1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Mavi ve Siyah
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Mavi ve Siyah

A+A-

 Malumunuz üzere son aylardaki gündem konularımızdan biri de,   Somali’deki açlık ve Afrika’nın bazı ülkelerindeki  kıtlık ve kuraklık. Geçenlerde  bir televizyon kanalında Afrika ile ilgili bir belgesel seyrettim. Belgeselde aç, susuz insanlar ile yine aynı durumdaki hayvanların bir su birikintisine doğru koşuşmaları ve ona kavuşunca çamurlu, sinekli bulanık bu suyu  içmek için birbirlerine karşı verdikleri mücadeleler anlatılıyordu. Bununla birlikte bütün TV kanallarındaki  haberlerde,  açlıktan karınları,  susuzluktan gözleri şişen,  bu kara kıtanın kara bahtlı insanlarının görüntüleri işlendi dakikalarca.   Afrika’da neredeyse her şey kara/ siyah görünüyordu haberlerde.

 Ben bu belgeseli ve haberleri seyrettikten sonra hem biraz açılmak hem de bu acı manzaraların tesirinden kurtulmak için evden çıktım ve Meram’ın yeşil bahçeleri arasında yürümeye başladım. Tevafuka bakın ki o gün Meram Bağlarının sulama günüymüş. Bu nedenle de Altınapa Barajının kapakları açılıp bağlara su verilmiş. Yeşil ağaçların gölgesinden,  sarı,  yeşil otların arasındaki beton kanallardan  masmavi, tertemiz sular  akıyordu her taraftan bahçelere. Ardından mahallemizdeki iki petrol istasyonunun yanından geçtim. Her ikisinde de arabalar tertemiz ve tazyikli sularla yıkanıyordu. Oradan eve dönerken komşu Ayşe abla elindeki hortumla evinin önünü yıkıyor, sokağın başındaki tatlı su çeşmesinden su içen çocuklar susuzluklarını giderince musluktaki su ile birbirlerini ıslatıyorlardı. Beş dakika önceki kara, siyah, çöl, sıcak, şiş gözler, akan burunlar, şiş karınlar, ağzına, gözüne, burnuna doluşan sinekleri bile kovalamaktan aciz kalmış kollar…  Görüntüleri ile dolan gözlerim şimdi tam tersi bir manzaraya şahit oluyordu.                                                            

 KONYA OVASININ MAVİ GERDANLIĞI
Ve geçen gün oğlumla,  Seydişehir, Yalıhüyük, Akören hattında yaptığımız yolculukta gördüğüm o muhteşem manzara…  Beyşehir’in o kendine has maviliğine sahip suları, takriben  20 metre genişliğinde 4 metre derinliğindeki beton kanalların içinden, bazen yeşil bazen sarı tarlaların arasından, meşe ağaçlarının tepelerine oba kurduğu  dağların eteklerinden, kekliklerin yuva yaptığı kayaların ayaklarının altından;  besberrak, masmavi, dupduru akıyordu Çumra Ovasına doğru. Bu kanal ve içindeki turkuaz renkli su, sanki mavi bir gerdanlık gibi duruyordu ovanın göğsünde.  Afrika’yı yangın yerine çeviren güneş, Konya’nın ilçelerine bereket aktarıyordu bu mavi gerdanlık sayesinde. Afrika’nın karasına inat Konya’da yeşil, sarı ve mavi renkler hakimdi toprağa.
MAVİ VE SİYAH: BİRİBİRİNE MUHTAÇ  İKİ RENK
Kendi kendime; “Allahım nedir bunu hikmeti?” diye birkaç kez sordum. Sonra düşündüm: Afrika’yı da yaratan o, Asya’yı da. Siyahı da yaratan O, maviyi de. Afrika’daki açlığı, susuzluğu da görüyor, ABD’deki, Avrupa’daki, Türkiye’deki, Araplardaki  israfı da. Sonra, “İNNEMEL MÜ’MİNUNE İHVETÜN”  ayeti geldi aklıma. Ardından “Ey insanlar! Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık. Hepiniz Adem’in torunlarısınız. Adem ise topraktandır” buyrukları sökün etti gözümde.
Sömürgeciler tarafından zayıf bırakılmış, iç hainler tarafından güçsüzleştirilmiş Afrikalı kardeşlerin,  durumu iyi olan diğer kardeşlerinden, bu dünyada olmazsa  ahirette büyük bir alacağı olduğu gerçeği bir şimşek gibi parlıyor beynimde. Ve bu günlerde umreden gelen kardeşlerin hoş geldin ziyaretlerinde Mekke’den getirdikleri o mübarek Zemzem suyunu bir kez içtikten sonra,  ev sahiplerinin o cam bardaklara mavi ve mübarek suyu doldurup; “ Bir  bardak daha için” ısrarlarını yaşarken,  gözümüm önüne bir bardak temiz suya muhtaç,  karınları, gözleri şiş, dudakları susuzluktan çatlamış Afrikalı kardeşler geliyor.  “Rabbim! Bize güç ver. Bize akıl ver. Bize kardeşlik şuuru ver de Anadolu’nun  mavisi ile Afrika’nın siyahını buluşturalım. Yoksa  hesap ahirete kalırsa,  mazallah ‘müflislerden’ oluruz” diyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.