1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Meram'da Emekli Öğretmenler
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Meram'da Emekli Öğretmenler

A+A-

İnsanoğlundan başka emekli olan canlı var mı? Türkiye'de mensubu en çok olan "meslek" emeklilik.Ben 2006 da emekli olduğumda Türkiye'de yaklaşık 600 bin öğretmen vardı. O günden bu güne bu sayı yaklaşık 800 bine çıkmış durumda. İlginç bir rakam daha: Bayan Öğretmenlerin sayısı erkekleri geçmiş. Ben emekli olduğumda gelir kaybım yaklaşık 300 tl idi. Bu gün bu rakam 1500 tl ye yakın. Bu bir şikayet mi? Hayır! Bir tespit. Rabba şükür Allah'ım bereket verdi çalışırken yaptığımız tasarruflarla ailecek şimdilik güzelce geçiniyoruz. Maddi sıkıntım yok. Yalnız bir çok emekli meslektaş hallerinden şikayetçi.

Fatma Toru Hanımdan Zarif Bir Uygulama
Bu yıl 24 kasım Öğretmenler Gününde Meramdaki emekli öğretmenler Meram Belediye Başkanı Fatma Hanımın davetlisi idik. Nezih bir salonda eksiksiz bir organizasyonla (Çalınan müzik hariç) ağırlanmak katılımcı öğretmenleri memnun etti. Bir çok arkadaş ve ben hatırlanmanın, kadirşinaslığın, vefanın, sıcak, kuşatıcı, ılık ikliminde hissettik kendimizi. Sıcak bir çorba, sıcak bir karşılama, küçük ve anlamlı hediyeler belediyedeki "Hanım elinin" zerafetini gösteriyordu. Tabi bu uygulama belediyenin asli görevleri arasında değil. Umarız ve bekleriz ki başkanın bu duyarlılığı kurumun asli görevlerinde de kendini gösterir. Bilindiği üzre o asli görevler yol açma, yol genişletme , yol asfaltlama, kaldırım yapma, sosyal donatılar, park, ve küçük spor sahaları... Bu son söylediğime o kadar ihtiyaç var ki. Gençlerin enerjilerini harcayabilecekleri etrafı çevrilmiş içi ya ince kumla, ya da başka malzeme ile kaplanmış küçük futbol sahalarına çok ihtiyaç var. Maalesef bu gün Konya'mızda bile gençlerimiz hızla sigaraya ve adını söylemek istemediğim başka maddelere yöneliyorlar. Bu yönelişe engele olma babında her mahallede dediğim türden küçük futbol, basketbol sahalarına ihtiyaç var. İnternetin, cep telefonunun içine kapattığı gençlerimizi topluma kazandırmanın sosyal hayata katmanın önemli araçlarından biri bu sahalar olacaktır eminim.

SEÇİMDEN ÖNCE YAZDIĞIM YAZI
Fatma Hanımın bize sunduğu küçük hediyelere karşılık ben de kendilerine çam sakızı çoban armağanı babında Konyayı hikayelerle anlatan "Evrende Dünya Dünyada Konya" adlı ikinci kitabımı ve 6 Mart 2014 günü yani seçimdem 24 gün önce Hakimiyette çıkan çöşe yazımı hediye ettim. O yazıdan bir bölümle yazıma son veriyorum:
Fatma Hanım Büyük Bir Sorumluluğun Altına Girdi
"...Yukarıda da belirtiğim gibi bizlerin adayları tanıması çok zor. Allah, kim kazanırsa ona yardım etsin. Çünkü yönetici olmak çok büyük bir sorumluğu yüklenmek demektir. Bu nedenle İslami devletlerde genellikle ( Hz Yusuf örneğinde olduğu gibi tersi durumlarda var ama az.) yönetici olmak isteyenlere yöneticilik verilmez, kaçanlara bu vazife yüklenmeye çalışılırdı. Eğer seçilirse Fatma Toru Hanım Efendi’nin omuzuna yüklenecek ekstra yük şu olacak: Şimdiye kadar genelde Türkiye’de özelde Konya'da hanımların çoğunluğunu teşkil eden örtülü hanımlar sadece oy veriyor, sadece seçme haklarını kullanıyorlardı. Fatma Hanım Efendi gibi aday olan tesettürlü adaylar bu durumu sona erdirecek bir hal/avantaj ile karşı karşıyalar. Yani artık örtülü hanımlar edilgenlikten çıkıp etken bir hale, mefullükten çıkıp fail bir konuma yüksel/diler/ecekler. Seçilir mi seçilmez mi, başarılı olur mu olmaz mı, onu bilmem. Fakat Fatma Hanım Efendi’nin aday olması ile birlikte özelde Meram’da/Konya'da, genelde Türkiye’ de yeni bir dönem başlamış oldu. (Bu arada gerek Ak Partinin gerekse CHP nin başka yerlerde örtülü adayları da varmış) Nereden nereye değil mi? Daha 4-5 sene önce başörtülü öğrenciler okullarına, baş örtülü memure hanımlar devlet dairelerine giremezken şimdi başörtülü bir hanım Başkan seçilmek üzere aday oluyor. (TBMM de sonradan örtülen hanımlar örtülü olarak meclise girmemişlerdi.Yani halk onların açılacağını hesap ederek oy vermişlerdi)

Fatma Hanım Efendi’nin adaylıkla başlayan sorumluluğu seçilirse daha da artacak. Eğer başarılı olursa, Türkiye’de bazı kafalarda yıllardır oluşan bir düşünce kalıbı yıkılacak. Normalde bu ülkenin hanımları arasında büyük çoğunluğu oluşturan örtülü hanımlar, dizilerde, filmlerde, romanlarda hikayelerde hep 2.3. sınıf rollerde gösteriliyorlardı. Fatma Hanım Efendi gibi bayanların seçilmesi ve hele de başarılı olmaları durumunda bu kalıpların yıkılmasına büyük katkı sağlayacakları kesin. Tabi aksi durumda da veballeri, açık bir bayandan ve bir erkek başkandan daha fazla olacak.
Tüm adaylara hayırlı çalışmalar, büyük bir sorumluluğu yüklendikleri için de hepsine şimdiden teşekkürler. .."

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.