1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Meram Ve Toru
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Meram Ve Toru

A+A-

Konya büyükşehir statüsüne geçtikten sonra Meram, Selçuklu ve Karatay merkez ilçe oldular. O günden bu yana Meram Belediye Başkanlığını,Veysel Candan, Mustafa Özkan,Refik Tuzcuoğlu, Serdar Kalaycı ve son olarak ta Fatma Toru görev yapmaktadır.
Elbette hepsi Konya’nın, daha doğrusu Meram’ın güzelliklerine güzellik katmak, adına yaraşır hizmetler üretmek ve tarihten gelen misyonunu bozmadan üstüne olumlu şeyler koymak için çalışıp çabaladılar.
Konya tarihi itibariyle şanlı Türk Milletinin tarihi gibi uludur. Medeniyetlerin birleştiği ve keşistiği bir mekan, sınırları içinde bulunan Çatalhöyük, Kilistra, Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir, yine dünya çapındaki Tuzgölü, Krater gölleri ve en önemlisi büyük Selçuklu Devletine 250 yıl başkentlik yapmış, Hz. Mevlana’nın yaşayıp meftun olduğu bir kentimizdir. Bu yılda ise İslam ülkeleri Turizm başkenti olmuştur.
Konya’mız aynı zamanda Türkiye’nin tahıl ambarı olmakla da ünlüdür. Konyamızda birçok idareci gelip geçmiştir.Ancak Meram ilçesinde bir bayan olarak Fatma Toru ilk kez görev yapmaktadır.

onya’nın Karatay ilçesi bu kentin en köklü, en geçmişi tarihin derinliklerine dayanan ilçesidir. Kentleşme projesi ile birlikte ve yeşil alan çalışmaları ile bu ilçede görev yapan belediye başkanları içinde sanırım Mehmet Hançerli ismi diğer isimlerle unutulmayacaktır.
Selçuklu İlçesi Konya’nın yeni inkişaf eden, gelişen bir ilçesi ve aynı zamanda hizmet yapabilmek adına en kolay ilçesidir.Ancak Meram ve Karatay ilçesi böyle değildir. Karatay’da Hz. Mevlana Türbesi ve yapıları, Meram’da yeşil doku ve yine tarihi yapılar yeni restorasyonlar ve düzenlemeleri oldukça zor yapılmaktadır.
Ancak Meram’da bu dönemde “kadın eli” var. Meram daha güzleşiyor, daha modernleşiyor. Başkan Fatma Toru bir erkekten daha çok koşarak, ilgilenerek Meram’ı restore ediyor. Doğrusunu söylemek gerekir ve itiraf etmem lazımsa Fatma Toru’nun aday olması ve başkan seçilmesinden sonra bu denli bir çalışma yapabileceğini düşünmemiştim ama, yanıldığımı gördüm.

Göreve gelişi ile kollarını sıvaya ve çizmeleri çeken Başkan Toru önce kendisinden önce Serdar Kalaycı zamanında başlayan işleri tamamlamak için çalıştı.Daha sonra ilçede birçok viraneleşmiş yerleri temizlemeye başladı. Kentsel dönüşümü hızlandırdı.
Son olarak ta kendi ifadesiyle yine kendisine nasip olan, Osmanlı döneminden kalma metruk bir yer olan Tantavi ambarını kamulaştırarak proje çalışmalarını sürdürüyor.
Başkan Toru döneminde ayrıca benim bildiğime göre Yıldız Köşkü hariciyesi, Kosova Camii resterasyonu tamamlanmak üzere, Sarıgüzel evi resterasyonu tamamlandı.
Gazezler Kültür Konağı olarak hizmet verecek.
Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’nun hizmet döneminin bitmesine daha çok zaman var demek bilmem doğru olur mu ama, bunun yanı sıra spora yaptığı katkılarda unutulmaz. Bunun yanı sıra Meram Fatma Toru döneminde daha güzelleşerek ve adına yaraşır bir mesire ve tarih kokan bir mekan olacak. Dileğim Meram’ın güzelliklerine dokunulmadan, aslı bozulmadan bu hizmetlerin devam etmesidir.
Fatma Toru ile geçtiğimiz günlerde Osmanlı’dan kalma Şükran Mahallesindeki hububat ambarını gezdik. Fikir alış verişinde bulundu. Bizlerin fikirlerini sordu. Takdir ettiğim bir güzel tarafınında istişareden yana olduğunu söyleyerek, yapılan hizmetlerin doğru yönde yapılmasını sağlamasını beğeniyor, bu yönde başarılar diliyorum.
 

Bu yazı toplam 191 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.