1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Meğer Fakirlikmiş Bizi Birbirimize Bağlayan
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Meğer Fakirlikmiş Bizi Birbirimize Bağlayan

A+A-

Zenginlik mi güzel fakirlik mi? Hangisi manen daha üstün Yoksul mu varlıklı mı? Bizim için han gisi daha hayırlı:  Mal, mülk, makam, şöhret, güç, servet, oğullar kasırlar çeşit çeşit binekler… mi ? Yoksa Fakirlik, sadelik, şöhretten, makamdan uzak basit bir hayat mı?
Allah'ın yeryüzüne gönderdiği son din İslamdır. Bir Müslüman siyasi, sosyal, ekonomik, … Hâsılı her türlü meseleye İslamın gözü ile bakar. Bu bağlamda olmak üzere bir Müslümanın  “zenginlik- fakirlik” olgularına bakışı da yine İslami ölçüler içinde olur.
İKİSİNİNDE İMTİHANI VAR
Dinimiz İslama göre fakirlik de zenginlik bir imtihan vesilesidir. Bunları veren, takdir eden Allahtır. Bakara, 273. : (Sadakalar) Kendilerini Allah yolunda adayan fakirler içindir ki, onlar, yeryüzünde dolaşmaya güç yetiremezler. İffetlerinden dolayı bilmeyen onları zengin sanır. (Ama) Sen onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük ederek insanlardan istemezler. Hayırdan her ne infak ederseniz, şüphesiz Allah onu bilir. Allah'ın zenginlik verdiği kullar ise bol bol şükredip infak etmeli. Fakirden bile mütevazı olmalı. Bu malı kendisine Allah'ın verdiğini bilerek varlıkla övünmemeli.    Sebe Suresi, 36. ayet: De ki: "Şüphesiz benim Rabbim rızkı dilediğine genişletir-yayar ve kısar ."
İslam tarihini dikkatli okuyanlar  şunu görürler:  Dinimize göre her şeyin sahibi olan Allah bu dünyayı geçici yaratmış.  Yoktan var ettiği tüm varlıkların içinde de insanı en üstün yaratmış. İnsanların içinden seçtiği bazı kullarını ise,  onlara üstün vasıflar vererek( ismet, tebliğ, sıdk, emanet, fetanet) peygamber olarak vazifelendirmiş. İslami anlayışa göre manevi yönden en üstün varlıklar peygamberlerdir. Niye? Çünkü Allah öyle diyor.  Peygamberlerin,  insanlığa örnek olsunlar diye seçilip gönderilen bu üstün vasıflı,  güzel ahlaklı insanların kaç tanesi zengin, kaç tanesi yoksul?  Başka bir ifade ile sorarsak peygamberler sade, gösterişsiz, şatafattan, gösterişten uzak bir hayat mı sürmüşler yoksa tersi bir hayat mı?  O zaman bizler de hem fert olarak, hem ümmet olarak, ister zengin olalım ister fakir;  sade, gösterişsiz, israftan ve gösterişten uzak bir hayat sürmeyi tercih etmeliyiz. . (bir kaç istisnai durum hariç) Devletler, kabileler, aileler, fertler… Bu kurala, bu hayat tarzına uydukları müddetçe güçlü, adaletli ve mutlu olmuşlar, aksine davrandıkların da ise onları mutsuzluk rüzgârları oradan oraya savurmuş, en sonunda güçlerini kaybederek, düşmanlarına köle haline gelmişlerdir. 
Ebedi hayat ölçümüz olan İSLAM’A göre bu iki olguyu(zenginlik- fakirlik)  tarttığımız zaman görürüz ki bunlar müsavidirler Yunsun Emre’nin deyimi ile , “Ne varlığı sevinelim, ne yokluğa yerinelim…”  şu geçici, şu aldatıcı dünyada Allah'tan başka her şeyin fani olduğunu, baki olanın sadece O olduğunu görerek hakka doğru, hak yolunda, hak söz ve doğru eylem içeren bir hayat sürelim. Peygamberlere, İslam'a  ilk karşı çıkanların zenginler olduğunu da unutmayalım.  Zuhruf , 23: “İşte böyle, senden önce de (herhangi) bir memlekete bir elçi göndermiş olmayalım, mutlaka onun 'refah içinde şımarıp azan önde gelenleri' (şöyle) demişlerdir: "Gerçekten biz…." Peygamberimiz buyuruyor: “…Cennetin kapısında durup baktım. Bir de gördüm ki, içeri girenlerin çoğu yoksullardı….” (Buhârî, Rikak 51) Bu arada yoksulluğu tehlikeli gören hadisler ve hükümlerde var. “Fakirlik küfre yakındır”  kelam-ı kibarı buna bir örnektir.
Hem fakirliği yaşamış, hem zenginliği görmüş biri olarak yazıyı şöyle bitirmek istiyorum:  Kul her iki halde de dikkatli olursa kazanır. Yoksulluğun faydalı bir tarafı da aileyi komşuyu cemiyeti birbirine bağlamasıdır. Çünkü yoksulluk acımayı, acımakta merhameti doğurur. Linkte bu durumu anlatan çok güzel bir hikaye  var:  
https://www.youtube.com/watch?v=Wc3MpygPnr4
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.