1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Marketler Ve Hizmetleri
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Marketler Ve Hizmetleri

A+A-
Türkiye marketler ülkesi, şehrimizde marketler şehri oldu.
İrili ufaklı Konya’da halkı hizmet vermeye çalışan, giyimden, gıdaya, beyaz eşyadan, elektronik eşyaya kadar ve hem de taksitli olarak satış yapmakta, böylelikle de  “bakkal” dediğimiz küçük esnaf sayısı da oldukça azalmıştır.
Birlikten kuvvet doğar.
Günümüzde marketleri kuranlar şirketlerdir, ya da sermaye sıkıntısı çekmeyen kişiler. Konya’da adını sayamayacağımız kadar alış- veriş merkezleri, market bulunmaktadır. Konyalı ihtiyaç sahibi insanlar ise buralardan ihtiyacı karşılamaktadır.
Öyle ki, pazarlardan alacağımız sebze, meyve gibi ihtiyaçlarında büyük çoğunluğunu marketlerden temin etmekteyiz. Çünkü vatandaş buradan kendi eliyle ve fiyatına göre, çeşitli sebze ve meyveyi seçip almaktadır. Hepsi olmasa bile bir kısım Pazar esnafı pazara alış verişe gelen müşteriye bu kolaylığı sağlamamakta, tezgâhın önünde iyi, kaliteli, sağlam mallar dururken, arkaya çürük-çarık meyve ve sebzeleri saklayarak vatandaşa satmakta, bu da vatandaşın canını sıkmaktadır. Böylece Alış v
eriş merkezlerine kaçan müşteri nedeniyle aslında pazarcı esnafı kendi ayağına kurşun sıkmıştır.
Marketlerin bir başka avantajı da pazarcı esnafına göre daha fazla ve yüklü mal aldıklarından, Pazar esnafına göre vatandaş birçok ihtiyacını pazardan daha ucuza temin etmektedir.
Vatandaşlar buralarda da ayrıma gitmektedir.
Çeşit, kalite ve ucuzluk ön plandadır. Bunun yanı sıra güler yüzlü personelde vatandaşı o markete çekmektedir. Vatandaşa gösterilen kolaylık ve yardım, o alış veriş merkezini cazip hale getirebiliyor. Bunun yanı sıra bazı çekilişte bu alış veriş merkezini vatandaşa karşı özendiriyor.

Ben şahsen yaklaşık 35-40 yıldır kendi evimde Selçuklu ilçesi, Cumhuriyet mahallesinde ikamet etmekteyim. Bizim oralarda ilk oturduğumuz yıllarda pek bakkal, market, alışveriş merkezleri yoktu. Hatırladığım kadarıyla buranın kaymağını, şimdiki adıyla SİNCAP MARKETİ, eski adıyla KARİPEK  yedi.
Sincap Marketler zinciri Konya’da gelişti, büyüdü. İnsanların hemen, hemen her ihtiyacına cevap veriyorlar. Oturduğum bölgede başka Alış veriş merkezleri de var. Hem de bir değil, birkaç tane. Ancak son zamanlarda bende SİNCAP MARKETİNİ TERCİH EDİYORUM.
Bir defa tercih sebebimin önceliği yine özellikle belirtmem gerekirse  kaliteli, temiz ve taze sebze ve meyveler satmaları. Bundan ötesi de çalışan personelin, tezgâhtarından, kasiyerine kadar güler yüzlü ve insanlara yardımcı olmalarıdır. 
Ehhh, fiyatlarda aynı ya da biraz daha makul olursa neden insanlar başka arayış içine girmesin. Marketler ve yöneticiler bu araştırmayı çok iyi yapmalı ve öncelikle satılan malların kalitesi, sağlamlığı ve fiyatına çok dikkat ederse, insan olarak vaz geçemeyeceğimiz şeyin gıda olduğunu unutmamak gerekir. Diğer bir önemli konuda bu hizmet sektöründe tezgâhtarlar başta olmak üzere diğer görevlilerin insanları yardımcı olması, güler yüzlü davranmasıdır. Yukarıda da belirtti, bir süre önce burada yaşadığım bir olumsuzluktan sonra uzun yıllar buraya uğramadım ama, yöneticilerin değişmesi, istediğim ihtiyacımı kaliteli ve ucuz olabilecek şekilde bulmam nedeniyle buraya yöneldiğimi belirtmek isterim.
Zaman zaman düzenlediği indirim kampanyaları ve çekilişlerle müşterilerinin yüzünü güldürmeye de devam ediyorlar.  Gıdadan temizliğe, kozmetikten kişisel temizlik ürünlerine, zücaciyeye kadar yüzlerce üründe müşterilerine avantajlı fiyatlarla sunuyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
    
Bu yazı toplam 171 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.