1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Mahremiyetin Helal’i Olsun
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Mahremiyetin Helal’i Olsun

A+A-

Müslüman bir ülkede özellikle bugün mahremiyetin zorlaştığını söylemek çok iddialı gibi görünse de sandığımızın aksine mahremiyet alanlarının daraldığını düşünüyorum. Bu daralma devlet kaynaklı değil elbette kıyafet ve internet seçimi ve kullanımının sonuçlarıdır.

Hafta sonu çocuklara bayramlık kıyafet bakarken neredeyse genç erkek pantolonlarında normal bel ölçülerinde kıyafet bulmakta güçlük yaşadık. Baktığımız birkaç mağazada sonradan fark ettim, siz istemeseniz bile farkında olmadan çocuğunuza düşük bel pantolon satın almış olabiliyorsunuz. Satıcıya yüksek bel pantolon olup olmadığını sorduğumuzda ise olmadığı cevabını alınca acaba bu pantolonları bilinçli mi üretip gönderiyorlar diye düşünmekten kendimi alamadım!

Kıyafetten, günlük yaşantı ve sosyal medya alışkanlıklarına kadar birçok konuda mahremiyet ihlali yaşanmaktadır. Buradan karamsar bir tablo çıkarıp ülkemizdeki güzel gelişmeleri gölgelemek de istemiyorum. Fakat gördüklerimizi yazıp söylemezsek de topluma ve vicdanımıza karşı vazifemizi yapmış olamayız. Bel’i açılan bir gençliğin edep konusunda duyarsızlaşacağını öngörmek zor olmasa gerektir. Dinimizde erkekler için göbek ve diz arası mahrem kabul edilirken bu düşük bel pantolonlar mahremiyetin ihlaline neden oluyorlar. İlk gençlik yıllarında böyle kıyafetlerle büyüyen gençlerin mahremiyet kaygısı olabilir mi?

Bunun yanında internetin yaygın kullanımı ile birlikte internet kullanımında da ciddi sorunlar vardır. Bugün sosyal medya, chat, facebook, whatsapp gibi programlar uzaktan görüntülü sohbet ve arkadaşlıklarla birçok soruna da kapı açmaktadır. Yaşının baharında internetle tanışan gençler ve özellikle genç kızlarımızın bu sohbet programları ile arkadaş olduklarını zannettikleri kişilerin istismarına uğrama riskleri artmaktadır. İnternette tanıştığı kişi ile görüntülü sohbete başlayan gençler bir süre sonra duygularını kontrol etmekte güçlük yaşayıp müstehcen içerikli görüntülü sohbetler yapmaktadır.

Bir süre sonra bu görüntülü sohbet programları ile mahremini açtığı kişinin kontrolüne girmekte ve istismara uğramaktadır. Bugün liseye ve üniversiteye giden genç kızlar başta olmak üzere her gencimiz bu tehlikelerle karşı karşıya kalabilmektedir. Açık saçık görüntülerini paylaşan gençlerimiz maalesef bir süre sonra karşıdaki kişinin, bu resimleri kullanarak şantajına maruz kalmakta ve istismara açık hale gelmektedir. Bu resim ve görüntülerin ifşa olmasından doğal olarak korkan kızlar da karşıdaki kişinin istek ve ihtiyaçlarını tatmin aracına dönüşmekte ve büyük bir travma yaşamaktadır. Resim veya videolarının ifşa olma korkusu ile anne-baba ve çevresinin tepkisinden korkan gençler, özellikle de kızlar ciddi bir çatışma yaşamakta ve bazen intihara kadar giden hayati sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle özellikle genç kızlarımız bu tehlikelere karşı uyanık olmalıdırlar.

Küreselleşen dünyadaki gelişmelerden etkilenmemek mümkün değildir. Mutlaka bir kenarından gelip ülkemizi, bizi, çocuklarımızı etkileyen her konuda Müslümanlar da uyanık olmalı ve çözümler geliştirip ön almalıyız. İnternet kullanımı başta olmak üzere kılık kıyafet seçiminde şimdiden çocuklarımıza doğruyu, iyiyi ve helal olanı anlatmalıyız. Helal, bizi ve çocuklarımızı bütün kötülük ve haram olan şeylerden koruyacaktır.

Toplumsal hayatımızda da kılık kıyafet ve internet kullanımı başta olmak üzere hayatın her alanında “Helal” kavramı güçlendirilmeli ve anlatılmalıdır. Kılık kıyafette ise sertifikalı ürünler geliştirilerek insanların hizmetine sunulması konusunda bir serbestlik ve düzenleme getirilmesi gerekmektedir. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.