1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Meram Belediyesi'nden Park Projesi İsim Yarışması
Meram Belediyesi'nden Park Projesi İsim Yarışması

Meram Belediyesi'nden Park Projesi İsim Yarışması

Meram Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılacak büyük park projesine konulacak isimle ilgili yarışma açıldı. Yarışmaya katılacak adaylar hem parkın tamamı için tek bir isim, hem de üç ayrı bölüm için ayrı ayrı isimlerle yarışmaya katılabilecekler.

A+A-

Yarışmanın amacı Meram'a kazandırılacak; içinde tarihin, kültürün, sanat, bilim ve teknolojinin buluşacağı üç ayrı bölümden oluşacak parka uygun en güzel ismi bulmak. Bu amaçla parka konulacak ismin yarışmaya katılan adayların önerileri arasından seçilmesi hedefleniyor. 

PARKLA İLGİLİ BİLGİ

Sırçalı Medrese Kapısı’ndan girilen parkın en önemli ve birinci bölümünde tarihi mekanlar, yani minyatürler olacak. Buradaki 120 minyatür milletimizin tarihi içerisinde Adriyatik Denizi'nden Çin’e kadar büyük bir coğrafya üzerinde kurduğu medeniyetin taştan yapılmış abidelerinden oluşacak.

Parkın ikinci bölümünde dünyada yaşamış tarih öncesi varlıklar sergilenerek dünyamızın nedenli ilginç canlılara ev sahipliği yaptığı gösterilecektir. Bu alanda 50 adet hareketli dinozor bulunacak. Dinozorların büyüklükleri aynı gerçeklerinde olduğu gibi 3 ila 45 metre, yükseklikleri de 3 ila 12 metre arasında, doğal yaşam alanlarındaki gibi tasvir edilecek. Dinozor bölümü, Avrupa’da müzeler de dahil olmak üzere en büyük alana ve en çok hareketli dinozora sahip olacak prehistorik bir park olacak.

Parkın üçüncü ve en eğlenceli bölümünde ise masal dünyası yer alacak. Herkesin çocukluğundan beri dinlediği ve hayalinde canlandırdığı masallar ve masal kahramanları görsel olarak sunulacak. Masal ve çizgi film kahramanları bölümü, Türkiye’de daha önce yapılmış ve birbirinin birebir kopyası olan parklardan her yönü ile farklı. Masallar gerçek ortamlarında ve kahramanları gerçek birer şahsiyet gibi en ince detayına kadar yapılacaktır. Masalların bulunduğu bölgede bire bir masal animasyonlarının da seyredileceği elektronik görüntü sistemleri kurulacak, hatta masal anlatan hareketli masal ağaçları olacaktır.

Son olarak bu bölümün tam ortasında farklı kotlarda 3 havuz ve bu havuzları birbirlerine bağlayan şelaleler ile büyük havuzun tam ortasında da Türkiye’de yapılmış en büyük kadırga, orijinali gibi ahşaptan imal edilerek, orijinali gibi armalandırılacak. Tarihte yapılmış en büyük Osmanlı Kadırgalarından biri örnek alınarak yapılacak eserin içinde ve güvertesinde oturma alanları bulunacaktır. Dolayısıyla bu kadırga ve 3 bölüm halindeki proje; kafeteryalar, restoranlar, satış noktaları ve 700 kişilik amfi tiyatro ile daha önce benzeri olmayan bir park olacak.

BAŞVURULAR İNTERNETTEN YAPILACAK

Başvuru www.meram.bel.tr internet adresindeki formlar doldurularak çıktısı alınıp ıslak imza atılarak Meram Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'ne teslim edilecek. Önerilen isimlerin hikâyesi ( ne anlama geldiği, dili, kompozit bir isimse hangi kelimelerin birleşmesinden oluştuğu) yazılmalıdır. Önerilen isim herkesin anlayabileceği bilinen bir isimse ismin hikâyesinin yazılmasına gerek yoktur. İsim önerileri
“Başvuru Formu” ile birlikte sunulacaktır. Başvuru formu posta veya kargo ile gönderilebileceği gibi elden de teslim edilebilecektir. Posta veya kargodan kaynaklanan gecikme veya kaybolmadan dolayı sorumluluk kabul edilmeyecektir.
Değerlendirme sonucunda sadece 1'inci olan isimlere ödül verilecek olup birincilik ödülleri 5 bin TL'dir.
Yarışmaya müracaatlar 8 Mart 2013 Cuma günü mesai bitimine kadar kabul edilecek. Yarışma sonucu 20 Mart 2013 Çarşamba günü duyurulacaktır.HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.