1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Medeni Kanun…
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Medeni Kanun…

A+A-

Bilindiği gibi Türkiye’de uygulanan ve bizim bünyemize uymayan medeni kanun örneği yurt dışı menşeilidir ve yıllardır da uygulanmaktadır.

Zaman zaman Medeni kanunun değiştirileceği ve tadil edileceği şeklinde  haberler çıkmasına karşın ve toplumun büyük kısmı beklemesine karşın bir değişiklik yapılamadı.4.Torba Kanununda da medeni kanunla ilgili bir şey görülmemektedir.

Türk Medeni kanunu iktidar tarafından reform edilmeli ve toplumda kanayan birçok yaraların sarılacağını düşünmekteyim.

Halen yürürlükte bulunan Medeni kanunda  ailelerin Aile Mahkemelerine  çeşitli nedenlerle ayrılmak için baş vurduklarında   taraflardan kusurlu taraf  hangisi olduğunu gerek bilgi ve belgelerle, gerekse tanık beyanları sonrasında  mahkemelerce verilen kararda   tarafların eşit kusurlu görülmesi halinde erkeğe veya kadına nafaka ödenmesi kararı veriliyor.

Yine taraflardan birisinin hiç kusuru olmadığı halde, kadına veya erkeğe ekonomik durumlarına göre nafakaya hükmedilmektedir.

Bu nafaka ödemenin ciddi bir sınırı da bulunmamaktadır.

Kadın ve erkek eşit kusurlu bile olsa, kadın çalışmıyorsa erkek nafaka ödemeye karar verilmektedir. Eğer kadın çalışıyor, erkek hastalık, işsizlik gibi nedenle çalışamıyorsa ve ekonomik gücü ancak kendini geçindirecek durumda ise kadın nafakaya ender de görülse karşı tarafa nafaka ödemeye karar verilmektedir.

Bu tamamen bir taraf için haksız bir karardır.

Sonra yoksulluk sınırı da belli değildir. Bu sınır nasıl tespit ediliyor, bu da işin bir başka boyutudur.

İşte burada problemler başlamaktadır.

Kadın cinayetlerine kadar giden bu boyut toplumun kanayan yarasıdır.

Bir başka konu ise eşinden ayrılan kadın, gizli imam nikaha yapmaktadır. Resmi nikah yapmayarak nafaka almayı sürdürürken, aynı şekilde kendi geçimini sağlayacak kayıt dışı çalışma yapmaktadır. Eğer taraflar ayrı şehirlerde yaşıyorsa, bunların tespitini yapabilmek de oldukça zorlaşmaktadır. Yada kadının baba evine yerleşerek, bakıma muhtaç babasına ve anasına bakıyorsa buda işin bir başka yönü ve geçimini sağlamakta ve tespit edilemiyor.

Erkek tarafı bunu tespit ettirmek için takip edebilse bile saldırıya uğramakta, kadın tarafı ve kadın erkeği tahrik ederek  nahoş olaylara ve cinayetlere kadar gitmektedir. Ondan sonra önü arkası araştırılmadan, kadın cinayeti diye açıklanmalar yapılmaktadır.

Birkaç yıl evli kalan taraflardan birisi için nafaka ödemeye hükmedilen taraf ömür boyu nafaka ödemeye mahkum olunca da yukarıda da bahsettiğim gibi toplumda kanayan bir yara ve nahoş olaylara sebep verilmekte, cinayetler işlenmektedir.

Bunlar aklıma geliveren şeylerdir.

Bu nedenle hükümet en kısa zamanda bu konuya ele almalı ve tarafların mağdur edilmeden yeni bir Medeni Kanun hazırlayarak yürürlüğe girmesi sağlanmalıdır.

Böylece de toplum içinde bir çok insan için kanayan yara sarılmış olacaktır.

Hayat;

Yaşadıkça, yaşayabildikçe ve yaşatabildikçe güzel.

Siyahın yerine beyazı koyabildikçe güzel.

Güneşle birlikte yağmuru sevdikçe güzel.

Doğadaki tüm canlıları koşulsuz, çıkarsız,

Karşılık beklemeden sevdikçe güzel.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.