1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 'MEB’de kariyer, liyakat, ehliyet kavramlarının içi boşaltılmıştır'
'MEB’de kariyer, liyakat, ehliyet kavramlarının içi boşaltılmıştır'

'MEB’de kariyer, liyakat, ehliyet kavramlarının içi boşaltılmıştır'

Türk Eğitim-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Veli Doğrul, Yeni göreve gelen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın herkese kucak açması, sorunları büyük bir olgunlukla dinlemesi ve çözüm noktasında adımlar atması, hukukçu kişiliğini de devreye sokarak, yargı ka

A+A-
Türk- Eğitim-Sen Konya 2Nolu Şube Başkanı Veli Doğrul, 2015–2016 Eğitim-Öğretim Yılı sona eriyor. Bu eğitim-öğretim yılı başladığında Türkiye 1 Kasım seçimlerine hazırlanıyordu. Eğitimciler, seçimlerin ardından yeni kurulacak hükümet ile birlikte eğitimde beklenen değişimin, dönüşümün yaşanmasını umut ediyordu. Ancak aradan geçen süre zarfında eğitimde olumlu yönde bir gelişme yaşanmadığı görüldü. 1 Kasım seçimlerinin ardından Nabi Avcı ve ekibi yerini muhafaza ederken; eleştirdiğimiz, yanlış gördüğümüz, eğitime, eğitimcilere zarar verdiğine inandığımız hususlarda Bakanlığın düzeltici adımlar atmadığına hep birlikte tanıklık ettik. 

Son olarak Kabine’de bir değişikliğe gidildi ve Avcı görevini İsmet Yılmaz’a devretti. Öncelikle Sayın Yılmaz’a bir kez daha görevinde başarılar diliyoruz. Umuyoruz ki; Bakan Yılmaz dönemi, eğitimdeki sendikal görünümlü yapılanmayı, ikircikli anlayışları, torpili, yandaş furyasını, baskıyı, ötekileştirmeyi sona erdirir ve bu dönemde eğitimin asıl meselelerine çözüm üretilir.

Bakan’ın tabi tüm bunları başarabilmesi için eğitimde dümeni ele alması, kararları bağımsız, eğitimin menfaatlerini düşünerek alması gerekmektedir. Nabi Avcı döneminde MEB teşkilatında iyiden iyiye ağırlığını hissettiren çeteler şu anda MEB’in başındaki en büyük beladır. Milli Eğitim Bakanlığı taşra teşkilatında hâkimiyeti kaybetmiş bir görüntü içerisindedir. Taşra teşkilatı bir yandaş sendikanın adeta eline teslim edilmiştir, eğitim çalışanları baskıya, tehdide, şantaja maruz kalmıştır. 
Bu sarı sendikanın işaret ettiği isimler ya makamlara getirilmekte ya da yerlerinden edilmektedir. Bunlar sayesinde MEB’de kariyer, liyakat, ehliyet kavramlarının içi boşaltılmıştır. Dolayısıyla okullarda kalite hızla düşmektedir. Hatta milli eğitimde üst düzey göreve gelmiş bazı kişiler artık sendikal kimlik taşımamasına rağmen malum yandaş sendikanın faaliyetlerine katılmakta, o sendikanın önlükleri ile sokaklarda boy göstermektedir. 

Öncelikle bundan kurtulmak, eğitimi malum sendika değil, Bakan’ın yönetmesini sağlamak son derece önemlidir. Ayrıca Sayın Yılmaz’ın herkese kucak açması, sorunları büyük bir olgunlukla dinlemesi ve çözüm noktasında adımlar atması, hukukçu kişiliğini de devreye sokarak, yargı kararlarını dikkate alması taleplerimiz arasındadır.”dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.