1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. MB Kararlarının Yansımaları
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

MB Kararlarının Yansımaları

A+A-

Merkez Bankasının faizartırımı ile dövizdeki ateş biraz söndü gibi ama bunların ötesinde halkımızınanlayacağı biçimde bunları yansımaları da olumsuz olarak görülmektedir. Amahükümetin alacağı bazı ekonomik önlemlerle bu olumsuzlularında azalacağıkanaatindeyim.
Faizlerin 1 puanartırılmasının kamu borçlanmasına 1 yıllık faturası da 5 milyar TL olmaktadır.
Buna bağlı olarakyalnız kamu değil; konut, taşıt, ihtiyaç kredilerinin faizleriyükselebilecektir. Bunun faturasını da işin sonucunda vatandaş ödüyor.
Faiz artışının bir diğer sonucu daenflasyondur. Kur artışı ile birlikte fiyatlarda bir defa artış olur. Faizartışının etkisi ise kalıcıdır.Meseleye bir de bu açıdan bakmak gerekir.Dahadoğrusu kur yani döviz çıksa da faiz çıksa da ülkemizin ekonomisinezarar..Burada suçlu kim..Bu istikrarı bozanlar suçlu…
Aslında Merkez Bankası'nın 130 milyar dolar rezervivar. Bankalarda da sıkıntı yok. Ama açıklanan faizlerde beklenin üzerinde oldu.
Döviz konusundavatandaşlar arasında spekülasyonlarbitmiyor. Döviz çıkacak diye maaş alınca döviz alanlarda bulunmaktadır. Halk döviz alırsa, kurlar patlar gider mi? Gitmez. Banagöre halkımızn çoğu zaten borçlu ya da kıt kanaat geçiniyor. Parası olsa tatileya da umreye gider. Evet parası olanlar umreye veya tatile gidiyor. Geriyekalan halkımız neden döviz alsınhalkımızın döviz borcu yok ki! Burada Psikolojikoyunlar oynanıyor. Tıpkı önceki 80 ve 90 lı yıllarda olduğu gibi.. o vakitler,işçi ve memur her gün dövizdeki yükselmelerin sonucu döviz bürolarından döviz almaktaydı.Bu durum halkımızınpsikolojik yönlendirilmesine bağlı olmaktaydı. Amaç ise halkın cebindeki paranın değerinindüşmemesiydi.
Faizartışının aslında; Borsa ile yakındanilişkisi de bulunmaktadır.Bu düzeneğe göre; enflasyon ve hisse senetleriarasında negatif bir ilişkinin var olduğubilinmektedir. Makroekonomik olaylar zinciriçerçevesinde dolaylı olarak enflasyondaki değişimlerinekonominin diğer alanlarında da önemli değişimlere neden olduguda bilinmektedir. O zaman faiz oranları artınca enflasyonda artmaz mı?
Bu bağlamda
1.Ekonomik faaliyetler ve enflasyon arasındaki negatif iliski.
2.Hisse senetleri ve ekonomik faaliyetler arasındaki pozitif ilişki görülmektedir.

Meseleye baktığımızda Faiz artışı enflasyonun da artmasına neden olabilir mi sorusu aklımız gelmektedir.
Burada , bilinmesi gereken bir nokta daha vardır. O da Riskyükseldikçe hem faiz hem de kurun yükselmesi kredi maliyetlerini artırmaktadır.Kur artsa bir türlü faiz artsa bin türlü…
Diğer taraftan para arzı arttıkça, enflasyon eskisine göre dahazor kontrol edilir hale gelmektedir. Hatta faiz artışları belli bir seviyeyekadar da politika aracı olarak etkinliğini gösteremez. Çünkü bireylerim mal ve hizmetler için talebini dizginleyen unsur faizin yüksekliğinden çok,ihtiyaçlardır ve psikolojidir. Faiz artışının dolaylı etkileri arasında işsizlikve büyümenin yavaşlaması da yer almaktadır.. Hiçbir siyasi iktidar bilerekböyle bir soğutmayı istemez. Bundan başka, yüksek faizin etkisiyle baskıaltında kalan ve düşen kurların uluslararası rekabet üzerinde olumsuz etkisi debulunmaktadır.
Sonuç olarak yüksek kur-enflasyon-yüksek faiz birsarmaldır. Kontrolsüzlük her ülkeyi bu sarmala düşürür. Para arzı faiz ve kurmarifetiyle genişledikçe gelecek dönemlere enflasyon ihraç edilir. Buortaya çıkınca riskin yükselmesi tekrar kurları yükseltir. Hem kurları hem deenflasyonu dizginlemek için tekrar yüksek faize başvurulur. Bu sarmal devamettiği sürece, kaydi paranın büyümesi durmaz. Bu oluşumlar sonucu mallardaki fiyat artışları" meydana gelir,Toplumdan da şikayet gelince çözüm başka yerlerde aranmaya çalışılır.
Faizlerin yükselmesinden kazançlı çıkabilecek bir tek kesimvardır;O da mevduat sahipleri ve para babaları…Ana kuzuları ise geçinmeyeçalışırlar…Olan yine ana kuzularına oluyor. Alınacak önlemlerle inşallah enflasyonoranları fazla yükselmez…
 

Bu yazı toplam 247 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.