1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Meram’daki imar başarısı Türkiye’ye örnek mahiyette” 
“Meram’daki imar başarısı Türkiye’ye örnek mahiyette” 

“Meram’daki imar başarısı Türkiye’ye örnek mahiyette” 

KOP Eylem Planı  kapsamında planlı alanlarda kentsel gelişim ve dönüşümün sağlanması amacıyla yapılan Örnek İmar Uygulamaları Projesi Türkiye’de ilk olarak Meram’da tamamlandı.

A+A-

KOP Eylem Planı  kapsamında planlı alanlarda kentsel gelişim ve dönüşümün sağlanması amacıyla yapılan Örnek İmar Uygulamaları Projesi Türkiye’de ilk olarak Meram’da tamamlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Meram Belediyesince, Yaylapınar Kaş ve Yaylapınar Uhud mahallelerinde 370 hektarlık alanda yapılan ‘Örnek İmar Uygulamaları Projesi’ tamamlanarak bölgede uzun yıllardır süregelen mülkiyet problemleri sonlandırıldı. 
“PROJENİN UYGULAMASINDAN BAŞARILI SONUÇLAR ELDE EDİLDİ”
İlk söz alan KOP Başkanı İhsan Bostancı, Konya Ovası Projesi hakkında bilgi verdi. Kurumun görev sahalarını tek tek anlatan Bostancı, özellikle tarım, enerji gibi sektörlerde ve sosyal alanlarda destek verdikleri projeleri anlattı.  2014-2018 yıllarını kapsayan KOP Eylem Planının son yılı içinde olduklarını hatırlatan Bostancı, “Bu nedenle rakamlar netleşmeye başladı. Alt başlıklardan biri de Örnek İmar Planlamaları oldu. Meram imar uygulamalarının teşvik edildiği ikinci bölge.  Başarılı sonuçlar alındı. Bu başarının daha da ileriye taşınacağından şüphemiz yok” diye konuştu. 
“BU KADAR BÜYÜK BİR ALANI İKİ YILDA TAMAMLAMAK BÜYÜK BAŞARIDIR” 
Daha sonra kürsüye gelen Meram Belediye Başkan Vekili Mustafa Asım Güney ise  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte Konya Ovası Projesi eylem planı kapsamında yürüttükleri Örnek İmar Uygulaması Projesini başarıyla tamamladıklarını söyledi. 
“TOPLAM ALANIN YARISI MERAM’DAYDI, İLK BİTİREN MERAM OLDU” 
Projenin başlangıcını 2016 yılında yine Konya’da yaptıklarını hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar da bakanlığın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. 100 günlük eylem planı kapsamında Mekansal Strateji Planlarının hazırlandığını söyleyen Kayapınar, “Özellikle büyükşehirlerimizde geleceğe yönelik projeksiyonlar ve hangi programları var bunun üzerinde duruyoruz. En üst seviyede ve ölçekte bölgelerin potansiyellerinin ortaya konması adına bu programları önemsiyoruz. Geçmişten günümüze düzensiz ve dayanıksız yapıların sağlam hale getirilmesi, yeniden yapılması ve çevreye duyarlı yeni yerleşim planı oluşturmak kentleşmemiz adına oldukça önemli. Bu amaçla kentsel dönüşüm planını yerel yönetimlerimizle birlikte yürütüyoruz” diye konuştu. 
Konuşmaların ardından imar uygulamaları sonucunda yeni tapular sahiplerine verildi.  Dilhan DUMANOĞLU


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.