1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memurlar ne kadar zam istiyor?
Memurlar ne kadar zam istiyor?

Memurlar ne kadar zam istiyor?

Ağustosta başlayacak zam pazarlığı öncesi sendikalar zam taleplerini sundu. 3 alternatif sunan Memur-Sen 2018 için 10+6, 2019 için ise 10+8 zam talep ediyor. Kamu-Sen ise her yıl için 10+10 zam istiyor.

A+A-

Ümit ÖZEL

Yaklaşık 3 milyon 200 bin memur ile 1 milyon 900 bin memur emeklisi, 2018-2019'da maaşlarına yapılacak zammın belirleneceği Ağustostaki toplu sözleşme görüşmelerine odaklandı. Zam görüşmeleri 1 Ağustos’ta başlayacak ve 1 ay sürecek.  Görüşmeler boyunca pazarlık masasında söz sahibi olacak olan Memur Sen’in Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer, Memur Sen’in, 2018’in ilk 6 ayı için yüzde 10, ikinci altı ayı için yüzde 6, 2019’un ilk 6 ayı için yüzde 10, ikinci 6 ayı için ise yüzde 8’lik maaş zammını içeren teklifi Devlet Personel Daire Başkanlığı’na sunduğunu söyledi.

img_3805.jpg
ZAMLAR VERGİYE GİTMESİN

Talep edilen zam talepleri ile ilgili geçmişte memurların çok büyük artı kazanmadığını hatırlatan Memur Sen Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer, memurlara yapılan zamların büyük bölümünün, memurun maaşını gelir vergisi dilimine soktuğunu söyledi. Bu sebeple memurların yapılan zamdan gelen ücretin büyük bölümü vergi olarak bıraktığını ifade eden Başkan Karlıer, “Alınan zamların büyük çoğunluğundan memurlar faydalanamıyor. Zam olarak maaşına yansıyacak tutarın büyük bölümü gelir vergisi diliminde bir üst seviyeye geçtiği için memurdan alınıyor. Bu teklifimizin içinde bu duruma da çözüm geçirmeyi hedefleyen düzenleme bulunuyor. İnşallah bu teklifi kabul ettirirsek kamu çalışanları büyük bir yükten kurtulacak. 10 +6 ve 10 +8’i ve diğer düzenlemeleri içeren teklifimizde ısrarcıyız, bunun altını istemiyoruz.”dedi.

2 YILDA YÜZDE 35 ZAM ALINACAK

Başkan Nazif Karlıer,2018 ve 2019 yıllarını kapsayan zam teklifinde ısrarcı olacaklarını ve sayılan şartların da kabul edilebilir seviyede olduğunu ifade etti. 1 Ağustos’ta başlayıp 1 ay sürecek pazarlıklar sonucunda anlaşma sağlanmasını istediklerini belirten Karlıer, sonucu hakem heyetine götürmeye gerek olmadığını da vurguladı. Teklifin kabul edilmesi halinde memurların ve memur emeklilerinin toplu sözleşme ile toplam yüzde 35-36 zam almış olacağını söyleyen Başkan Nazif Karlıer, 3 milyon 200 bin memur ve 1 milyon 900 bin memur emeklisinin sonuç beklediğini kaydetti. Bu kişilerin ailelerinin de hesaba katılmasıyla zam rakamlarının 20 milyon civarında kişiyi ilgilendirdiğini vurgulayan Karlıer, görüşmelerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

İNSANOĞLUNA YAKIŞANI TALEP EDİYORUZ

Kamu Sen Konya Temsilcisi Hüsamettin Şenel ise konuyla ilgili olarak enflasyon rakamlarının altından kalkılmaz bir hal aldığını ifade etti. Şenel, Türkiye Kamu Sen’in teklif ettiği zam teklifini 2018 için ilk 6 ayda yüzde 10 ikinci altı ayda yüzde 10, 2019 yılı için 150 lira seyyanen zam, ilk altı ay için yüzde 10 ikinci altı ay için yüzde 10 olarak açıkladı. Bu rakamların memur ve memur emeklilerine verilmesinin gerekli olduğunu savunan Başkan Şenel, “Enflasyon malumunuz. İnsanlar artık bu yükün altında eziliyor. İnsanoğluna yakışan oranda bir zam bekliyoruz. Devletimiz kamu çalışanlarını illaki gözetecektir. Bütün kamu çalışanlarına öncü olmaya çalışıyoruz. Kamu çalışanlarımıza ve devletimize yakışır bir görüşme süreci olmasını temenni ediyoruz.”dedi.
kamu-sen-il-temsilcisi-husamettin-senel.jpg

 

 

 

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.