1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Marka Algısından Siyonizm’e
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Marka Algısından Siyonizm’e

A+A-
Son günlerde İsrail terörünün Filistinlilere yönelik acımasız saldırıları ve gösterilen veya gösterilemeyen tepkileri üzülerek izliyoruz. Maalesef, elimizden sadece izlemek ve dua etmekten başka da bir şey gelmiyor.
Bununla birlikte, mazlumun yanında olmak, zalime tavır almak için gereken yeterli özveriyi gösterdiğimizi düşünmüyorum. Bugün Siyonist Yahudi terör örgütü İsrail’e, desteğini esirgemeyen, yıllık kazanç ve karından İsrail’e bağış ve kaynak ayırdığı yönünde güçlü kanaatler olan uluslar arası içecek, giyecek markalarına karşı hiçbir zaman tavır alamadık. Biz tükettikçe, onlar daha çok zenginleşti, daha çok büyüdüler, daha çok azgınlaştılar.
İsrail ne zaman saldırganlaşsa, ülkemizde ekonomik boykot gündeme gelmekte ve farklı tepkiler verilmektedir. Bugünler de geçecek, İsrail, saldırganlığına gelecek Ramazan Ayına kadar ara verecek, biz yine devam edeceğiz eski yaşantımıza ve alışkanlıklarımıza. Unutacağız, hangi marka Siyonist emelli Yahudi malı, hangisi değil, bilmeden tüketmeye, satın almaya devam edeceğiz, daha kaliteli olduğu inancıyla, satın almaktan vazgeçemeyeceğiz, yerli mala burun kıvıracağız. Yerli Malı kullanalım diyenleri de, kuru milliyetçilikle küçümseyeceğiz.
Bir kısım insanımız, olan bitenden bi haber, vurdumduymaz ya da Arapları küçümseyici, 100 yıldır nakarat haline getirdiği, kendisine ezberlettirilen, ne zaman bir olay olsa, alakalı, alakasız ‘Araplar bizi arkamızdan vurdu’’ vb. diyen artık gına gelmiş tepkilerle ilgisiz ve uzak durdular. Duyarlılık gösterenleri de Arapçılık yapmakla, onlara yukardan bakarak alaycı tutum takınmaktan geri durmadılar.
Bazıları da, ne yapalım adamlar iyisini yapıyor, bizimkiler kötü, ya da marka takıntısı ile tercihlerinden vazgeçemeyen, farkında olduğu halde alakasız görünen bir tutum takındılar. Oysa bir Siyonist Yahudi içeceğinin, bağımlılık içeren yapısından dolayı da, sonradan üretilen yerli ürünü beğenmiyoruz. Sadece, bağımlılık ya da algıyla da açıklanabilecek bir kişisel beğeninin, bir mazeretin ardına sığınıp tüketime devam edildi.
Bir kısım sayısı çok az insanımız, alışveriş tercihlerine dikkat etmekte, alışverişlerde Siyonist Yahudi İsrail ile ilintili ürünlerin tüketiminden kaçınmakta ve duyarlılık göstermektedir. Maalesef, bu duyarlılık gösterenleri de yıllarca, radikallikle etiketleyip, duygusal tepki vermekle itham ettik.
Bu şekilde sınırlı bir etkiden uzak, az sayıda insanın tavır alması kişisel düzeyde değerlidir, önemlidir fakat yetmemektedir, daha çok duyarlı, daha çok bilinçli tutuma ihtiyaç vardır. Günümüz dünyası ve gerçekleri, elinde kola şişesi, ekran karşısında İsrail’e küfür eden Müslüman profilini kaldırmıyor. Uluslar arası markaların daha iyi olduğu algısına teslim olmayalım, çünkü, markalar, siyonizmin çağımızı ve toplumları kontrol mekanizması işlevi görmektedir.
Ayrıca, Milletçe, daha fazla üreterek, çalışarak, uluslar arası marka olmuş Siyonist Yahudi kaynaklı ürünlerle rekabet edebilecek tüketim ürünleri içecek, giyim, teknoloji üretmeliyiz. Bunun yolu, üretimde, iş hayatında, alış verişte, hayatın her alanında Müslüman bir duyarlılık gösterip, ahlaki değerlerimizin izinde dürüstlük ve çalışkanlığı şiar edinmekten geçmektedir.
Bunun yanında yerli üretime kişisel bir ayrıcalık da tanımalıyız. Mesela, çok marka bir kıyafet giymeyiversek ölür müyüz? Varsın kıyafetimiz, beyaz eşyamız marka olmasın. Markasız giyinmenin veya markasız bir yaşamın ayrıcalığını yaşayacak özgüven ve bilince sahip insanlar olmalıyız.
 
Bu yazı toplam 117 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.