1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. MAZLUMLARIN ÇIĞLIĞI
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

MAZLUMLARIN ÇIĞLIĞI

A+A-

Konya merkezli yardım derneklerini hiç ziyaret edip bilgi aldınız mı bilmem.
Biz zaman, zaman bu dernek merkezlerinin ne iş yaptığını, bağışlanan ayni ve nakdi yardımları nasıl ulaştırdıklarını yerinde ziyaretle öğrenmeye çalışırız.
Çünkü yaptığınız bağışın nereye, nasıl ulaştırıldığını öğrenmek, takip etmek de vatandaşlık görevidir diye biliriz.
Bir dönem yerel bir TV kanalında mesai arkadaşlığı yaptığımız Hasan Hüseyin Güngör şimdi RİDA Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği’nin Basın ve Halkla İlişkiler birimi sorumlusu.
RİDA Konya da olduğu gibi ülkemiz dışındaki birçok kardeş ülkede yetim ve muhtaçlara yardım ulaştırmanın yanında irşat faaliyetini de yürütüyor.
Derneğin Başkanı Tamer Kalender, ön palanda olmayı veya küçük bir yardımla büyük bir reklam yapmayı seven birisi değil.
Sessiz ve yerinde çalışmalarla ‘ulvi’ bir görev yapma bilincinde olan bir ekip var burada.
Geçen yıl ve bu yıl genelde Afganistan, Suriye, Arakan ile Siyonist oyunlarla iç savaşın şiddetli yaşandığı Sudan gibi ülkelerde yardım çalışması yapmışlar. Medrese eğitimine katkı verdikleri Balkanlar ve Kafkaslardaki birçok ülke evladının Üniversite hayalini gerçekleştirmişler.
Bugünlerde hummalı bir çalışmaları var.
Hasan Hüseyin’e nereye dedim.
Yemen’i anlattı.
Yemenden çoluk, çocuk binlerce insanın yardım çığlığı geldiğini ifade ederek şunları anlattı.
“Yemen’de 2015 yılında şiddetlenen çatışmalarda bugüne kadar 29 milyonluk ülke nüfusunun 22.2 milyonu yardıma muhtaç duruma geldi. 5 milyon çocuk yetersiz beslenme, temiz suya ulaşımın olmaması, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklikler gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklarla mücadele ediyor. Ülkede her 10 dakikada, 5 yaşından küçük bir çocuk, önlenebilir sebepler yüzünden, hayatını kaybediyor.
Yemen halkı, Yemen’e açılan savaştan dolayı çok zor insani şartlarla yaşam mücadelesi veriyor. Ne yazık ki savaş şartları ailelerin direkt yaşam standartlarını etkiledi. Aynı zamanda binlerce vatandaş farklı bölgelere sığınmak zorunda kaldı. Bu durumdan en çokta maalesef çocuklar ve yaşlılar etkilenmekte. Bununla birlikte, Birleşmiş Milletler Kuruluşlarının insani ihtiyaçlara ilişkin istatistik verilerine göre Yemen nüfusunun %80’i yardıma muhtaç olduğu tespit edildi. 14,4 milyon kişinin güvenli içme suyuna erişimi yok ve yine 14,7 milyon kişi yeterli sağlık bakımından yoksun.
RiDA Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği ve Oyuncaksız Çocuklar İçin Yardım Grubuyla birlikte Yemenli kardeşlerimiz için, Yemen’e çok acil bir gıda kampanyası düzenledik. 
Bu kampanyada bir gıda kolisi 90 Tl olarak belirlendi. Ve vakit geçirmeden toplanan yardımların ilk aşamasını ulaştırmak için bölgede bulunan yerel dernekler işbirliğiyle gıda dağıtım çalışmalarımızı Yemen’in Ibb bölgesine bağlı Qafr bölgesinde bulunan ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdık. İçerisinde un, pirinç, şeker, yağ bulunan gıda kolilerini çadırlarda yaşam mücadelesi veren Yemen halkına ulaştırıldı. Ama görülen o ki bu yardımlar çok yetersiz kalıyor. Onun için yardımsever halkımızın bu çalışmalara daha çok destek vermesini temenni ediyoruz.”
Dert bir değil ki: Bütün sıkıntılar İslam coğrafyasında.

Bu yazı toplam 1621 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar