1. HABERLER

  2. KONYA

  3. MEDAŞ, Ar-Ge projeleri ile enerji kalitesini arttırıyor
MEDAŞ, Ar-Ge projeleri ile enerji kalitesini arttırıyor

MEDAŞ, Ar-Ge projeleri ile enerji kalitesini arttırıyor

Mustafa Emre Şafak, “MEDAŞ olarak ihtiyacımız neyse diğer departmanlar ile bunları çalışıyor ve dünya trendleri ile harmanlayıp problemlere çözüm olacak Ar-Ge projeleri üretmeye çalışıyoruz

A+A-

Hızlı aksiyon alabilen bir yapıya dönüştüklerini ifade eden Mustafa Emre Şafak, “MEDAŞ olarak ihtiyacımız neyse diğer departmanlar ile bunları çalışıyor ve dünya trendleri ile harmanlayıp problemlere çözüm olacak Ar-Ge projeleri üretmeye çalışıyoruz. Tamamlanan üç devam eden beş projemiz var. 2020’ye kadar 5 proje daha tamamlayıp toplamda 13 projeyi hayata geçirmek istiyoruz" dedi.
Her yıl 300 milyon liralık yatırım 
Her 5 yıl için EPDK ile bir bütçe üzerinde anlaşıyoruz. Bütçeyi istemeden önce 5 yıllık taslak bir plan 
sunuyoruz. Yıllık planlara dönüştürüp proje biriminde bu yatırım planlarının projeleri çizdiriyor daha sonra yapım biriminde projelerin sahada bir fiil tesis edilmesini gerçekleştiriyoruz. Her yıl toplam 6 ilde 300 milyon liralık yatırım gerçekleştiriyoruz. Yakın zamanda Büsan Sanayinde kaliteli enerji temeli için TEİAŞ tarafından yeni bir enerji tesisi yapıldı. Bu trafo merkezinden oradaki sanayi tesislerinin bulunduğu bölgeye yaklaşık 16 Milyon TL’lik yatırım yaptık” açıklamalarını yaptı.
Üç başlıkta işler yürütülüyor
Şebeke Planlama Müdürlüğünde üç ana başlık altında işlerin yürütüldüğünü ifade eden Emre Şafak, şebeke yatırım planlaması, müşterilerden gelen talepleri değerlendirme ve Ar-Ge olarak üç başlık altında çalıştıklarını söyledi. Şafak, “Şebeke yatırım planlanmaları; trafolar, elektrik direkleri, aydınlatmalar ve yer altı kabloları gibi şebekeye dair her şey bu başlık altında toplanıyor. İkinci işimiz birinci işle biraz bağlantılı. Bize sürekli  vatandaşlardan, kurumlardan, belediyelerden talepler geliyor. Talepleri inceleyip sorunu tespit ederek çözüm önerisi ile talebe dönüş yapıyoruz. Üçüncü işimiz ise Ar-Ge. Ar-Ge için EPDK’nın bize tahsis ettiği yıllık 3 milyon TL bütçemiz var. Bu bütçenin kullanımı için projelerin hazırlanmasının ardından onay alması gerekiyor. EPDK bütçenin kullanımına bu şekilde izin veriyor. Her yılın Ocak ve temmuz aylarında başvurularımızı yapıyoruz. Bu bütçenin dışında birde TÜBİTAK ile yapmayı planladığımız işler var. Başvuruları tamamlamak üzereyiz. Bunların yanında Avrupa Birliği (AB) Hibe Projeleri var. UFUK 2020 projelerinde birkaç hazırlığımız var. Önümüzdeki yıl bu projelere de başvuru da bulunacağız” açıklamalarını yaptı. 
‘Yan Hizmetler’ projesi ile Dünya’da ilk olacağız
Devam eden 5 Ar-Ge projesinin olduğundan bahseden Emre Şafak, “Birinci projemizi elektrik şebekelerinde yan hizmetler (Ancillary Services) konu başlığında açıklayabilirim. Eskiden daha geleneksel yöntemler ile işler yürütülüyordu. TEİAŞ, şebekedeki enerji kalitesinin sabit tutulabilmek için enerji santrallerinden belli hizmetler alıyordu. Eskiden dağıtım da böyle bir ihtiyaç yoktu çünkü dağıtım seviyesinde üretim yoktu. Geçmişte üretilen enerjiyi iletim şebekesi üzerinden alır kullanıcıya dağıtımını yapardık.. Şu an yeni dünya da enerji akışı çift yönlü. Bizim şebekemizde bine yakın Güneş Enerji Santrali var. Bunların toplam kapasitesi 1 Gigavat. Yaklaşık 1 milyon evin enerji ihtiyacını karışlayacak seviyede üretim var bölgede. Enerji üreten pozisyona geliyoruz. Bu da beraberinde sorunlar getiriyor. Oluşan sorunları en aza indirmenin yöntemlerinden birisi de  yan hizmetler. Dağıtım seviyesinde  santrallerden ve büyük kullanıcılardan bazı hizmetler almayı hedefliyoruz. Bununda mevzuat altyapısı Dünya’da oluşmuş değil. Dünya’da pilot olarak çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bizde EPDK ve ELDER ile birlikte bu konu üzerinde çalışıyoruz’. 
Konya’da enerji depolama tesisi kuracağız
İkinci projenin bir depolama projesi olduğundan bahsede Şafak, “Enerjinin çift yönlü akışı ile birlikte 
dağıtım seviyesinde pek çok üretim var. Özellikte güneş ve rüzgâr ön plana çıkıyor. Fazla üretimden depolama ihtiyacı doğuyor. Konya’da bir enerji depolama tesisi kuracağız. Tesisin yaklaşık değeri 2.5 Milyon TL olacak. 1 MW kapasitede 1 MWh enerji depolayabilecek kapasitede olacak. Yaklaşık Bin tane evin bir saatlik enerjisini karşılayabilecek bir batarya kuracağız. Projeye başladık. 6 dağıtım şirketi ile birlikte çalışıyoruz, 6 şirket arasında en büyük tesisi biz kuracağız. Güneş Enerji Santralleri ile ilgili bir projeyi 2017 yılında tamamladık. Bölgemizde devreye giren GES’lerin bağlantılarının teknik açıdan incelenmesi ve bağlantı kriterlerinin oluşturulmasına yönelik bir projeydi” dedi. HALİL YILMAZER

fffmedas-emre.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.