1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Memiş Efendiden Seyit Haruna!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Memiş Efendiden Seyit Haruna!

A+A-

Pazar günü arkadaşımız Himmet Tömtöm’ün hazırladığı programa Ahmet Yıldız, Ahmet Çelik,Hasan Ceylan, Hasan Ünlübaltacı ve Himmet Tömtöm Seydişehir ilçemize doğru yola çıktık.
Önce Çavuşlu Kasabasında türbe önünde buz gibi su ile abdest aldık. Sonrasına Çavuşlu Kasabasında meftun olan Hacı Memiş Efendiyi ziyaret ettik.
Halk arasında Memiş Efendi olarak meşhur olmuş diğer ifade tanınmış olan MUHAMMED KUTSİ BOZKIRİ
Muhammed Kudsi'nin babasının adı Mustafa, annesinin adı ise Halime'dir. Küçük yaştan beri ilim öğrenmeye başlayan Muhammed Kudsi, önce yakın çevredeki alimlerden ders aldı. Daha sonra Kayseri, İstanbul, Tırhala, Hadim ve Antalya'ya giderek ilim öğrendi ve tahsilini tamamladı. Memleketine dönüp öğretmenlik ve alimlikle meşgul oldu. Muhammed Kudsi aynı zaman Seydişehirli Hacı Abdullah Efendi'nin de hocasıdır. O devirde Konya'da birçok öğrenci okutup yetiştirmiştir. Seydişehir'e yerleştikten bir süre sonra 28 Ekim 1852 tarihinde vefat etti ve Seydişehirin Çavuş köyüne defnedildi.
Muhammed Kudsi'nin (Hacı Memiş Efendi) türbesi Konya, Seydişehir yolu üzerinde, Konya'dan 70 km ötedeki Çavuş kasabasındadır. Kabri, onun büyüklüğünü bilenler ve sevenler tarafından ziyaret edilmektedir. Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid’in annesi Valide Sultan’ın yaptırdığı şadırvan ve kitabesi camii yanındadır. Köye o yıllarda Sultan II. Abdülhamid de bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
İlim, fazilet ve kerametler sahibi olan Muhammed Kudsi'nin (Hacı Memiş Efendi) yetiştirdiği pek çok halifesi ve öğrencisi, Balkan Harbleri ile Çanakkale, Birinci Dünya Savaşı, İstiklâl Savaşları ve Milli Mücadele'ye katılıp, vatan, din ve devlet için büyük kahramanlıklar gösterdiler. Birçokları bu uğurda canlarını feda edip, şehitlik derecesine kavuştular.
Ziyaret sonrası özellikle ısmarlanan Bulumya suyu dolduralım diye durduk çok aşırı yoğun olduğu için vazgeçtik. Dönüşte doldururuz. Dedik.
Seydişehir’e doğru arabamızı sürdük.
Seyid Harun Hazretleri ziyaret edip türbesi yanında bulunan tarihi Seyid Harun Camiinde ikindi namazımızı eda ettik. Namaz sonrası camide mukabele okunmaya başladı. Duvar yanlarında bulunan rahleleri ortaya alan cemaat Kuranı Kerimleri üzerine koyarak mukabeleye iştirak ettiler.
Bilindiği üzere Seyit Harun Veli 13. Yüzyılda Horasandan gelip Seydişehir’e yerleşmiş burada Anadolu insanının irşatı ile ömrünü geçirmiştir. 1320 yılın Seydişehirde vefat etmiş halen kendi adıyla anılan camii yanında türbesi bulunmaktadır.
İkindi namazı sonrası Kavak Köyündeki ılıcalara gittik. Pet şişelere böbrek taşlarını döktüğü iddia edilen sudan doldurduk. Artezyen olarak akan sıcak suda elimizi, yüzümüzü yıkadık. Sonrasında Beyşehir’e doğru yola çıktık.
Beyşehir Gölü kenarında iftarımızı açtık. Akşam namazını eda ettikten sonra ara yoldan Bulumya suyunun bulunduğu pınara kadar geldik. Pet şişeleri doldurup Çumra’ya doğru yola koyulduk.
Evet, arkadaşımız Himmet Tömtöm’ün hazırlamış olduğu bir geziyi daha tamamladık. Helal dairesi içerisinde daha nice gezi notlarında buluşmak ümidiyle diyerek yazımı bitiriyorum..
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.