1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Medeni Avrupanın Yabani Düşünce Yapısı
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Medeni Avrupanın Yabani Düşünce Yapısı

A+A-

Rusya’nın son günlerde ki anlamsız girişimlerinin bölgede oluşturmaya çalıştıkları yeni sisteme gidişte bir amaca matuf olduğu net ortadadır. Vladimir Putin ısrarla Türkiye’mizi de çatışma ortamına çekmekte oldukça ısrarlı olmasının sebebi, bölgede yeni bir kaos ortamı oluşturmak ve bulanan havadan istifade edebileceği konularda kendine bir çıkar sağlama girişimidir. Aksi takdirde Türkiye olarak açıkçası Rusya’yı fazla ciddiye aldığımız söylenemez. Rusya’nın günümüz şartlarında ki konumu sıradan bir ülkedir. Süper güç sanrısıyla hareket etmesinin temelinde muhtemelen toprak bütünlüğüne ilaveten kendisine sınırsız yalakalıkla alkış tutan içinde ki küçük Cumhuriyetçiklerden bir kısmının itaati olabilir.
Ama Rusya bilmelidir ki komünizmin çöküşünden itibaren dünyada yaşanan gelişmelere bakıldığında yüzölçümü kendinden katbekat küçük olduğu halde kendisini parmağında oynatacak çok sayıda devletin varlığıdır.

İşin bizimle alakalı olan kısmına değinmekte yarar görüyorum. Türkiye olarak ABD ile ilişkilerimizi yeniden gözden geçirmeli ve el altından çevirdiği dümenler karşısında oldukça uyanık olmalıyız. Rus uçağını düşürme sonrasında ABD’nin kaypak tavrını çoğunuz takip etmişsinizdir. Yalandan birkaç demeçle Rusya’ya sert çıkış gibi lanse edilen birkaç uyduruk açıklamalarla bu milleti ayakta uyutacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Türkiye’de her kesimde oluşan net bir yargıya göre düşünecek olursak, ABD asla Türkiye’nin dostu değildir. Amerika, bölgede işine geldiği gibi hareket etmektedir. Mevcut görüntüye bakıldığında da her ne kadar Rusya ile zıt kutuplar gibi görünseler de işin gerçeği kendi aralarında gizlice yürüttükleri senaryoya dönük gayret göstermeleridir. Bu sebeple şu anda Türkiye olarak etrafımızda devlet demeye bin şahit isteyecek birkaç uyduruk destek dışında tamamen yapayalnızız.
Konuya başka bir açıdan bakmak istiyorum. Avrupa’ya akın akın giden Suriyeli göçmenler hakkında Avrupa’nın takındığı tavır ve yürüttüğü politikadan çıkan sonuca göre kendilerinden gayri herkese ölümü ve yokluğu hoş görmeleridir. İşte Avrupa gerçeği budur. Bunların hedefinde kendileri dışında herkese ölümü layık gören Yahudi devleti İsrail’in düşünce yapısı vardır.
AB Dönem Başkanı Hollanda'da yapılan ve sığınmacı krizinin ele alındığı bir toplantı sırasında Belçika'dan sığınmacıların denize dökülmesi teklifi geldiğini okuduk. Mouzala, "Belçika İçişleri Bakanı bana ' Sığınmacıları denize geri dök. Yasaya karşı gel. Üzgünüm ama boğulup boğulmamaları umurumda değil" diyor. Bu sözlerinde ısrar eden Yunan Bakan, sunucunun "Yani Belçikalılar, sorunun çözümü için sizden sığınmacıların denize geri dökülmesini mi istedi" şeklindeki sorusuna "Evet" yanıtını veriyor.

İşte karşınızda medeni Avrupa toplumu sevgili okurlarım!
Her zaman savunduğum bir fikri burada yeniden ifade etmem durumunda Avrupa’nın insancıllığı tamamen ham hayaldir. Kendileri dışındakilere yaşamayı çok gören ama insan hakları konusunda dünyada vaveylası en çok çıkan irili ufaklı toplulukların bir araya toplanmasıyla oluşan gaddar toplumsal yapıya kısaca Avrupa ya da Batı Dünyası diyebiliriz.
Bu yüzden Türkiye olarak dış politika seyrimizin gidişatında dikkat etmemiz gereken detaylardan birisi de Avrupa ülkelerinden hiçbirinin Türkiye için dost olmayacağıdır. Angela Merkel’in son günlerde bize yönelik yakınlaşma çabasının altında da sonuç itibariyle Suriye’den Avrupa’ya akmakta olan Suriyeli göçmenlerin önünü kesmek olduğu ayan beyan ortaya çıkmıştı.
Düşünemedikleri bir detay var. Bugün sırt çevirerek ölüme terk ettikleri yüzbinlerce insanın aslında kendilerinden kaynaklanan sebeplerle o yollarda yok olup gittikleri gerçeğidir.
Benim zihnimde çocukluğumdan bu yana ifade edilen Medeni Avrupa ifadesi hiçbir zaman yerini bulmamıştır. Avrupa bilindik Avrupa’dır. Onların insanlığa bakış açılarında sadece kendilerinin ve kendileri gibi düşünenlerin yaşam hakkı olduğuna dair sahip oldukları düşünce yapısı vardır.

Şimdi yazımın başında da değindiğim gibi hümanizm çağrıları ve çıkışları bir anlam ifade etmiyor.
Rusya ile Amerika her zaman olduğu gibi akıllarınca dünyayı parselleyecekleri sanrısıyla hareket ediyorlar. Ama kolay gibi görünse de bunun eskiden olduğu gibi olmadığı açık ve net ortadadır. İhtiyacımız olan asli durum İslam Ümmetinin birlikteliğidir. İslam ümmetine tek fayda sadece İslam toplumlarından gelecektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.