1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 'Malınıza, mülkünüze güvenmeyin'
'Malınıza, mülkünüze güvenmeyin'

'Malınıza, mülkünüze güvenmeyin'

Konya Aydınlar Ocağı’nda konuşan Muammer Koşdaş Hoca, kavimlerin helâkıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaparak “Malınıza, mülkünüze fazla güvenmeyin. Ahiret gününü umarak Allah’a kul olunuz” dedi.

A+A-
Konya Aydınlar Ocağı’nın Tefsir Sohbetleri’nde, Ankebût Sûresi’ni 36. âyetten itibaren yorumlayan Tefsir ve Hadis Uzmanı Muammer Koşdaş, Müslümanları “Malınıza ve mülkünüze fazla güvenmeyin. Ahiret gününü umarak Allah’a kul olunuz” diye uyardı.

Cenab-ı Hakk’ın Medyen halkına, kardeşleri Şuayb aleyhisselamı gönderdiğini ve Şuayb peygamberin de kendi halkını, ölçü ve tartıda hile yapmaya devam ettikleri için “Ey Kavmim! Allah’a kulluk edin. Ahiret gününe umut bağlayın. Yeryüzünde bozgunculuk yaparak kargaşa çıkarmayın” şeklinde uyardığını belirten Muammer Koşdaş Hoca, Medyen halkının bu uyarılara kulak tıkamaları, Şuayb aleyhisselamı yalanlamaları ve Allah’tan gelen uyarılara itibar etmedikleri için başlarına büyük bir felâket geldiğini söyledi. Medyen kavminin şiddetli bir sarsıntı (deprem) ile sarsılarak dizlerinin üstünde öylece kala kaldıklarını anlatan Koşdaş Hoca, karşılığının ahirette verileceğini bilerek yapılan iyiliklerde samimiyet arandığına işaret ederek “Allahû Teâlâ bizden, yaptığımız her iyiliğin karşılığının ahiret gününde mükâfatlandırılacağını umarak yapmamızı ve bu şekilde kul olmamızı istiyor. Birde yeryüzünde bozgunculuk çıkarmamızı isteyerek malımıza, mülkümüze ve diğer varlıklarımıza güvenmememizi istiyor” dedi.
Medyen kavminin şiddetli bir zelzele ve beraberinde gelen sesle, Ad kavminin kasırgayla, Lût kavminin taş yağmuruna tutularak, Semud kavminin de çok şiddetli bir sadâ ile helâk olduklarına dikkati çeken Koşdaş Hoca,  haddi aşan günümüzdeki kavimlerin de “anlayana saz…” değişik şekillerde (zelzele, yangın, sel, hortum vb.) uyarıldıklarını kaydetti. Bunun yanında insanların hakikat durumunu görecek durumdayken onların, yeryüzünde kibirlilik gösterdikleri için Şeytan tarafından saptırıldığını da söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.