1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. MEB de Devrim Gibi Gelişmeler
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

MEB de Devrim Gibi Gelişmeler

A+A-

Okullar açıldı. (Allah, öğretmenlere sabır, öğrencilere çalışma azmi, velilere basiret versin.  Amin)  ve okullar açılırken eğitimle ilgili üç güzel gelişme oldu.  Bunlar: 1-  Katsayı meselesi 2- Kuran Kurslarına giderken uygulanan yaş sınırlanmasının kaldırılması ve 3- Bir devrim niteliğinde olan MEB in temel amaçlarında yapılan değişiklik. Bu değişiklik şu:  Şöyle başlayan madde;

a) “Atatürk İnkılâp ve İlkelerine ve Anayasada ifadesini bulan Atatürk Milliyetçiliğine bağlı, Türk Milletinin milli, ahlaki, manevi, tarihi ve kültürel değerlerini benimseyen…”

   Şu hale getirildi:

MADDE 2 – (1) Millî Eğitim Bakanlığının görevleri şunlardır:

a) “Okul öncesi, ilk ve orta öğretim çağındaki öğrencileri bedenî, zihnî, ahlakî, manevî, sosyal ve kültürel nitelikler yönünden geliştiren ve insan haklarına dayalı toplum yapısının …”

ÇOCUKLAR SUSMASINI ÖĞRENMELİ GERİSİ KOLAY           

Devrim niteliğindeki bu değişiklikler çok güzel ama bu yeterli değil. Esas olumsuzluklar sınıflarda elan devam ediyor.  Bunların başında da öğretmen öğrenci ilişkilerindeki olumsuzluklar geliyor. Öğretmenin güzel ve huzurlu bir ders anlatabilmesi için sakin sessiz bir ortam gerekir. Bu gün bu ortam maalesef birçok okulda bağırmadan,  kavga etmeden sağlanamıyor. Bu işi dövmeden fakat kati ve kesin kurallara bağlayarak halletmenin yolunu bulmalı Bakanlık. Öğrenci, dayaktan ve öğretmenden değil kurallardan çekinecek bir hale gelmeli. Öğrencilere verilecek ilk davranış susmasını öğrenmek olmalı. Gerektiğinde konuşmak üzere susan öğrenci eğitimin ana temelini kavramış demektir. Okullara gidin sınıflara bakın sürekli konuşan çocuklar göreceksiniz. Gerçi aynı durum sokakta da var. Çarşıda insanlara bakın, ya yanındaki ile ya da cep telefonu ile sürekli konuşuyor insanlar. Konferansta, mağazada, yolda, evde, sokakta, maçta…  Devamlı konuşan bir nesil var.   

Yukarıdaki değişiklikler güzel; fakat öğrenciler arasında sigara ve uyuşturucu kullanımı oranının artması, kitap ve gazete okuma oranındaki düşüş,  eğitim alanındaki çalışmaların ne kadar yetersiz olduğunu gösteriyor. Bu nedenle Sayın Bakan çok iyi bir başlangıçla vira bismillah dediği çalışmalarına devam etmeli ve eğitimin temel amacında yapılan değişiklik okullara yansıtılmalı. Bu cümleden olmak üzere öğrencilerimiz;  iyi bir matematik öğrenirken aynı zamanda anneye, babaya, büyüklere saygıyı, güzel bir şiiri tahlil ederken arkadaşları ile ve diğer insanlarla nasıl konuşması gerektiğini, Moğolları, Sümerleri öğrenirken bu gün birlikte yaşadığı insanlara karşı evde, yolda, sokakta, otobüste, trafikte nasıl davranması gerektiğini de öğrenmeli. Her öğrenci, “Türküm, doğruyum”  demenin,  doğru, adaletli, merhametli, çalışkan, düzenli, planlı olmadığı zaman bir anlam ifade etmediğini ve boş laftan ibaret kalacağını bilmeli.


BİLİM AHLAKLA EVLENMEDİKÇE…

Eğitime ayrılan paranın artması, eğitim için yapılan binaların kaliteli olması ve çoğalması, okulların bilgisayarlarla donatılması, sınıflarda akıllı tahtaya geçilecek olması çok güzel gelişmeler. Fakat her yıl trafikte binlerce kişi ölüyorsa, her yıl yüzlerce kadın cinayete kurban gidiyorsa; zina, hırsızlık, dolandırıcılık, içki, kumar gibi suçlar katlanıyorsa; hapishanelerdeki insan sayısı, hakimlerin önündeki dava dosyası, dul kalan erkek ve kadın sayısı gün geçtikçe kabarıyorsa; hırsızlığı engellemek için harcanan paralar gün geçtikçe katlanıyorsa…  Eğitimde bir şeylerin yanlış yapıldığı ve bu yanlışlardan derhal dönülmesi gerektiği fikrini ortaya koymuyor mu? 

         Erzurum’da aynı üniversitede okuduğumuz, gençlikte aynı fikir kulübü (MTTB) içinde yer aldığımız, Çalışma Bakanlığında yaptığı çalışmalarla yıldızı parlayan Sayın Bakanın (Ömer Dinçer),  Milli Eğitim Bakanlığında da büyük işler yapacağını umuyor ve bekliyoruz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz neslimizin Bakanlığı olan MEB de güzel gelişmelerin olması, hayırlı çalışmaların yapılması hepimizi sevindirmeli.  Bilmeliyiz ki ahlaktan ırak bir bilimin insana ve topluma ne bu dünyada, ne öbür âlemde faydası vardır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.