1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Meram’da Âşıklar Bayramı
Meram’da Âşıklar Bayramı

Meram’da Âşıklar Bayramı

Meram Belediyesi tarafından şehrin kültür ve sanat hayatına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen “Meram Kültür, Sanat, Yaşam” etkinlikleri kapsamında Âşıklar Bayramı yapılacak. Programa ülkemizin farklı bölgelerinden ünlü âşıklar katılıyor.

A+A-

Meram Belediyesi tarafından düzenlenen; Gelenekten Geleceğe 1. Meram Âşıklar Bayramı, 29 Ekim Cumartesi günü Saat 20.00’de Konevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Programa, şehrimizin yanı sıra ülkemizin farklı bölgelerinden Mürsel Sinan, Poyrazoğlu, Kazanoğlu, Ataroğlu, Öksüz Ozan, Yağız Ozan,  Zikri Aliyar gibi tanınmış âşıklar katılacak. Ayrıca bayan âşıklarımızdan Ayten Gülçınar ile Sürmelican da programa renk katacak. 


Yüzyılların deneyiminden geçerek günümüze ulaşan âşıklık geleneği, bir anlamda milletimizin sosyal ve kültürel hafızasını da günümüze taşımaktadır. Kökleri Orta Asya’ya ulaşan ve ozan-baksı geleneğinden gelerek, Türklerin İslamiyet’i kabulüyle birlikte başlayan süreçte ortaya çıkan tasavvufi düşünce ekollerinin de şekillendirmesiyle günümüze ulaşan Âşıklık geleneğini yaşatmayı amaçlayan program, bu nedenle önemli bir misyon üstlenmektedir.
Şehrimizden ve ülkemizin farklı bölgelerinden katılacak olan âşıklar; divan, atışma, güzelleme, türkü, doğaçlama türkü, dudakdeğmez, muamma ve hikâyeli türkü dallarından örnekler sunacaklar. 

Geleneksel olarak düzenlenecek olan 1. Meram Âşıklar Bayramı’na tüm Konyalılar davet edildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.