1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Memurun yüzü asık
Memurun yüzü asık

Memurun yüzü asık

Konya Valiliğinde bulunan İnsan Hakları Masasına, İnsan hakları haricinde her türlü konuyla ilgili şikâyet var. Hukuk İşleri Şube Müdürlüğü ve ilgili Vali Yardımcısından aldığımız bilgilere göre, yıl içerisinde 37 şikâyet geldiğini ve yapılan bu başvurula

A+A-
İnsan Haklarının korunması ve yapılan yanlışların düzeltilmesi için kurulan İnsan Hakları Masası, kendi işinden çok vatandaşın günlük dertlerini ve sorunlarını çözmek için çalışıyor. 2016 yılından İnsan Hakları masasına 37 müracaat yapıldı ve bunların hiç biri insan haklarıyla ilgili değil. Yetkililer, vatandaşların insan haklarının ne olduğuyla ilgili bilinçlenmesi ve ona göre şikayet etmelerini istiyor. İnsan Hakları masasından sorumlu Vali Yardımcısı, “Benim ricam, vatandaşların bu konuyu daha çok araştırıp incelenmesidir. İnsan haklarının kapsamı vatandaşlarımızın düşündüğü gibi çok kapsamlı bir şey değil. Eğer birisi diğerinin mülk edinme hakkını elinden alıyorsa bu insan haklarına girer. Ama memurun surat asması, geç gelmesi gibi şeyler tamamen bir nezaket ve edep konusuyla alakalı konulardır” dedi.

İNSAN HAKLARIYLA İLGİLİ ŞİKÂYET YOK
2016 yılında Konya Valiliği İnsan Hakları masasına toplam 37 tane müracaat yapıldı ve yapılan bu 37 müracaatın tamamı İnsan Haklarıyla alakalı değil. Vatandaşlar herhangi bir kurumdan, kişiden veya memurdan şikayetini insan hakları kapsamında değerlendirerek başvuru yapıyorlar. Konya Valiliği ilgili Vali Yardımcısından aldığımız bilgilere göre, Yıl içinde gelen 37 başvurunun hiçbiri insan hakları kapsamında olmadığı halde vatandaşların işi havada kalmasın diye yapılan şikayetin hangi kurum ait olduğunu tespit edip, ilgili kuruma yazarak yapılan talebin yasal olması halinde yerine getirilmesi için çalışmalar başlattı. Konu Valiliğin İnsan Hakları Masasını ilgilendirmediği halde yapılan talepleri yerine getirerek sonuçlandırdı. Yani yılbaşından bu yana masaya gelen bütün talepleri karşılayarak çözüme kavuşturdu.

UÇAK NEDEN RÖTAR YAPTI?
Vatandaşlardan gelen taleplerin içeriği hakkında bilgi veren yetkililer, Vatandaş insan hakları haricinde aklınıza ne gelirse şikayet ediyor diyerek: “Bir vatandaşımız doktor 9’da değil de 9.30’da geldiği için gelip bize şikayet etti. Başka bir vatandaşımız işini halleden memurun yüzü asık diye şikayet etti. Başka bir vatandaş, Büyükşehir Belediyesi Otogarına ayak kokusundan giremiyorum diyerek başvurdu. Uçağın yarım saat geç geldiği ve rötar yaptığı için bize şikâyet eden vatandaşımız var. Bunlar İnsan Hakları ihlalleri değil. Ama biz gelen şikâyetlerin İnsan Haklarıyla ilgisi olmazsa da yerine getirmeye ve ilgili kurumun ilgilenip sorunu çözmesine yardımcı oluyoruz. Çünkü o nihayetinde devlet kurumuna yapılmış bir başvuru olduğu için konu neyse, İnsan Hakları konusu olursa zaten kurulda görüşülür ama öyle olmadığı için ve vatandaşa bu bizim işimiz değil diye göndermek değil bizim görevimiz. İlgili kuruma vatandaşın sorununu söylüyoruz ve çözülmesi için takibini yaparak vatandaşa bilgi veriyoruz” diye konuştu.

VATANDAŞ İNSAN HAKLARINI BİLMİYOR
Vatandaşların insan haklarının ne olduğunu bilmediğini ve bilinçlenmesi için çalışmalar yürüttüklerini belirten yetkililer, “Asıl problem burada başlıyor zaten. Biz bütçemiz ve kaynaklarımız doğrultusunda bunu vatandaşlarımıza duyurmaya ve bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Ankara’daki üst kurulumuzda zaten bunu duyuruyor. Yazılı ve görsel basınımızla, broşürler, kitapçıklar, toplantılar, açıklamalar yapılarak vatandaş bilinçlendirilmek isteniyor. Ama insanlarımız, en küçük bir görev ihlalini bile insan hakları kapsamında görüp şikayet ediyorlar. Bizim belki de vatandaşlarımıza anlatamadığımız nokta burası. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kapsamında olan şeyler insan haklarıdır. Bu listeye sonradan bazı maddeler eklenmiş olabilir. O maddelerde bu kapsama girer. Yani bu kurulun görevi, orada yazan maddeleri takip ve yerine getirilmesini sağlamaktır” şeklinde konuştu.

ŞEHRİN HER YERİNDE ŞİKAYET KUTUSU VAR
Vatandaşların şikayetlerini ulaştırabilmesi için şehrin muhtelif yerlerinde şikayet kutularının olduğunu ve her ay bu kutulara gelen şikayetleri değerlendirdiklerini ifade eden yetkililer, şunları söyledi: “Vatandaş kendisi bizzat Valiliğimize gelerek şikâyetini dile getirebiliyor. Ya da şehrin muhtelif yerlerinde bulunan kutulara şikayetini yazarak bize iletebiliyor. Konya’nın belirli yerlerinde 14 adet şikayet kutumuz var. Her ay arkadaşlarımız giderek bu kutuları açarak içindeki şikâyetleri okuyor. Burada yapılan şikâyetlerin çoğu isimsiz olarak geliyor. Sigara kâğıdına, peçetelere ve deriye yazan insanlarımız bile var. Tutanakla bu şikâyetleri alıp getiriyorlar. Bu şikâyetlerin insan haklarıyla ilgisi olup olmadığıyla ilgili bir inceleme yapılıyor. İnsan haklarıyla ilgiliyse görüşülmek üzere kurula gönderiliyor. Ama insan haklarıyla ilgisi yoksa şikâyeti alan ilgili kuruma, bu hatanın bu talebin düzeltilmesi istenerek bir yazı gönderiyoruz. Bu sorun çözülene kadarda işin takibini yapıyoruz. Eğer vatandaş adres ve telefon bırakmışsa bizzat kendisini bilgilendiriyoruz.”/Mesut Ercüment

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.