1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Medya kurultayı Konya'da başladı
Medya kurultayı Konya'da başladı

Medya kurultayı Konya'da başladı

Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından Konya ve Karaman'da düzenlenen "Uluslararası Kültür Turizmi ve Medya Kurultayı" başladı. Kurultayda yerli ve yabancı gazeteciler ile akademisyenler Türkiye ve dünya gündemini değerlendirecek.

A+A-

Başbakanlık Tanıtma Fonunun desteğiyle gerçekleştirilecek kurultay, başladı. 14-17 Temmuz tarihleri arasında Konya ve Karaman'da yapılacak.

Kurultaya katılacak yerli ve yabancı gazeteciler, Türkiye ve dünya gündemi ele alınacak.

Terör, Orta Doğu, Rusya, Balkanlar, Avrupa Birliği (AB), ABD, dünyada Türkiye algısı ile İslam dünyasındaki gelişmeler, gazeteciler ve akademisyenler tarafından değerlendirilecek.

Kurultaya farklı ülkelerden 60 yabancı gazeteci ile Türkiye'den 120 yerel, 60'ın üzerinde ulusal medya kuruluşunun temsilcileri katılacak.

Dünya medyasını Konya'da buluşturacaklarını söyleyen Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, sözlerini şöyle sürdürdü:hakimiyet

"Son dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızla, Sayın Başbakanımızla, hükümetimizle ilgili yabancı medyada olumsuz haberler var. Dünya medyasında özellikle bazı ülkelerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren haberler yapılıyor. 'Türkiye'de basın özgürlüğü yok, demokrasi yok' deniliyor. Halbuki Türkiye'de basın özgürdür. Herkes istediğini yazabiliyor, konuşabiliyor. Yurtdışından gelen yabancı medya mensuplarına Türkiye'de basının özgür olduğunu, Türkiye'nin çok demokratik ve şeffaf bir ülke olduğunu anlatacağız."

- "Türkiye'nin turizmini, kültürünü tanıtacağız"

Konya'nın ve Karaman'ın turizm değerlerini de anlatacaklarını kaydeden Burhan, hoşgörünün ve barışın sembolü Hz. Mevlana'nın felsefesiyle dünyaya barış mesajı verileceğini belirtti.

Konya'da başlayacak kurultayın ikinci bölümünün Karaman'da devam edeceğini aktaran Burhan, Karaman'ın Türk dilinin başkenti olduğunu, Karamanoğlu Mehmet Bey'i de yabancı gazetecilere tanıtacaklarını dile getirdi.

Programa, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın da katılmasının beklendiğini ifade eden Burhan, "Türkiye'nin turizmini, kültürünü de tanıtacağız. Türkiye ile ilgili yanlış ve olumsuz algılar varsa bunların düzeltilmesi için çaba sarf edeceğiz." dedi.

Burhan, kurultayın gelecek yıllarda da farklı illerde düzenlenebileceğini sözlerine ekledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.