1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Marketçiliğe meslek gözüyle bakın’
Marketçiliğe meslek gözüyle bakın’

Marketçiliğe meslek gözüyle bakın’

Akçaoğulları Şirketler Grubu bünyesinde hizmet veren Gross42 Marketler Genel Koordinatörü Selman Akça, mağazacılık ve marketçilik sektöründe büyük bir personel sıkıntısı yaşandığını kaydetti. Akça, durumun marketçiliğin meslek olarak görülmemesinden kayna

A+A-

Gross42 Marletler Zinciri Genel Koordinatörü Selman Akça, sektör ve firma hakkında Hakimiyet’in sorularını cevapladı. Selman Akça, Ramazan ayına özel para kartlar ve özel indirimlerle vatandaşların karşısında olacaklarını söyledi. Akça, röportajında vatandaşlara alışveriş zamanında milliyetçi davranmaları önerisinde bulunarak, “Herkesin biraz milliyetçi davranması gerekiyor. Konya esnafına sahip çıkmaları gerekiyor. Ulusal firmaların gelip Konya’da yerel firmaları ezmesine fırsat vermemeleri gerekiyor.”dedi.

Selman Akça ve Akçaoğluları’nı tanıyabilir miyiz?
Akçaoğulları Şirketler Grubu adı altında görevim genel koordinatörlük. Akçaoğulları Süt ve Süt Ürünleri olarak başladığımız işimizde şuan Gross42 markası adı altında hizmet veriyoruz. Gross42 aslında yeni bir oluşum. 2000 yılında başlayan market ve perakende satış hayatımızda 2015 yılının başlarında komple bir revizyon yaparak genel konseptimizi ve mağazalara bakış açımızı ve fiyat politikamızı değiştirerek Gross42 markasıyla tüketicinin önüne çıktık. Toplamda 16 yıllık market sektöründe olan Akçaoğlulları Şirketi 2015 yılından beridir Gross42 olarak çalışmaya devam ediyor. Genel yapı itibariyle toptan fiyatına perakende satış yapıyoruz. Bu müşterinin avantajına geliyor. Yeni logomuzdaki tanıtım için konuşacak olursam Konya’mıza yakın renkleri tercih ettik. Yeşil, Sarı ve Beyaz kullandık bununla ilgili de güzel geri dönüşler aldık.

Akçaoğulları’ndan Gross42 markasına geçiş hikayeniz nedir? Sizi bu değişime çeken ne oldu?
Market sektöründe sürekli bir yenilik olması gerekiyor. Bu tek bir market için değil, hizmet sektörünün genelinde geçerli. Müşteri bazı şeylere alıştığı zaman oradan soğumaya başlıyor ya da orası itici gelmeye başlıyor. O yüzden dönemsel olarak mağazalarımızın içinde ve dışında yaptığımız değişiklikleri köklü bir hale getirelim diye komple bir değişiklik yaptık. Normal market konseptinin dışına çıktık. Zaten raflarımız market raflarının dışında, ürün sergilemelerimiz daha çok toptan havasında, palet ve koliler şeklinde. Bu da bize müşteri tarafından olumlu tepkiler getirdi. Bu sayede bizim maliyetimiz düştüğü için müşteriye sunduğumuz fiyatı da düşüyor.Mağazalarınızda özellikle dikkat ettiğiniz şeyler nelerdir?
Hizmet sektöründe çalıştığımız için ilk planda müşteriyle ilişkilerimiz geliyor. Hizmet veriyoruz, insanlar parasının karşılığında bizden hizmet satın alıyorlar. Çünkü alınacak ürünler her yerde aynıdır. Onun dışında müşteri asıl hizmet almak için geliyor. Bu hizmeti iyi verebildiğimiz zaman müşteri kalıcı oluyor. Daha sonra personel sirkülasyonunu en aza indirip, müşteri her gelişinde aynı insanları görüp, aynı insandan alışveriş yapıp artık orayı kendine ait bir yer gibi hissetmesini sağlamaya çalışıyoruz. Personel sirkülasyonuna ve personelimizin müşteriye karşı tutumuna dikkat ediyoruz. Onun dışında fiyatlarımız zaten yeni hareketlerimizle birlikte uygun buna çok güveniyoruz. Sonuçta biz gıda sektöründeyiz temizlik ve titizlik zaten olmazsa olmaz onu hiç saymaya bile gerek duymadım. Her şeyin başında temizlik tabii ki var.

