1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Mazlumları Zalim Yapan İksir
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Mazlumları Zalim Yapan İksir

A+A-

Tarihte okuduklarımızı bu gün hayatımızda birebir, canlı canlı yaşamak, ruhumuzda tarifi imkânsız duygular meydana getiriyor. Ortadoğu denilen İslam diyarları bu güne benzer durumları tarihte bir kaç kez yaşadı. Haçlı seferleri ve Moğol saldırıları dönemi manzaraları bu güne ne kadar da benziyor. Tabi bu siyasi durum o gün olduğu gibi bu günde beraberinde savaşları isyanları kargaşaları yedeğinde sürüklüyor. Bu durumda sivil-asker fark etmeksizin kadın - erkek ayırt etmeksizin ölümlere zulümlere sebep oluyor. İşin en acı tarafı ise zalimin zulmüne maruz kalan mazlumlar gücü ele geçirdiler mi büyük oranda zalimleşiyorlar. Dün zayıfken dün çaresizken Gaddarların cebbarların zulmünden çok çeken mahvolan mazlumlar iş tersine dönünce yani kendileri güçlü rakipleri düşmanları zayıf olunca zalimlik zırhını giymekten geri durmuyorlar. Bu KABİL HUYU, her dönemde, her coğrafyada, toplumsal veya bireysel, cemiyet veya devlet bazında değişmeyen bir durum haline gelmiş. Hristiyanların, baililerin Romalıların zulmüne baskısına uğrayan, sürgünler yaşayan YAHUDİLER hem tarihte hem günümüzde görüyoruz ki güçlenir güçlenmez mazlumluktan zalimliğe hızlı bir geçiş yaptılar, yapıyorlar. İsraillilerin Filistinlilere yaptıklarına bir bakın.
Asırlardır Yezid in zulmünü yeren, lanetleyen, Hz. Hüseyin (ra) Efendimizin ve Ehli beyt masumlarının Kerbelada uğradığı zulme ağıtlar yakarak “ah Hüseyin Vah Hüseyin” diye masumluk edebiyatı yakan mezhep mensupları, (şia ve onlarca kolu) güçlenir güçlenmez Yezidin yaptığı zulmün, Yezidin yaptığı katliamın binlerce kat büyüğünü rakiplerine, düşmanlarına uyguladılar uygulamaya devam ediyorlar. “Sağ yanağına bir tokat atılırsa sol yanağını da dön…”diyen Hristiyanların, Hz İsa’dan sonra, hem milyonlarca Hristiyan’ı (1. ve 2. Dünya savaşlarında 50 milyona yakın Hristiyan’ı yine Hristiyanlar öldürdü) , hem de milyonlarca Müslümanı öldürdüklerini unutmayalım.
Dünyadaki savaşları, katliamları, zulümleri dine bağlayan bu yüzden dinlere savaş açan Marksistler, komünistler, sosyalistler, solcular… Sürekli ezilmekten, sürekli emperyalizmin kötülüğünden, devamlı halkların kardeşliğinden, barıştan, hoşgörüden, kardeşlikten bahsettiler bahsetmeye de devam ediyorlar. Kapitalizmi, Faşizmi, tüm dinleri, “savaşçı”,” zulmün kaynağı…” gören ateist bu düşünce, devlet olur olmaz( SSCCB ‘de, Çin de, K. Kore’de, Küba’da, Kamboçya’da, birçok balkan ülkesinde) tam bir zulüm makinasına dönüştü. Halen Komünistler Kuzey Kore’de ve Küba’da bu zulümlerine devam ediyorlar. Komünistler insanlığı güya Kapitalistlerin, Faşistlerin ve dahi tüm dinlerin zulmünden baskısından kurtaracaklardı. Kendileri devlet olur olmaz, gücü ele alır almaz kınadıkları zulmün, yerdikleri adaletsizliğin yüz katını uyguladılar.
Hristiyan’ı, Yahudi’si ve az da olsa Müslümanı, Komünisti, Faşisti, Kapitalisti, Asyalısı, Avrupalısı, Afrikalısı, Beyazı, Siyahı, Sarısı… fark etmiyor; Eski çağda yaşayanı, Modern çağda hüküm süreni değişmiyor …Gücü ele alan, devleti ele geçiren, kişiler, gruplar, cemiyetler, devletler, liderler büyük oranda zalimleşiyor, büyük oranda gaddarlaşıyor. Demek ki bu hal insanlığın ortak paydası. Bu halin istisnası var mı? Elbette var. Mesela peygamberimiz (sav) tüm gücü ele geçirdiği halde, kendisine onca kötülüğü, zulmü, işkenceyi, sürgünü revan gören Mekkelileri, Mekke fethinden sonra karşısında tir tir titrerken gördü. Onlara istediği cezayı (ölüm dâhil) verebilecek durumda iken ;” “Ben size Yusuf’un kardeşlerine dediği gibi derim: ‘Bugün size hiçbir kınanma ve ayıplanma yoktur.’ Gidin, hepiniz salıverildiniz, hepinizi affettim...” dedi. Fatih Sultan Mehmet de İstanbulun fethinden sonra aynı sözleri önünde secdeye kapanan Papazlara söylemişti.
Demek ki hayatın gerçeği neymiş? Şuymuş: İnsanlar, Kabilden ve Habil soyundan gelmişlerdir. Ve maalesef dünyaya çoğu zaman KABİL soylular hakim olmuştur ve olmaya devam ediyor. Gücü ele geçiren insanlar, devletler, mezhepler, ideolojiler…Bir zamanlar mazlum olsalar bile HABİLLİKTEN KABİLLİĞE, Mazlumluktan zalimliğe, Hüseyinlikten Yezitliğe transfer oluyorlar.
Rabbimiz tüm insanlarla beraber biz mazlumları, güçlenince değişmekten, zalim olmaktan, katil olmaktan kurtarsın(amin)  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.