1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Memiş Kütükcü güven tazeledi
Memiş Kütükcü güven tazeledi

Memiş Kütükcü güven tazeledi

OSBÜK (Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu)’ün 15. Olağan Genel Kurulu TOBB Konferans salonunda yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de katıldığı genel kurulda,başkan Memiş Kütükcü yeniden seçildi

A+A-

OSBÜK’ün yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu; Konya OSB Başkanı Memiş Kütükcü , Adana Hacı Sabancı OSB Başkanı Bekir Sütcü, Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, İzmir Torbalı OSB Başkanı Hakkı Attaroğlu, Gebze Güzeller OSB Başkanı Adem Ceylan, Bursa OSB Başkanı Hüseyin Durmaz, İstanbul Deri OSB Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Ünsal, Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan, ASO 2. ve 3. OSB Başkanı Seyit Ardıç, Çorum OSB Müteşebbis Heyet Üyesi Mustafa Yağlı ve Mersin Tarsus OSB Başkanı Sabri Tekli.

osbuk-15.-olagan-genel-kurulu-yapildi-(6).jpg
YOĞUN KATILIM

Toplantıya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü'nün yanı sıra Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Müsteşar Prof. Dr. Ersan Aslan, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ve OSB başkanları ile OSBÜK delegeleri katıldı.

OSB’LER MİLYONLARA İŞ OLDU, AŞ OLDU

Kurulun açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye’de 316 organize sanayi bölgesi bulunduğunu ve organize sanayi bölgelerindeki 51 bin işletmede bir milyon 738 bin kişiye istihdam sağlandığını vurgulayarak, “OSB’ler milyonlara iş, aş oldu” dedi.

OSBÜK’e özel hukuk tüzel kişiliği kazandıran Üretim Reform Paketi ile birlikte OSB’ler ve OSBÜK için yeni bir dönem başladığının altını çizen Kütükcü, “Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla birlikte yürürlüğe giren Üretim Reform Paketiyle TRT payı, hafta sonu çalışma izni, emlak vergisi, tapu harcı uygulaması gibi pek çok yük sanayicilerimizin sırtından alındı. Artık daha fazla üretme zamanı. Bundan önce olduğu gibi OSB’lerimiz bundan sonrada Türkiye’nin üreten gücü olmaya devam edecek. Organize Sanayi Bölgelerimiz artık özel hukuk tüzel kişiliğe kavuşan bir OSBÜK’le çok daha güçlü şekilde temsil edilecekler. Bakanlığımızla OSB’ler arasında bir köprü vazifesi gören, OSB’lerimizin ortak sesi olan OSBÜK, daha etkin bir yapıyla hizmet üretecek” şeklinde konuştu.

Kütükcü, konuşmasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Sanayi Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız’a da teşekkür ederek, yüksek faiz oranları ve sanayiciye potansiyel suçlu gözüyle bakan yargının iş dünyasının motivasyonunu düşürdüğünü sözlerine ekledi.

MALİYET KAMBURU ERİTİLİYOR

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu da, Üretim Reform Paketinin sanayicinin maliyetlerini düşürdüğünü söyledi. OSB’ler için yeni bir dönemin

başladığını söyleyen Murzioğlu, “Üretim Reform Paketi ile rasyonel ve katılımcı reformlar hayata geçirildi. Reformlar, kalifiye eleman sorununun çözümüne de katkı sunacaktır” dedi.

Sanayicilerimizin hızını kesen her şeyi ortadan kaldırdık

OSBÜK Genel Kurulu’na katılarak sanayicilere hitap eden Sanayi Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Türkiye’nin zor süreçlerden geçtiğini ancak hiçbir zorluğun Türkiye’yi üretimden vazgeçiremediğini ifade etti. Üretim Reform Paketiyle birlikte sanayicinin maliyetlerinin düşürülerek, rekabet gücünün artırıldığını dile getiren Altunyaldız, “Sanayicilerimizin hızını kesen her şeyi ortadan kaldırdık. Yaptığımız reformlarla sanayicilerimizin önünü açtık. Artık sanayimizi daha fazla katma değer üreten bir yapıya dönüştürmemiz lazım” dedi.

OSB’LERİ HER ZAMAN DESTEKLEYECEĞİZ

Son olarak söz alan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise, sanayicinin, üretimin önünü açmak için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. OSB'lerin çatı kuruluşu olan OSBÜK'ün yapısının güçleneceğini vurgulayan Bakan Özlü, istihdam sağlayan, üretim yapan OSB'lerin her zaman destekleneceğini söyledi.

BU PAKET HER DERDE DEVA

Yürürlüğe giren Üretim Reform Paketinin Türk sanayisine hayırlı olmasını temenni eden Özlü, şunları söyledi: “Sahadan gelen istekleri karşıladık. OSB’lerimizden gelen talepleri istişare ederek bu yasayı çıkardık. OSB’lerimizin penceresinde bakacak olursak OSB’lerimizin gelişmesi için bu paket derde deva, bir çok yenilik barındıran bir pakettir. Paketin 217 yerinde OSB kelimesi geçiyor. Yani üretim reform paketi OSB’lerimizin ufkunu açan bir paket niteliği taşıyor.” Özlü, Türk sanayisinin gaza basması gereken birincil konunun marka değeri yaratmak olduğunu da sözlerine ekledi.

osbuk-15.-olagan-genel-kurulu-yapildi-(3).jpgosbuk-15.-olagan-genel-kurulu-yapildi-(2).jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.