1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Maide 8 Bu Günlerde Daha Fazla Okunmalı
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Maide 8 Bu Günlerde Daha Fazla Okunmalı

A+A-

Her şeyin yaratıcısı olan Allahü zülcelal hazretleri mü'minlere her hal ve şartda uymaları gereken kuralları son mesajı olan Kuranda bildirmiştir. İşte, alışverişte, aile ilişkilerinde, başkaları ile olan her türlü münasebetlerimizde, düşmanlarımızla, Müslümanla, gavurla, dün dostumuz olan fakat bu gün rakibimiz haline gelen insanlarla nasıl münasebet kurmamız gerektiği. zor zamanlarda öfkemiz kabardığında hakkımız yendiğinde vefasızlık gördüğümüzde... Nasıl bir tavır takınmamız gerektiği yüce kitap da bizlere bildirilmiş, peygamberimiz tarafından da uygulamalı olarak gösterilmiştir. İslam tarihinde bu manada birçok ibretlik olay da vuku bulmuştur.
Son zamanlarda maalesef gerek Türkiye içinde gerekse Türkiye dışındaki İslam dünyasında Maide / 8 ayetinde emredilen tavır unutulmuş ve müminler bu yüzden birbirlerinin haklarını yemeye başlamışlardır. Yani, Allah'ımızın yasakladığı en büyük günahlardan olan ve kıyamette kendisinin affının dışında kaldığını bildirdiği KUL HAKKI yeme günahı müthiş bir şekilde işlenmeye başlanmıştır. Daha dün sarmaş dolaş olan kişi ve gruplar bu gün bir meseleden dolayı araları açılınca birbirlerine olmadık sözler söylemekte, birbirlerine olmadık iftiralar atmakta, ispatlanmamış ithamları, ve suçları sanki olmuş, sanki mahkemece hüküm verilmiş gibi dile getirerek karşısındakine kin ve nefretle saldırmakta.
hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi âdil davranmamaya itmesin. Adaletli olun; bu, Allah korkusuna daha çok yakışan (bir davranış) tır. A
Bizi yaratan Rabbü zülcelal hazretleri sonsuz ilmi ile biz mü'minlerin de bir gün böyle yapacağını bilerek şu ayetle bizleri uyarmıştı: " Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi âdil davranmamaya itmesin. Adaletli olun; bu, Allah korkusuna daha çok yakışan (bir davranış) tır. Allah'a isyandan sakının. Allah yaptıklarınızı hakkıyle bilmektedir. "Maide 8.
Bu ayeti başta peygamberimiz olmak üzere sahabeler çok güzel uygulamışlardır. Bir kaç örnek vereyim: Binlerce Müslümanın şehit olduğu Sıffin savaşında Hz Ali Efendimiz karşısında yer alan (mümin) düşmanlarına "kafir" diyen birisini uyararak şöyle demiştir: "Onlar bizim asi kardeşlerimizdir" Görüyor musunuz, bir çok Müslüman şehit oluyor ama buna rağmen Ali Efendimiz(ra) kendisini ve yanındakilerini öldürmek için savaşan ve bir çoğunu da öldüren rakiplerine "Kafir, Münafık, Firavun..." demiyor, ya? "Onlar bizim asi kardeşilerimİz" diyor. Peygamberimiz de; amcasını öldüren Vahşiyi, Uhut da bir çok Müslümanın şehit olmasını sebep olan Hz Halidi, Müslüman olduktan sonra eskiyi hatırlatarak yüzlerine vurmamıştır. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.
Günümüze gelince, maalesef Müslümanlar ne Maide 8' i hatırlıyorlar ne de İslam Tarihindeki güzel numuneleri. Günümüzde kendilerini Müslüman olarak takdim eden kişi, grup, dernek, parti, vakıf, cemaat birlikte hareket ederlerken araları öyle veya böyle açılınca hakaretlerin, ithamların, suçlamaların din dışı ilan etmelerinin haddi hesabı yok. Bir kaç örnek vereyim: Adı her ne ise (cemaat, hizmet, paralel yapı) ile hükumeti temsil eden ve destekleyen insanların araları açılınca birbirleri ile ilgili ithamların dozu... Evet suçlamalar, iddialar olabilir. Ama işte tam da burada, yani sinirlerin gerildiği, öfkenin kabardığı anlarda hemen ortak ölçümüz olan Kuranı hatırlayalım. Bilhassa MAİDE 8 i hatırlayalım. Evet varsa yanlışlar, varsa suçlar bunları ispatlayarak dile getirelim. Yoksa her duyduğumuz sözün her duyduğumuz iddianın peşine düşerek birbirimizi Allah korusun din dışı ,firavun, nemrut ilan edersek sadece dünyayı değil ahireti de kaybederiz. Değer mi?
Hükumetin bunca yardımını ve kollamasını alırken iyi olan insanlar aranız açılınca niye tu kaka oluyor. Tu kaka yapabilirsiniz ama onları dini terimlerle (Allah korusun) Kur'anın kafirler için söylediği sıfatlarla anmanız Kurana yani maide 8 e aykırı değil mi? Hükumeti destekleyen bizlerde yine Kuranı hatırlayarak bir zamanlar Hükumeti basınla, bürokrasi ile destekleyen bu insanları ara açıldı diye suçlayabilir kanunla gereğinin yapılmasını isteyebiliriz. Lakin onları Kuranın Müslüman olmayan insanlar için söylediği sıfatlarla itham edemeyiz. Edersek maide 8 'e muhalefet etmiş oluruz.
Bu mevzuda bir de Vefa yı unutmayalım. İslam ahlakının en önemlilerinden bir olan bu huyu hayatımıza mutlaka uyarlamalıyız. Buna bir örnek vererek yazıma son veriyorum Nazlı Ilıcak hanımefendi bu günlerde Hükümete karşı bir tavır içinde. "Paralel Yapı" yanında yer alan fikirler serd ediyor. Bizce yanlış yapmış olabilir. Yalnız ben bir vefa örneği göstererek en zor zamanlrda mesela 28 Şubat döneminde dindar insanlar için bilhassa başörtüsü meselesinde yaptığı çalışmaları gösterdiği gayretleri unutmadım unutamam. Bu yüzden de bu günkü görüşlerine katılmasam da dünün hatırına kendisine duyduğum saygı ve takdir devam eder. Yine "cemaat, hizmet" bence bu gün çok büyük yanlışlar yapıyor. Lakin bu yanlışları dünkü doğrularını örtmemeli. Bir çok çocuğa din, iman, ahlak aşılayan bu insanların dünlerini elan takdirle ve minnetle anıyorum.
Maide 8 i aklımızdan çıkarmayarak "düşmanımıza bile yapmamamız gereken" davranışları bu gün siyasi ayrılık yaşadığımız isanlara da yapmayalım. Tabi bunun aynısını cemaatteki arkadaşlar, kardeşlerde yapmalı. Gavurlara gösterdikleri hoş görüyü müminlere, müslümanlara da göstermeli. Velev ki onlar büyük günah işlemiş olsalar da. . Bu konuda bize en büyük misal Hâtib b. Ebî Beltea hadisesidir. hayırla kalın.
bize bu konuda büyük bir misal.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.