1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Medya Ve Dünya
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Medya Ve Dünya

A+A-

İnsan başta kendisi olmak üzere diğer insanlarla, doğayla sesli, sessiz ve yazılı iletişim içindedir.
Bilgilendirme, aydınlatma, etkileme, kanat oluşturmak için iletişim yöntemleri ve araçları geliştirmiştir.
Olgunun geniş ve bilinmeyen kitleye iletilmesi, kitle iletişim araçları kitap ve gazete ile başlamıştır.
Teknolojik gelişmelerle birlikte bu kez iletişim, radyo, televizyon, sinema, cep telefonu ve internet ile sürmüştür.
Kitle iletişim araçları ile düşünceler, fikirler ve haberler çok kısa süre içinde kitlelere ulaştırılmaya başlanmıştır.
İnsanlar; geniş ve yoğun enformasyon sağanağı altına girmiştir. Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanlar, kültürler, devletler, olaylar ve doğayla ilgili verileri görmeye, öğrenmeye ve anlamaya başlamıştır. Böylece uzaklıklar yakınlaşırken, yakın olanlar uzaklaşmıştır.
İnsan hakları ve demokrasi gibi bireyi yakından ilgilendiren olgular, özellikle medya araçları ile insanlar arasında olan ve olması gereken yönleriyle ele alınabilmektedir. Medya, olması gerekene ulaşmada itici ve sürükleyici rol üstlenmiştir. Medya’nın bu süreçteki yeri, rolü ve işlevi nedir, ne olmalıdır?
Medya’nın temel görevi; bireyi, toplumu, devleti ve insanlığı ilgilendiren her konuda, bilgilendirmek, aydınlatmak, eğitmek, kamuoyu oluşturmak, toplumu siyasi, sosyal, ekonomik, dini, askeri ve teknik gelişmelerden haberdar etmektir. Haber tarafsız olmalıdır. Onun –bunun dalkavukluğuna, jurnalistliğine soyunanlara haberci denmemelidir. Haber tarafsız, yorum hür olmalıdır. Ancak maalesef günümüzde kocaman kocaman medya kuruluşları midesinden bir yerlere bağlı olduğundan tarafsızlığı yitirmiştir. Gerek medya da, gerekse özel hayatta insanlar çıkarlarını düşünmekte ve küçük ya da büyük çıkarları için, ya da bilgi eksikliğinden kaynaklandığı için doğruya doğru, eğriye eğri diyememektedir.
Medya kamuoyu oluşturmada en önemli etkili araçtır. Medya ne der? Sorusunun her konuda ve her yerde sorulduğu bir gerçektir. Ancak verdiği haberleri ülke ve millet menfaatine göre vermelidir. Dün beyaz dediğine, bugün siyah dememelidir. Tahrik, kışkırtıcı ve iftiracı, ya da birini karalarken, diğerini göklere çıkarmalı, objektif olmalıdır. Bunun dışında Medya’ya kim olursa olsun, insanların haber alma özgürlüğünü engelleyecek şekilde sansür getirilmemelidir.
Yıkıcı, ayrıştırıcı, çözücü her türlü düşünce ve eylem; Medya’nın karşı olması gereken faaliyetlerdir. Medya etiği ve sorumluluğu, duyarlı mensuplarınca sağlanır.
Demokrasilerde Medya insanların gözü kulağıdır. Zalimin karşısında, mazlumun yanında olmalıdır. Ancak hakim ve savcı olmamalı, kimseyi yargılamamalıdır. Demokrasilerin olmasa olmazı medyadır. İdare edenlerle, idare edilenler arasında sağlıklı köprü olmalıdır.
İnsan hakları ve demokrasi bağlamında ele alındığında; Medya’nın önemi ve etkisi ile birlikte tarafsızlığının vazgeçilmez bir olgu olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir.
Peki günümüzde bu ölçüde Medya dünyası var mı?
Öz eleştiriri yaparsak bunun takdirini de sizlere bırakıyorum.

 

Bu yazı toplam 203 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.