1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. Medine’de Müdafaa Harbini Kazanan Müslümanlar Neden Haybere Saldırdılar
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

Medine’de Müdafaa Harbini Kazanan Müslümanlar Neden Haybere Saldırdılar

A+A-

Medineyi Münevvere de, 63 savunma harbi yapan, Efendimiz, o meşhur müdafaa harbinden muzafferiyetle çıkınca, savunma harbini bırakıp, hücum harbine geçmişti ve Hayber’in derhal fethedilmesini istedi. Çünkü Hayber’liler, Medine’deki Yahudi nüfusu kullanarak, Müslümanları zor duruma düşürmek istiyorlardı.
Bir de, Hayber’deki Yahudiler, zengin hurmalıklara sahiplerdi. Dünya nimetlerine sahip oldukları için kendilerinden çok emindiler.
Hayber Yahudileri, kalelerini çok sağlam ve çok yüksek inşa etmişlerdi. Kale içerisindeki yiyecek, içecek stokları ise yıllar ca yetecek kadar çok depolanmıştı. Efendimiz kaleyi kuşatmıştı. Hayber Yahudileri, dışarı çıkmadan Efendimizin ordusu ile çekip gitmesini bekliyordu. Çünkü İslam ordusunun yiyecek ve içecekleri tükenmek üzere idi.
Hayberlilerin kaleleri, sağlam, yüksek tepede ve duvarları ise oldukça yüksek olduğu için atılan okların hiç bir etkisi de olmuyordu.Taş atsan taş duvarı aşmıyordu. Hatta bağırsan sesin hayber kalesi içine ulaşması çok zor idi.
Hayber, günler geçiyor, bir türlü teslim olmuyor ve Müslümanlar feth edemiyorlardı. Komutanlar değişiyor yine de çözüm alınamıyordu.
Efendimiz, ordusu ile istişarelerde bulunuyor ve hayberin fethi için görüş alışverişinde bulunuyordu. En son şu görüşte karar kılındı. Hayberli yahudiler, dünya zenginliği için yaşadıkları için, ekonomilerine çok önem veriyorlar, hayberin etrafında binlerce hurma ağacından oluşan bahçeleri vardı. Hurma ticareti yapıyorlardı.
Efendimiz, İslam ordularının ihtiyaç dışında ağaç kesmesini daha önceleri yasak etmesine rağmen, Hayberlilerin hurma ağaçlarının kesilmesine ve böylece Yahudilerin can damarının kurutulmasına karar verildi.

Hayberliler, ağaçlarının birer birer kesildiğini görünce çok üzüldüler. En sonunda hurma ağaçları kesilip bitince, antlaşma teklif ettiler ve develerine taşıyabilecekleri yüklerini alıp Hayberi terkettiler. Yani bu savaş bir ekonomik savaş olarak tarihe geçmiş bir savaştır.
Ey bugünün Müslümanları, benim ahiretlik ve ümmet kardeşlerim!
Tarih niçin okunur? İbret alıp, ders çıkarmak ve aynı hatalara düşmemek için.
Öyleyse, bir düşünün bakalım şimdi!
Ülkemizde, kripto Yahudilerinin ekonomik şirketlerinin sayısını!
İsrailden alınan hibrit tohumların miktarlarını.
Bu şirketlerin Türkiye’de zirve de olduklarını bilmeyen yoktur.
Yine bu şirketlerin bizim malımız, bizim paralarımızla zengin olduklarını da biliyorsunuz.
Ben burada şunu demeye çalışıyorum. Bizim her birimiz, hayber civarında bir hurma ağacı keserek, inanın bu ülkedeki kripto yahudileri ağırlıklarını alıp birer birer bu ülkeyi terk edeceklerdir ve bu ülkede bir daha darbeleri, ihtilalleri, TÜSİAD tehditlerine yer verilmeyecektir.

 

Bu yazı toplam 742 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum