1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Memur-sen Genel Başkanı Yalçın, Alman Meclisi’nin Kararını Kınadı
Memur-sen Genel Başkanı Yalçın, Alman Meclisi’nin Kararını Kınadı

Memur-sen Genel Başkanı Yalçın, Alman Meclisi’nin Kararını Kınadı

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Almanya Federal Parlamentosu’nun Ermeni ’soykırım’ iddialarını destekleyen yasa tasarısını kabul etmesini kınadı.Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın yaptığı yazılı açıklamada, “Almanya Federal...

A+A-

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Almanya Federal Parlamentosu’nun Ermeni ’soykırım’ iddialarını destekleyen yasa tasarısını kabul etmesini kınadı.
Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın yaptığı yazılı açıklamada, “Almanya Federal Parlamentosu’nun 1915 olaylarıyla ilgili yasa tasarısını onaylamasını kınıyor, yasayı yok hükmünde kabul ediyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerin daha çok artarak gelişmesi gereken bir dönemde böyle bir yasanın Alman Parlamentosu’ndan geçmesi tarihi bir hatadır. Bu tasarıların sömürgeci geçmişleriyle milyonlarca insanı katletmiş ABD, Fransa gibi ülkelere ilaveten şimdi de Nazilik ve faşizm gibi yakın geçmişinde acımasız despotik yönetim şekli insanlığa sayısız ölümler armağan etmiş (!) Almanya’dan gelmesi çelişkinin de ötesinde gülünçtür. 5 milyondan fazla soydaşımızın yaşadığı Almanya’nın bu kararı akli, vicdani, kültürel ve tarihi dayanaklardan yoksundur; tarih ve toplum nezdinde gerçek bir karşılığı yoktur. Almanya Federal Parlamentosu’nun Namibya’dan Holokost’a uzanan utanç dolu sicilin şuuraltını ele vermesi yönüyle yorumlanabilecek olan bu karar, dostluğu yaralayıcı amaca hizmet eden niteliği ile stratejik de değildir. Bu vasfıyla karar, iki devletin, ülke ve toplumun güven duygusuyla daha da geliştirilmesi gereken sıcak ve samimi ilişkilerine zarar verir” dedi.
Yalçın, “Bu karar, başta ekonomi olmak üzere hayatın her alanında kalkınmasına katkı veren milyonlarca Türk’ü rencide etmesi bakımından olumsuz bir havanın esmesine neden olacaktır. Aidiyet ve kimliğini sorgulamaksızın insana değer veren bir medeniyetin mensupları olarak, bizim geçmişimizde soykırım diye bir hadise meydana gelmemiştir. İnanç ve medeniyet değerlerimiz böyle bir cürüm ve faciaya izin vermez. Her zaman hakkın ve hakikatin yanında olmayı şiar edinmiş Memur-Sen olarak bırakınız geçmişi, Suriye’de, Irak’ta, Arakan’da, Mısır’da dünyanın başka coğrafyalarında hala yüz binlerce insanı bütün bir dünyanın gözünün içine baka baka katleden, milyonlarcasını yerinden yurdundan eden anlayışın, bu gayriciddi ve gayri ahlaki tavrını kınıyor, bu kararı tanımadığımızı deklare ediyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.