1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 'Meram'da Büyükşehirin izi yok!'
'Meram'da Büyükşehirin izi yok!'

'Meram'da Büyükşehirin izi yok!'

Çomaklı Mahallesi Muhtarı Murat Yağız ve Kaş Mahallesi Muhtarı Hasan İşler, mahallelerde yaşan sorunları dile getirdi. Meram Belediyesi’nin mahallelerde çalışmalara son 1 yıldır hız verdiğini aktaran Murat Yağız, tersine Büyükşehir’in Meram’da izinin olma

A+A-

Mahallerindeki sorunları Meram Belediyesi’yle ve diğer yetkililerle çözebildiğini ya da dertlerini anlatabildiğini aktaran Çomaklı Muhtarı Yağız, Büyükşehir Belediye Başkanı’na ulaşmanın mümkün olmadığını vurguladı. Yağız, “Biz muhtarlar ve şahsım adına, Cumhurbaşkanımızla görüştüm, Başbakanımızla görüştüm, Milli Eğitim Bakanımızla görüştüm, kısaca tüm siyasilerimiz vatandaşlara ve bizlere kapılarını açıyor. Bizleri dinliyor. Ama nedendir bilmiyoruz, Tahir Başkana ulaşamıyoruz. Randevu alamıyoruz.”dedi.

ALT YAPI SORUNU ÇÖZÜLMÜYOR
Çomaklı Mahallesi Muhtarı Murat Yağız ve Kaş Mahallesi Muhtarı Hasan İşler mahallelerdeki sorunları anlattı. Çomaklı Mahallesi Muhtarı Yağız, Karaman Yolu’ndan içeride kalan mahallelerin alt yapı ve üst yapı çalışmalarında büyük eksikler olduğunu kaydetti. Yağız, Çomaklı, Boruktolu, Alakova, Kaş ve bölgede ki diğer mahallelerin özellikle alt yapı noktasında büyük sıkıntı yaşadığını söyledi. Çomaklı Mahallesi’ndeki en büyük problemin kanalizasyon ve yol olduğunu dile getiren Muhtar Yağız, “ Mahallemizde ki en büyük sorun kanalizasyon. Konya’nın çevre mahallelerinin neredeyse tamamında olduğu gibi Çomaklı Mahallesi’nde de bu sorun mevcut. Bunun sonrasında yollarımız geliyor. Meram Belediyesi yatırımlarında geçmiş yıllara göre iyi işler oluyor. Parklarımız ve sosyal tesislerimiz yapılıyor. Ancak Büyükşehir Belediyesi Çomaklı ve çevresinde yapması gereken çalışmaları yapmıyor.” İfadelerini kullandı. Yağız ayrıca, bu sorunların neredeyse tamamının Karaman Yolu üzerinde kalan tüm mahallelerde bulunduğunu belirtti.

‘İMAR PLANI DÜZELTİLMELİ’
Mevcut kentsel dönüşüm projelerinin uygulanmasında yaşanan sorunlara da değinen Murat Yağız ve Hasan İşler, yakın gelecekte aynı dönüşüm sorunlarının sözü edilen mahallelerde de yaşanacağını aktardı. Alakova, Çomaklı, Kaş, Aybahçe gibi mahallelerin bulunduğu bölgede tarım arazilerinin tarım vasfından yerleşim alanına dönüştürülmesiyle ilgili görüş bildiren Kaş Mahalle Muhtarı İşler, “Bu mahallelerin bulunduğu bölge tarım alanı vasfından yerleşim alanına döndürüldü. Ancak bu alana verilen imar planı 2 kat. Böyle geniş arazilerin ve parsellerin olduğu bölgeye 2 kat imar verilmesi, yakın gelecekte büyük sorunlara yol açabilir.”dedi. Murat Yağız ise, en küçük parselin bin metrekare olduğu bölgeye verilen 2 katlık imar planının ilerde yol açabileceği problemleri anlattı. Yağız, “Bu bölge yoğun olarak göç alıyor. Nüfus her geçen artıyor. Bölgede müthiş şekilde konut ihtiyacı var. Bu konut ihtiyacının kapanması için yapılan konut sayısı bir hayli arttı. Böyle devam ederde verilen kat sayısı arttırılmazsa, bu bölgede yerleşime açık alan kalmayacak. Bin, iki bin metrekare arazilerde 2 katlı 4-5 kişinin yaşadığı konutlar göreceğiz. Şehir merkezinde kentsel dönüşüm için yaşanan tüm sorunlar bu bölgede de yakın gelecekte yaşanacaktır. En azından tarım arazilerinin tarım alanından çıkarılmasına değecek bir plan bu bölgeye hem hareket katar, hem de yakın tarihte kentsel sorunlar yaşanmasının önüne geçilir.”diye konuştu.

GÖRMEZDEN GELMEYİ BIRAKIN
Karaman yolunun Meram tarafında kalan kısmının Büyükşehir Belediyesi tarafından terk edilmiş bölge gibi görüldüğü ifade eden Muhtar Murat Yağız, “Görmek isteyen herkes gelip görebilir. Karaman yolunun Karatay tarafında kalan otobüs durakları camlı modern duraklar, Meram tarafında kalan duraklarda durak bile yok. Bu Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu. Zaten mahallelerimizde otobüs duraklarından eser yok ancak böyle de bir ayrım söz konusu.”dedi. Yaya ve sürücü güvenliğinin de belediye tarafından hiçe sayıldığını kaydeden Murat Yağız, “Eski Garaj bölgesinden, Karaman Caddesi’ni takip ederek İçeri Çumra’ya kadar gelin. Bir tane yaya üst geçidi göremezsiniz. Bunları belediye hiç gündeme almıyor. Büyükşehir’in artık özellikle Meram sınırlarında kalan mahallelere yönelmesini istiyoruz. Havzan, Meram Yeni Yol ve çevresindeki bölgelerdeki Büyükşehir yatırımlarını ve çalışmalarını biliyoruz. Belediyenin bizim mahallelerimizi görmezden gelmeyi bırakması gerekiyor. Çok açık söylüyorum ki, Meram’da Büyükşehir’in izi yok.”ifadelerine yer verdi./Ümit Özel-Dursun SEYİS- Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.