1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Meram Belediyesi Çalışmıyor (mu?)
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Meram Belediyesi Çalışmıyor (mu?)

A+A-

Geçen gün fırından ekmek alırken birkaç vatandaş konuşuyordu. Mevzu Meram Belediyesi idi. Klasik cümleler kuruluyor, belediyenin “çalışmadığından” dem vuruluyordu. Bende sohbete dâhil oldum. İddialı ve kendine güvenerek “belediye çalışmıyor kardeşim!” diyen arkadaşa;

-Ben de öyle düşünüyorum! Lakin buna dayanak olacak rakamlardan, belgelerden mahrum olduğum için yazamıyorum. Madem sen bu konuda ciddi bilgilere sahipsin. Bana söyle de yazalım, kamuoyunuda aydınlatalım dedim. Vatandaş heyecanlandı ve,

-Hocam her şey ortada çalışılmadığı besbelli dedi.

-O zaman dedim şu soruları cevaplandır da kamuoyu ile paylaşalım. Senin bu yüce  bilgelerinden tüm Meramlılar istifade etsin.

- Buyur dedi. Ben başladım sormaya;

1- Meram Belediyesinin yıllık bütçesi ne kadar? 2016 Yılı geliri kaç lira, gideri ne kadar? Personel sayısı kaç? Araç sayısı ne kadar? Araç, personel, elektrik, sigorta, ısınma, yakıt giderleri ne kadar? Yatırım bütçesi ne kadar? Hangi alanlara ne kadar yatırım yapıyor? Asfaltlama ve kamulaştırmaya kaç lira harcadı? Bu yıl ne kadar yol yaptı, yapacak? Hangi mahallelere 18 uyguladı? Şükran Mahallesinde kaç bina yıkılarak kentsel dönüşüme hazırlandı…? Yeni yol çalışmaları için yıkılan, kamulaştırılan binalara ne kadar para harcandı?   Emsali belediyelerle kıyasladığımız zaman meramın bütçe dengesi nasıl* Yani personel giderleri, yola, araca, sosyal tesis binalarına, kültüre, spora, sanata... Harcanan paralar arasındaki denge nasıl…? Adamcağız

-Hocam selam verdik borçlu çıktık dedi, biraz kızgın, biraz sitemkar, biraz da takdir hisleriyle yüzüme bakarak ,

-Valla hocam doğrusu bu konularda hiçbir bilgim yok. Böyle bir hükme varmak için bu kadar bilgiye sahip olmak gerektiği aklımın ucundan bile geçmemişti. Ben bu konunun cahiliyim. Ben sadece bizim sokaktaki asfalt çalışmaları uzayınca “Belediye çalışmıyor” dedim.

Bu tür kesin ve keskin hükümleri hepimiz her gün şahıslar ve kurumlar hakkında rahatça veriyoruz. Haberimiz yok ki bu minvalde verdiğimiz hükümler hem kul hakkına giriyor hem de omuzlarımıza manevi bir sorumluluk ve büyük bir vebal yüklüyor.  

 

Meram Belediyesi Dikkat Çekmeye Başladı 

Meram belediyemizde son yıllarda temel vazifelerinin yanında yan dallarda da dikkat çeken çalışmalar sergiliyor. (Altuncan Hatun Yaşam Merkezi, Erol Olçak Parkı, Rabia Spor Merkezi, B. Kovanağzı, Çomaklı, Karadiğin  Loras… Sosyal tesisleri, belediye hizmet binası, Sekine Hatun Camii, Kaşınhanı, Kovan Ağzı Kapalı Pazar Yeri, Gençlik Merkezi… Tamamlanan projeler)  devam edenler ise. Sivaslı Alikemal Cad. Cami, Dutlukırı Parkı, Aşkan Spor Tesisi,  Harmancık Kapalı Pazar Yeri… Buna benzer daha birçok proje.

Son yıllarda yerel yönetimlerin hem yönetim, hem ekonomik olarak güç kazanmaları belediyeleri temel vazifelerinin yanında birçok sosyal, kültürel, sportif alanlara el atmalarına imkan tanıdı. Bu konuda hemen aklımıza geliveren çalışmalar,  belediyelerin meslek edindirme kursları, spor kulüpleri, sosyal tesisler, sanat ve kültürel alanda yapılan yatırımlar. Yaşlılar , gençler, kadınlar için değişik alanlarda geliştirilen projeler.

 

Dilimiz Kimliğimizdir

Meram Belediyesi Kadın Ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü “Geç Gelme Genç Gel” “İmam Hatipliler Kapı Camiinde Buluşuyor” etkinliğinden sonra kültürel çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor. Dilimizle ilgili yapılacak bu çalışma çok güzel pek kıymetli.  Bu çalışmanın amacını şöyle açıklamış yetkililer:

 “…'Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık'.” (Hucurat 13) Kur’an’ı Kerim’de Yüce Allah böyle buyuruyor. Her şeye gücü yeten, kudretine sınır olmayan Rabbimiz, istese tüm insanları tek bir renkte, tek bir dilde ve tek bir iklimde yaratabilirdi. Öyle yapmadı; varlıkları çeşit çeşit, insanları kavim kavim farklı dil ve ırklarda yarattı.  Hikmetinden sual olunmayan Rabbimiz Arşı, Kürsi ve tüm evreni yaratmış, onun içinde de gezegenler yaratmıştır. Yeryüzünde de hayatı var ederek onun ayetlerini idrak etmemiz için bizlere akıl vermiştir.  Adem ve Havva’nın çocukları olan insanlık; yüzlerce ırka, yüzlerce lisana bölünmüştür. Bu bölünmenin hikmeti ayette belirtildiği gibi insanların birbirlerini tanımaları içindir.   Her kavme ayrı bir dil veren Allah’tır. Bu nedenle her milletin, her kavmin dili hem kıymetlidir hem de kutsaldır. Çünkü onu her şeyin sahibi ve yaratanı olan Allah yaratmıştır. Bu nedenle bir milletin dilini koruması, öğrenmesi aynı zamanda dini bir vazifedir. Irkları, dilleri, dinleri yaratan Allah, onların korunmasını da istemiştir. Bu nedenledir ki, Müslümanlar fethettikleri ülkelerdeki milletlerin dillerine, dinlerine dokunmamışlardır. Emperyal devletler ise işgal ettikleri ülkeleri sistemli bir şekilde asimilasyona tabi tutmuşlardır..." Meram Belediyesinin yaptığı sosyal, kültürel faaliyetler bir hayli fazla.  Bir başka yazıda onlardan da bahsederiz inşallah. Bu proje pek değerli. İnşalllah katılım çok olur ve  hedefine ulaşır.

Not: Sayın başkan! Günümüz gençliği maalesef hareketsizliğin, obezitenin, teknoloji bağımlığının pençesinde. Bu dertlere deva olacak bir projeyi dikkatlerinize sunmak istiyorum. Çocuklar, gençler, en çok Futboldan hoşlanıyorlar. Bundan dolayı her mahalleye küçük/mini tabanı ince kumla döşenmiş, etrafı basit bir malzeme ile çevrilmiş saha çizgileri çizilmiş, küçük kaleli sahalar yaparak gençlerin istifadesine sunun. Bunun yararını göreceğinizi umuyorum. Saygılar.   

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.