Akçaoğulları’nı 2000 yılından bugüne ayakta tuttuğuna ve büyüttüğüne inandığınız etkenler nelerdir?
2000 yılında 24 metrekare dükkanla başladık biz bu işe. Daha sonra aynı cadde üzerinde ki 170-180 metrekare bir mağazaya taşıdnık. O mağazada 2007 yılına kadar tek mağazada çalıştık. Daha sonra 2007’de Ahmet Özcan Caddesi’ndeki mağazamızı açtık. Bunun akabinde Aksinne mağazamızı açtık sonuç olarak bugün 6 şubede hizmet veriyoruz. Sürekli zincir halkaları gibi büyüyerek ilerlememizdeki temel olgu bana göre; dürüst çalışmamız oldu. Akabinde insanlarla ikili ilişkilerimizi iyi tuttuğumuza inanıyoruz. Hiçbir müşterinin bizim mağazalarımızdan olumsuz düşünceyle çıksın istemiyoruz, buna çok dikkat ediyoruz. Mutlaka sorun yaşadığımız zamanlar oluyor ancak, oluşan sorunları hemen orada birebir müşterimizle çözüm herhangi bir olumsuzluğa mahal vermeden saygı içerisinde çözmeye çalışıyoruz. Ürün kalitemizden zaten hiç ödün vermiyoruz. Bu konuda şunu da söyleyebilirim bizim şarküteri ürünleri olarak başladığımız işte bize mahalleler öteden adımızı duyup gelen müşterilerimiz olurdu. Tüm bu saydıklarımızla birlikte kendimizi ispatladık diyebiliriz.Mağazacılık sektörünün içinden, işi bilen birisi olarak başka bir mağazaya girdiğiniz zaman ilk dikkat ettiğiniz ya da gözünüzün aradığı şey ne oluyor?
İlk baktığım temizlik oluyor. Çünkü gıda ürünü, bir konfeksiyon mağazasına girsek belki ilk bakacağımız ürünler olur. Ancak gıda olduğundan gözümüz ilk temiz ferah bir ortam arıyor. Daha sonra işin ayrıntı kısmı geliyor. Ürün dizilimi, sergilenişi vs. derken 3.-4. Sırada fiyat geliyor. Bizim sektördeki insanlar için bu böyledir. Bundan 5-6 yıl önce insanlar fiyat odaklıydı, bu yavaş yavaş değişti. Düşük fiyata önüne gelen yerde ürün sat olayı bitti. Zaten ürün fiyatları üç aşağı beş yukarı her yerde aynı, insanlar artık gösterişli, temiz ve ferah ortamları da arıyor. İşte bunlardan sonra da çapraz satış taktiğine uyulmuş mu, doğru ürün doğru yerde mi gibi işin ayrıntılarına bakarız.

Akçaoğulları’ndan ilerleyen zamanlarda yeni markalar ya da başka sektörlerde oluşumlar bekleyebilir miyiz?
Akçaoğulları olarak şirketimizin genel yapısında inşaat olarak bir açılımımız var. Kısa vadede bir düşüncemiz yok ama uzun vadede inşaat sektöründe bir atılım yapmayı düşünüyoruz. Bununla birlikte inşaat sektörünün yan dalları veya gıdanın yan dalları olarak bir düşüncemiz var.

