1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Manzaralar !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Manzaralar !..

A+A-

Dün Hz. Mevlana’nın vuslat’a eriştiği 741.yıl anıldı.
Konya cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere bazı bakan, milletvekilleri ve bürokratları ve misafirlerini ağırladı.
Bir süredir yapımı devam eden İstanbul- Konya arası yüksek hızlı tren seferleri başlatıldı.
Hava mevsime göre normal, ama sanki kasvetli bir hava yaşandı. Sevindiğimiz şeyler az, üzüldüğümüz şeyler fazlaca idi.
741. Şeb-i arus gecesinde siyasiler yine boy gösterip, iktidar ve muhalefet bir birlerine göndermeler yaptılar.
Üzüldüğümüz olayların başında ise Pakistan’da bir okula yapılan saldırı sonrası yaklaşık 150 kadar masum yavrunun katledilmesidir. Günahsız çocukların öldürülmesi hangi izana, hangi insanlığa, hangi vicdana sığar bilemem. Yüce Mevla bunların cezasını mutlaka verecektir.
Gelelim Türkiye’ye…
Türkiye siyaseten de, mevsimsel olarak ta sisli-puslu bir havadan geçiyor. Doğu Anadolu başta olmak üzere ülkenin bir çok yerinde kaos.
Döviz aldı başını gidiyor. Altın yükseliyor. İssizlik büyüyor. Kış ile yaşam daha da zorlaşıyor. Gelecek yıl nasıl olacağı, bugünlerden daha açık görülüyor gibi.
Türkiye’de iyilerle kötüler bir arada yaşamaktadır.
İktidar başka hesap peşinde, muhalefet başka hesap peşinde.
Birde operasyonlar var. Paralel yapı ile mücadele ver.
Kimilerine göre rövanş alma, kimilerine göre hukuk mücadelesi, kimilerine göre ise yapılanlar çok farklı yorumlanmaktadır.
Bir tarafta yüzde 50 üzerinde oy almış bir iktidar ve bunun kadrosu, bir yanda ona darbe içinde oldukları iddia edilen birleşimler. Birde daha önce Ak partinin destekçisi, gizli ortağı sayılan Gülen cemaati …
Şu haklı, bu haksız demiyorum. Yapılan yanlışların faturasını Türkiye, Türk halkı çekiyor. Benim tepkim nasıl 1960 da Menderes ve ekibinin devrilmesine tepki bugünde büyük ölçüde gösteriliyorsa, bugünde halkın büyük çoğunluğunun oyunu almış iktidara yapılması düşünüldüğü iddia edilen darbecilere karşıdır.
Hukuk içinde bunlarla, adalet ilkeleri içinde bunlarla mücadele edilmelidir. Bu doğru yapılıyor mu ? Bunun takdiri de sizlere aittir.
İktidar da, muhalefette Türkiye’nin gündemini oluşturmalı, boş, anlamsız kavgalar içine girilmemelidir. Gerek iktidar, gerekse muhalefet çapı büyüklüğündeki işlerle Türkiye için çalışmalıdırlar.
Yoksa bundan yaklaşık 500 yıl önce Makyavel “Prens” kitabında belirttiği gibi siyasi ahlak için, hükümdara öğütler verirken şu noktaya dikkat ediyordu :
“İktidara kalmanı gerektiren bir hedefin olacak ve iktidarda kalman için her şeyi yapacaksın.”
İktidarın hedefi belli, Türkiye’yi yönetmek ve 2023 yılına taşımak. Bunun için her şeyi derken ne kastediliyor. İyi, halkın kabul gördüğü her şey mi, yoksa hedefe ulaşmak için doğru- yanlış aramadan her şeyi yapmak mı ?
Burada oturup düşünmek ve yapılanlara bakıp karar vermek gerekir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.