1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Maskeler Ve Seçim Oyunu
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Maskeler Ve Seçim Oyunu

A+A-

Her saat, her gün genel seçimlere yaklaşıyoruz.
Bu seçimlerin çok değişik bir ortamda ve çok değişik, bir tablo çıkaracağını düşünmekteyim.
Partiler meydanları ısıtıyor.
Dün Konya’mızda AK Parti genel başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu vardı.
Gelecekte yine Konya’ya gelip hitap edecek. Bu liderden sonra diğer parti liderleri de seçim öncesinde Konyalı ile buluşacak. Onlar söyleyecek, biz dinleyeceğiz ve 7 haziranda sandıkta oyumuzu kullanacağız.
Şimdilerde bir söz düellosu var.
Bunları geçmişte de çok görüp, izledik.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, halka büyük vaatlerde bulunuyor. AK Parti ise bunlara başbakan ve bazı yetkililerce cevap veriyorlar.
Birisi “ yapacam, verecem” diyor.
Diğeri “Kaynak nerede?” sorusunu soruyor.
İzleyip göreceğiz.Ancak yine geçmişe dönersek, “anahtarlar”, ev, arsa, hatta o 5 verirse,ben 10 vereceğim diyenleri bu millet gördü.
Bir diğer parti ise “Seni başkan yaptırmayacağım” demektedir.
Bir kimse “HDP barajı aşamaz” diyor.
Hep öngörüler, iddialar.
Daha henüz ittifak partileri var. Onlardan ses çıkmıyor.
MHP Yakında seçim beyannamesini açıklayacak. Onların söylemleri ne olacak bekliyoruz.
Halkın inancı, düşüncesi, duyguları, umudu, yaşamı, geçimi, geleceği, siyaset malzemesi yapılıyor.
Hile, tuzak, kumpas, yalan, kayırma, yağcılık, yandaşlık, menfaatleşme ile her türlü ahlaki değerler altüst oluyor.Halkın yoksullukları, istismar edilerek siyaset malzemesi yapılıyor.Farklı kimliklerde masum görünümlü şeytanlar esip gürlüyor.Bir kesime göre ihanet diğer kesime göre vatanseverlik.Bir kesime göre ahlaksızlık diğer kesime göre ahlaklı.
Her kesim; kendi yandaşının eğrisini gizlerken, kendi adamının gözündeki merteği gizleyip, ötekinin gözünde çöp arıyor. Bazıları; bekanın sürmesine dinamit koymak isteyebilir. Bazıları; birlik ve beraberlik iradesini hedef almış olabilir. Bazıları; insanımızın arasını açmak için görev almış olabilir.
Bazıları; çatışma ortamı yaratabilir. Bazıları; dirliğimize yönelmiş olabilir. Bazıları; içe sızmış ajan olabilir. Bazıları; kalkınma da olur yolsuzluk da olabilir diyebilir. Bazıları; kaos ortamında şuursuz tavırlar gösterebilir. Bazıları; kardeşliği bozmaya çalışabilir.
Bazıları; kavgaya sürüklemeye çalışabilir. Bazıları; moral ve manevi değerlerini ajite ederek kavga ortamı yaratmaya çalışabilir. Bazıları; provokatör olabilir. Bazıları; sonu olmayan etnik bir mücadelenin önünü açmayı planlayabilir.
Bazıları; toplumsal huzura kastedebilir. Bazıları; toplumsal kaosa hapsetmeye niyetlenmiş olabilir.
Bazıları; Türkiye'yi karıştırmaya niyetli olabilir. Bazıları; iktidar güç servet için her türlü yalanı söyleyebilir. Bazılarının; koltuk ihtirası gözünü kör etmiş olabilir. Bazılarının; söz ile eylemleri örtüşmeyebilir.
Her türlü ikiyüzlü sahte maskeli şarlatanların oyunlarına, tepkisiz ve kayıtsız kalınmamalıdır.
Duyguları kaşımaya, samimiyeti kundaklamaya, heyecanları kullanmaya çırpınan yerel ve küresel odakların oyunlarına gelinmemelidir. Vatan ve millet sevdalıları; estirilen tahrik kampanyasından etkilenmemelidir. Akıl, bilim ve sanat algısı insana, taşıdığı sorumluluğun, sahip olduğu potansiyelin bilincini verir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.