1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Memurların Yıllık İzinleri
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Memurların Yıllık İzinleri

A+A-

Bilindiği gibi çalışan devlet memurlarının çalışmalarını ve yıllık izinlerini belirleyen ve düzenleyen bir kanun vardır. En son çıkarılan bu kanun 657 sayılıdır. Arada bir bazı maddelerinin uygulanamaması veya özelliğini yitirmesi sebebiyle değiştirildiği de olmuştur. Nitekim 1972 yılında değiştirilen maddesi ile o zamana kadar haftalık çalışma günleri altıdan beşe indirilmişti. Bu madde değiştirilirken de çalışan memurların daha bir verimli çalışmaları hedeflenmişti. O günden bugüne çok zaman geçti, fakat bunun ne gibi bir fayda sağladığı veya zarar getirdiği konusunda her hangi bir değerlendirme yapıldığını ben bilmiyorum.

Ancak bu günlerde konu ile ilgili bazı haberler dolaşmaktadır. Yani ‘657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun tamamen veya kısmen değiştirileceği söylenmektedir. Özellikle de bu kanunun devlet memurlarına tanınan yıllık izin süresini bir ay olarak belirleyen maddesinin değiştirileceği ve bu sürenin uzatılacağı verilen haberler arasında yer almaktadır.
Böyle olmasını Memur Sendikalarının istemiş oldukları da haberin konusu olarak zikredilmektedir. Gerekçe olarak da bu bir aylık izin süresi içinde yer alan cumartesi ve Pazar günlerinin zaten tatil olduğu, memurların bu günlerde mesai yapmadıkları gösterilmektedir. Buna göre memurlar aslında mesaide iken de çalışmadıkları cumartesi ve Pazar günlerinin yıllık izin sürelerinden düşülmesini istedikleri ve böylece bu günlere karşılık mesai günlerinde aylık izinlerini tamamlayacak kadar daha izinli olmaları gerektiğini söylemiş oluyorlar ve böyle olursa durumun hakkaniyete uygun olacağını düşündüklerini ifade ediyorlar.

İlk nazarda haklı gibi görünen bu istek hiç de adil bir istek değildir.
Şöyle ki, Devlet, memurlarına verdiği maaşları çalıştıkları gün sayısına göre değil, aylık olarak vermektedir. Ayların başlangıç ve bitişi ise takvimlerde gösterilen başlangıç ve bitiş günleridir. Yani ya 30 gün veya 31 günlük süre esas alınarak aylık maaş verilmektedir. Buna göre 28 gün olan Şubat ayında da diğer aylarda verilen maaş miktarını aynen ödemektedir. Bu ay diğer aylardan en az iki gün eksiktir, ama maaşı bu ayda iki günlük keserek vereyim demiyor. Veya ay içinde bazı aylarda mesai günleri 22 veya 23 gün olduğu halde maaşı yine ay süresi bitince veriyor.
İşin dahası da var; yıl içinde deveran eden veya yılın belli ay ve günlerinde tekrar eden bayram ve şenlik günlerinde de mesai tatil ediliyor. Yani devlet memurları bu günlerde izinli sayılıyor ve tatil yapıyorlar. Bu günlerde çalışma yapmıyorlar. Fakat devlet memurları bugünlerde biz çalışmadık buna göre maaşımızı eksik verin demiyorlar.
Netice: Devlet memurları öncelikle mesaide iken yaptıkları izin miktarını yani Cumartesi, Pazar günleri ile diğer tatil günlerini göz önünde bulundurarak yeni tatil isteklerinde bulunmalı veya mesai saatlerinin artırılmasını istemeliler diye düşünüyorum.
 

Bu yazı toplam 155 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.