1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Meram 100'den fazla kişiyi Kudüs'e götürecek
Meram 100'den fazla kişiyi Kudüs'e götürecek

Meram 100'den fazla kişiyi Kudüs'e götürecek

Meram Belediye Başkanı Fatma toru, Abdülhamid Han’ın İzinden Meram Atiyye-i Seniyye Projesi kapsamında 20 öğrenciyle birlikte 100’den fazla kişiyi Kudüs’e götüreceklerini bildirdi.

A+A-

Meram Belediyesi tarafından Kudüs yılına özel olarak düzenlenen Kudüs Akademi programı sonuçlandı. 400 kişinin başvurduğu akademide yapılan sınav sonrası başarılı olan 18 kadın ve 2 erkek Kudüs’e gitmeyi hak kazandı. 5 gün sürecek olan Kudüs programı için bugün yola çıkıldı. Meram Belediyesi düzenlediği basın toplantısıyla Kudüs’e yapılacak yolculuk hakkında bilgi verdi. Bir otelin konferans salonunda yapılan programa Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, il yönetimi, yazılı ve görsel basının temsilcileri katıldı. Programda konuşan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “İslam Alemi açısından büyük öneme sahip olan Kudüs’ün vatandaşlar tarafından daha iyi tanınması ve bilinmesi için bu programı düzenledik. Cumhurbaşkanımızın Kudüs’e gidin çağrısını da göz ardı etmedik” dedi. Osmanlı Devleti döneminde Mekke, Medine ve Kudüs’te ilk belediyecilik faaliyetinin başladığına dikkat çeken Toru, “Alt yapı faaliyetlerinin yapılması, kutsal mekanların temizliğinin yapılmasına büyük bir itina gösterildi” ifadesini kullandı.

ATALARIMIZIN İZİNDEN GİDİYORUZ

Osmanlının yani atalarımızın izinde gidiyoruz diyen Başkan Toru, “Abdülhamit han hazretlerinin geleneği olan mirasını yaşatmak üzere Atiyye-i Seniyye’yi faaliyete geçirdik. Belediyecilik faaliyeti geleneğini sürdürmek için 10 temizlik görevlisini götürerek hizmet vereceğiz. Cumhurbaşkanımızın Kudüs’e gidin, orayı yalnız bırakmayın çağrısına da kulak verdik. Kudüs akademide 100 öğrenci kontenjanı belirlemiştik ve bunlardan 6 kişi götürecektik. 400 kişi başvurunca kontenjanı 20’ye çıkardık. Akademide 1.5 ay boyunca Kudüs ile ilgili eğitimler verdik. Katılımcılarımız sadece Konya’dan değil birçok ilden katılım gerçekleşti. Basın mensupları, meclis üyelerimiz, STK temsilcileri, Abdülhamit’in torunları Orhan Osmanoğlu ile Nilhan Osmanoğlu ve 15 Temmuz gazisi Şerife Boz ve eşiyle birlikte farklı kesimleri buluşturarak büyük bir hizmete imza atacağız” diye konuştu.

GÖNÜL KÖPRÜLERİNİ GÜÇLENDİRECEĞİZ

Program kapsamında ilk olarak 60 civarında Osmanlı eseri olan haremi şerifteki mekanların iç ve dış mekanlarının temizlenmesi yapılacak ifadelerini kullanan Başkan Toru, şunları söyledi: “Yerel halk kendi imkanlarıyla Haremi Şerif’in bakımını sağlamaya çalışıyorlar. TİKA Osmanlı eserleri bulunası nedeniyle bakım ve temizliğini yapıyor. Isparta’dan getirttiğimiz gülsuyu ve esanslarıyla temizleyeceğiz. İsrail hükümeti işgal ettiği yerlerin temizliğini yapıyor ancak işgal edemediği yerlerin temizliğini yapmıyorlar. Filistin’de bulunan bir dernekle projeyi ortak yürütüyoruz. Harem-i Şerif çevresindeki yetimhaneyi ziyaret edeceğiz. Buradaki yetimlerin giydirilmesi, ayni ve nakdi yardımların yapılması içinde bulunan sahada bir dostluk maçı yapılması gibi bir programımız var. Harem-i Şerif çevresinde ki ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarının karşılanması, gönül köprülerinin gelişmesi adına grup ziyaretleri, ev ziyaretleri ve bin kişilik yemek verme gibi çeşitli etkinliklerimiz olacak.”

KUDÜS, İSLAM ALEMİNİN NAMUSUDUR

Başkan Toru, “Kudüs demek İslam’ın izzeti ve namusu demek” diyerek, şöyle konuştu: “Kudüs bütün dinlerde kutsal bir belde. Peygamberlerin otağı. Gidemediğimiz yer bizim değildir. Kudüs’e bizim demek için sözle demek olmuyor faaliyete geçiyoruz. Başlattığımız bu çalışma bir belediyecilik faaliyeti olarak yıllar boyunca ecdada saygı olarak, tarihi bir görev olarak devam etmesini umuyoruz.

Bu tür projeler özellikle şu an içinde bulunduğumuz kargaşada çok önemli. İslam Alemi olarak ümmet bilinciyle birbirimize sahip çıkmalıyız. Bizim İslam şehirlerimiz adına mukaddes bildiğimiz şehirler linç ediliyor. Bizim bu cephelerde savaşmak ve sahip çıkmak zorunluluğumuz var. Kudüs bin yıllık bir Türk şehri. Bizim o bölgelere gönül coğrafyalarına sahip çıkmamız gerekiyor.”

1948 YILINDAN BERİ BEKA SAVAŞI VERİYOR

Kudüs’ün 1948 yılından beri beka mücadelesi verdiğini anımsatan Başkan Toru, “Kudüs bin yıldır kesintiye uğramadan Haçlı saldırılarına maruz kaldı. Dinimizin, maneviyatımızın ve İslam aleminin beka mevzusudur. Türkiye olarak büyük badireler atlattık ve bir beka savaşı veriyoruz. Kudüs 1948 yılından beri beka savaşı veriyor. Kudüs’teki kardeşlerimiz 1948 yılından beri mücadele veriyor” sözlerini aktardı. Başkan Toru, “Yeniden sınırlar çizilirken herkes kendine bir rol çizmeye çalışıyor. Biz Türkiye olarak, güçlü bir aktör olarak tekrardan tarih sahnesine çıkacaksak, kendi kültürel havzamızdan, medeniyet kimliğimizden beslenecek şekilde bu tür mekanlarla irtibatımızı kesmemeliyiz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.