaya koymuş olan ve bilim felsefesini yapabilen bir insandır. Tapu kadastronun Türkiye’deki kurucusu. Bilimi deruhte etmekte zorlanırız, dağılmayalım sözü aslında insanoğluna kurulan bir tuzaktır. Bütünü anlayabilmek, bilim felsefesi yapabilmek için en azından bilim adamlarının bir kısmının farklı bilim alanlarında çalışmalar yapıyor olabilmesi gerekiyor. Biz bunu kaybettik.” dedi. 

“MEDENİYET OLARAK BATI’DAN GERİ DEĞİLİZ”
Firavun medeniyetini kabul eden Batı’nın bin yıllık İslâm Medeniyeti’ni yok saydığını dile getiren Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Batı, Müslümanların üretip ortaya koyduğu bilgi ve veriye hiç atıfta bulunmaz, hele ki Endülüs’e hiç temasta bulunmaz” diyerek şu ifadelere yer verdi: “Nizamülk’ün kurduğu Nizamiye Medreseleri’nin en büyük faydasını İslâm dünyası 300 yıl sonra Osmanlı’yla ve İstanbul’un fethiyle gördü. Biz medeniyet olarak, toplumsal ve sosyolojik olarak Batı’dan hiçbir zaman geri değiliz. Batı’yı üstün ve güçlü kılan elde ettiği teknolojidir. O teknolojiyle de dünyaya hakim olmuştur.” dedi. 

KONYA’DA 530’A YAKIN MEDRESE VARDI
1856’da Seydişehir’de doğan Mahmud Esad’ın, büyük dedesinin Bağdat’ın fethine katılarak büyük yararlılıklar gösteren bir sülaleden geldiğini söyleyen yazar Bahaddin Karakuş, eğitim sürecinin Seydişehir, Konya ve İstanbul şeklinde devam ettiğini ifade ederek Fatih Camii ve Külliyesi’nde 15 sene Elbasanlı Abdülkerim Efendi'nin Efendi'nin derslerine devam ederek mantık, kelam, felsefe, hadis, tefsir, fıkıh tahsili yaptığını söyledi. 
1875’de nüfusu 50 bin olan Konya’da, 1900’lü yıllarda 530’a yakın medrese olduğunu ifade eden Karakuş, o dönemde yaklaşık 100 kişiye bir medrese düştüğünü belirterek “Mahmud Esad Efendi’nin eğitim hayatının geçtiği havza olan Konya, o dönemler böylesine bir ilim merkeziydi. Kendisiyle gazetecilik yaptığı Mehmet Necati Bey ve yeğeni eski başbakanlardan Prof. Dr. Sadi Irmak, yetişmesinde katkı sağladığı akrabalarındandır.” dedi. DİLHAN DUMANOĞLU
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.