1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. MANTAR HASTALIGINI NASIL GEÇİREBİLİRİZ?
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

MANTAR HASTALIGINI NASIL GEÇİREBİLİRİZ?

A+A-

Mantarı geçirebilmek için bir ay gibi ciddi bir uygulama yapmakla geçer. Bir ay kına yakmakla geçebilir.  Zeytinyağı faydalı olabilir.  Yaralara kullanılan tentürdiyot faydalı olabilir. Çam çırasından yapma zivt sürmekle geçebilir. Karbonatı merhem yapmakla geçebilir.  Karbonatı kabartma tozu ile karıştırmayalım. Karbonatın içine biraz tuz biraz su dökerek onu da yoğurt kıvamına getirip sürerek uygulayabiliriz. Veya yaş hamur mayası sürmekle geçebilir.

 Ben şöyle bir metot uygulayarak mantarı iyileştirdim.  İlk önce doktor eldiveni dediğimiz beyaz bir eldiven bulmamız lazım. Eğer mantar ellerimizde ise elimize veya bir parmağında ise eldivenin o parmağına yaş mayayı birkaç damla su dökerek yoğurt kıvamına gelecek şekilde hazırlıyoruz. Hazırladığımız mayayı hangi parmağımız mantar ise o parmağın eldiven parmağına çay kaşığı yardımıyla koyuyoruz ve eldiveni giyiyoruz. Bunu yatsı namazından sonra yapıyoruz ki eldiveni bir daha sabaha kadar çıkarmayalım.  Sabah kalktığımız zaman çıkarıyoruz. Bir hafta sonra mantarın yavaş yavaş parmağınızdan azaldığını göreceksiniz. Ve bunu bir ay uyguluyoruz. Eğer mantar kronikleşmişse bir ay yapmazsak tekrarlayabiliyor. Bunu yaparken çorabımızın içine karbonat serpersek tedaviyi hızlandırmış oluruz. Buna imkânımız yoksa yalnız yaş mayayı sürmek suretiyle de olur.  Sürdükten sonra iki saat bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

 Çam çıra zivti de öyle uygulanır. Yalınız bir farkla. Mayanın içine su konur, zivtin içine zeytinyağı konur. Bunu da yani zivt zeytinyağı karışımı da yoğurt kıvamına gelecek şekilde ayarlanır ve hastalık hangi parmakta ise o bölgeye uygulanır. Bunun yapılması etrafa bulaşacağından dolayı biraz zordur. Yaş hamur mayası daha kolaydır.

Mantarın en sık görülen şekli, halk arasında ''Mayasıl'' adı verilen ayak parmak arası yerleşimidir. Bu tip mantarlar bazen kuru soyulmalar, bazen kabarcıklı, bazen de yaş, beyaz, peynirimsi bir manzarada görülebilir. Ayak tabanında ise genellikle kuru soyulmalar ve bazen kalınlaşmalarla görülebilir.

Mantar Ayak tırnaklarına yerleştiğinde, tırnaklarda kalınlaşma, kabalaşma, renk değişikliği görülür. Bazen kalınlaşmalar çok aşırı olup, ağrıya yol açabilir, ayakkabı giyilmesini ve tırnak kesilmesini zorlaştırır.

 Ayak tırnaklarımıza ise şöyle bir formül yapmak mümkündür.

 Ayaklarımızda nasır oluşmuşsa yani kalınlaşmışsa sıcak bir suyun içerisine ayağımızı sokup yumuşamasını bekleyeceğiz.  Yumuşadıktan sonra o nasırları sürtme taşlarla sürteceğiz. Nasırlar gittikten sonra bu formülü uygulayacağız.

Ayağımıza girecek şekilde ince naylon bulmalıyız. Yaş hamur mayasını hazırladıktan sonra mantar hastalığı hangi bölgede ise mayayı o bölgeye gelecek şekilde kalın bir şekilde sürmeliyiz. Naylonu giydikten sonra üstüne geniş bir çorap giymeliyiz. Bunu yatsı yapıp sabah çıkarmalıyız. Ve bunu belli bir süre devam etmeliyiz. Şifasını göreceksiniz inşallah.

                                                                                                                                      

Bu yazı toplam 546 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.