1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Mehir Vakfı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Mehir Vakfı

A+A-

Konya’mızda faaliyet gösteren hayırlı kurumlardan birisi de Mehir Vakfıdır. Vakfın mütevelli heyeti başkanı Prof. Dr. Saffet Köse ve Başkan Mustafa Özdemir vakıf adına çok hayırlı işlere kurulduğundan beri imza atmışlardır. Bundan sonra da atacaklarına inanmaktayım. Vakfın yöneticileri “Dünya Müslümanlarına karşı sorumluluğumuz var” mantığı ile hareket etmekte ve hizmet üretmektedirler.
Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı Konya’da kurulduğu günden bu yana yerelde Konya’dan başlayıp ülkemizin birçok şehrinde gençlerin mutlu yuva kurmasına katkı sağladıklarını bilmekteyiz ve bazılarına bizzat tanık olduk. Geldiğimiz noktada dünya Müslümanlarının huzuru için aileyi anlatıp teşvik ediyor, aile yapısının güçlenmesine yönelik çalışmalar yapıyorlar.
Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı 2014 yılında da 500’den fazla çiftin evlenmesine katkı sağlayarak gerçekleştirdiği toplu ve bireysel düğünlere yenilerini eklerken, ülke içinde ve dışında yardıma muhtaç olan insanlara yardım elini uzatmaya devam etmektedir.
Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı’nın başarılı çalışmaları İslam ülkelerinin hemen hepsinde örnek olarak benimsenirken, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği’nin Yemen ve Kazakistan’da gerçekleştirdiği toplantılara Konya Merkezli Mehir Vakfı da özel olarak davet edilerek ülkemizin temsili sağlandı.
Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı’nın kurulduğu günden bu yana ‘Herkese İş, Herkese Aş, Herkese Eş’ sloganını ilke edindiğini hatırlatan Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Köse, “Huzurlu toplumun huzurlu bireylerden, huzurlu bireylerin de huzurlu aileden oluşacağı gerçeğini unutmamak gerek. Bu bilinçle yola çıkarak kurulan vakfımız, maddi imkânsızlıklar nedeniyle düğün programlarını ertelemek zorunda kalan binlerce çiftimize 100’ün üzerinde eşyayı temin ederek evlenmelerine katkı sağlamıştır” demektedir.
2014 yılında da vakıf çalışmalarının yalnızca evlilik ile sınırlı kalmadığına dikkat Çeken Köse, “Her ne kadar Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı ismiyle faaliyet göstersek de biz yalnızca evlilik ile faaliyetlerimizi sınırlı tutmamaya çalışıyoruz. 2014 yılında Konya il ve ilçelerinde 280 çiftin evlilik yapmasına katkı sağladık. Ülke içerisinde İzmir’de 20, Hatay Reyhanlı’da 90 ve Ağrı’da 95 çiftin düğünlerinde ev eşyaları ve düğün kıyafetlerinin teminini sağladık. Yurt dışında Karadağ Rojaya’da 20 çiftin toplu düğün merasimlerini gerçekleştirdik. Bağışçılarımızın katkılarıyla 2014 yılında toplamda 515 aile kurulmasına vesile olduk.
Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı olarak yalnızca toplumun temel yapı taşı olan ailenin kurulmasına değil, aynı zamanda yaşatılmasına yönelik çalışmalar da yürüttük. Maddi imkânsızlıkların olduğu yerde huzurun tesis edilemeyeceği düşüncesiyle Konya’nın Ereğli, Karapınar, Derbent, Ilgın, Beyşehir ve Akşehir ilçeleriyle, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde toplam 70 bin parça ev eşyasının dağıtımını gerçekleştirdik. Yeni eşyanın yeni heyecanlar ortaya çıkartacağı düşüncesiyle çeşitli bölgelerde binlerce çiftimizin mutluluğunun artmasına vesile olduk” demektedir.
Vakıf olarak, Türk toplumunun tarihten gelen en önemli miraslarından birisi dünya Müslümanları üzerindeki etki ve etkinliğidir. Bu nedenle dünya Müslümanları huzur bulmadığı sürece Türk insanı olarak bizler evlerimizde mutluluğu yakalayamamaktayız. Bu bilinçle hareket ederek Telafer’de yaşayan Türkmenlere Türk Kızılayı ile birlikte 11 tır yardım malzemesi ulaştırdığını da biliyoruz.. Bosna’da yaşanan sel felaketi nedeniyle bölgeye 1 tır dolusu eşya yardımında bulunuldu. Ülkemize sığınan Suriyeli için sayısı on binleri bulan farklı eşyanın teminini Mehir vakfı sağladı.
Vakfın kuruluşundan bu yana yaptığı çalışmaların tüm İslam ülkelerinde takdir ve övgüyle takip edilmektedir.Bu yıl düzenlenecek olan Uluslararası Aile Şurası’nda Komite Üyesi olarak görevlendirilen vakıf için bu başarılı çalışmaların yansımasıdır.
Vakıf Mardin ilinin Artuklu ilçesinde kaymakamlık ve belediye ile işbirliği içerisinde 100 çiftin düğününü Mayıs ayı içinde gerçekleştirecek.Ayrıca Ramazan ayı içerisinde Konya merkez ve ilçeleri başta olmak üzere özellikle Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı Hatay ve Gaziantep illerimizde gıda, kıyafet ve eşya yardımı organizasyonları yapılacağı bilinmektedir. Kısacası Mehir Vakfı Türkiye’de önemli sosyal yaralara merhem olmaktadır.

Bu yazı toplam 624 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.