Ramazan ayı yaklaşıyor, alışverişe çıkacak vatandaşlara ne gibi tavsiyelerde bulanabilirsiniz?
İlk etapta şunu söylemeliyiz; herkesin biraz milliyetçi davranması gerekiyor. Konya esnafına sahip çıkmaları gerekiyor. Ulusal firmaların gelip Konya’da yerel firmaları ezmesine fırsat vermemeleri gerekiyor. Özellikle bu discount mağazalara özellikle. Bunlarla alakalı bilinçlenip, fiyat endeksli bakıp kaliteyi düşürmemeleri gerekiyor. Birçok ulusal marka kendi ürünleri çıkarıyor ama ürün kalitesi fiyat aralığı uygun geliyor insanlara. Ancak kaliteli olmadığını aynı ürünün yerellerde daha ucuz olabileceğini, daha kaliteli olabileceğini düşünüp yerel firmalara sahip çıkmalılar. Alışverişlerini Konya firmalarından yapmalarını tavsiye ediyoruz. En azından gelip bir görsünler diyoruz, gelip görmeden bir şey olmaz. Gelip bizleri de bir görsünler, fiyatlarımıza ürünlerimize baksınlar biz bu konuda kendimize güveniyoruz. Yaklaşan bir Ramazan ayımız var.Ramazan ayı için özel olarak yaptığınız bir kampanya ya da çalışma var mı?
Bizim Ramazan ayı için hazırladığımız para kartlarımız var. 25, 50 ve 100 liralık. Vatandaşlarımıza yardımcı olabilmek için bu kartları firmalarla veya bireylerle görüşüp, toplu bir şekilde onlara veriyoruz. Bunları verirken de alıcı insanlar için, ihtiyaç sahibini kastetmiyorum, alıp dağıtacak insanlarımız için de farklı imkanlarımız ve ödemelerimiz mevcut. Taksitlendirme, kredi kartı ve çek gibi… Ama bunların içinde en çok ön plana çıkanı kredi kartına 7 taksit seçeneğimiz. Alıcıya çeşitli kolaylıkları sağladıktan sonra bu kartlarımız bir ihtiyaç sahibine ulaşınca, bu kişiler herhangi bir Gross42 mağazasına gelip tekel ürünleri dışında istediği ürünü hesap kartından alışveriş yapar gibi kullanabiliyor. Burada önemli olan şu; zekat paketlerinde yer alan ürünler hep aynıdır bunu biliyoruz. İhtiyaç sahibinin ihtiyacı doğrultusunda ürün seçme şansı olmuyor. Bu kartlar sayesinde vatandaşlarımız istedikleri ürünleri kendileri seçerek alışverişlerini gerçekleştiriyorlar. Bu kartlar bir yıl geçerli, bir yıl boyunca istedikleri zaman kullanabilirler.

Sizin doğrudan müşteriye dönük yapacağınız özel bir çalışma var mı?
Tabi ki indirimlerimiz olsun ürünlerimizin Ramazan ayında rağbet edilen ürünlerle değiştirilmesi olsun böyle çalışmalarımız olacak. Ancak halk arasında bir yanlış anlaşılma var bunun değişmesini istiyoruz. Ramazan ayında mağazalarda fiyatlar yükselmez, kasıtlı olarak bizler fiyatları yükseltmeyiz. Mutlaka arz talep dengesinden dolayı bazı ürünlerde üreticiden kaynaklı fiyat artışları olabilir ancak biz mağazacılar olarak fiyatlara kasıtlı artışlar yapmayız. Fırsatçılık yok müşterilerimizin bu konuda anlayışlı olmasını bekliyoruz.Peki Selman Bey son olarak, sektör içerisinde yaşadığınız en büyük sıkıntı nedir?
Sektör içerisinde tüm firmaları etkileyen sorun kalifiye eleman sorunu. Mağazacılık ve marketçilik sektöründe kalifiye eleman bulamıyoruz. Eleman yetiştiriyoruz ancak işini öğrenen arkadaşlarımız sektör içerisinde kalmıyor. Çalışanlar marketçilik işini meslek olarak görmüyor. Bu algının düzeltilmesini istiyoruz. Çalışan arkadaşlarımıza ya da bu işe başlamayı düşünen arkadaşlarımıza da tavsiyemiz çok fazla kırılgan olmayın. Bu neden böyle oldu diye kibar bir dille arkadaşlarımıza bazen uayarıda bulunuyoruz ama aldığımız geri dönüş işten çıkarım gibi bir şey oluyor. Bunun sebebi de piyasadaki eleman sıkıntısı arkadaşların biliyor olması. Ancak arkadaşlarımız bilmemeliler ki bir şekilde personel bulunur bu düşünceye kapılmayın ve marketçiliği de meslek olarak görün. İş beğenmemezlik yapmazsak ben eminim ki ülkemizde iş sorunu diye bir sorunda kalmaz.
Selman Bey bize ayırdığınız zaman ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyor, iş hayatınızda başarılar diliyorum./Ümit ÖZEL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.